Правителството обявява днес мерки, за да спре поскъпване на тока (обзор)

20.10.2021 07:30 Марияна Бойкова
Работодатели и синдикати излязоха на протест във вторник срещу високите цени на тока. СНИМКА: НИКОЛАЙ ЛИТОВ

Имало съгласие за незабавни компенсации за бизнеса от свръх печалбата на АЕЦ-а

Правителството ще обяви нови мерки след заседанието си днес, с които да се направи опит да спре поскъпването на тока. На него ще се приеме и позицията, която ще защитава президентът Румен Радев на Съвета на ЕС, който е в петък.

Това стана ясно след среща на представители на бизнеса и синдикатите в Министерския съвет с енергийния министър Андрей Живков, шефа на БЕХ Валентин Николов, председателя на КЕВР Иван Иванов. По-късно се включил и вицепремиерът Гълъб Донев. Премиерът и финансовият министър са отсъствали.

Вицепремиерът, енергийният министър и другите присъстващи уверили, че мерките, които предлагат работодатели и синдикати, ще се обсъдят.

“Съгласихме се, че са необходими финансови компенсации незабавно за небитовите потребители за надвзетото дотук от енергийните дружества. Това да бъде със задна дата - от август, докато влязат мерки, които да нормализират цените на тока”, каза Васил Велев - ротационен председател на асоциацията на работодателите.

Той даде пример, че за вторник цената на свободния пазар е била 482 лв. на мегаватчас, а себестойността на тока от АЕЦ “Козлодуй” е 55 лв. Това правело 876% печалба.

Ако средната цена за октомври на свободния пазар е 368 лв. за мегаватчас, вадим прогнозната на КЕВР от 1 юли, която е 119 лв., и се получават 249 лв. Ние искаме

75% от тази

надплатена

сума да се

върне на 600

хил. небитови

клиенти,

което е 187 лв. за мегаватчас, посочи Велев.

За бъдещо време са предложени два варианта. Първият е всичките нестопански потребители да минат на доставчик от последна инстанция.

Вторият вариант е таксата “задължения към обществото”, която сега е 7-8 лв., да стане отрицателна, примерно да е минус 200 лева, а парите да ги плаща фондът “Сигурност на електроенергийната система”.

Преди срещата в Министерския съвет стотици работници от различни предприятия

излязоха

на протест

и блокираха центъра на София за часове. “Няма да позволим електроенергията да изяде заплатите ни и работните ни места. Искаме компенсации”, скандираха работници и работодатели пред сградата на правителството.

На плакати пишеше: “Рестото върнете. Токът намалете!”. Профсъюзи и бизнес поискаха компенсации за скъпия ток. В протеста не се включи КРИБ, от конфедерацията преди дни заявиха, че няма да протестират, докато водят преговори с правителството.

“Немам нерви” на рокаджийката Милена звучеше на столичния бул. “Дондуков”, докато в сградата на правителството влизаха отиващите на преговори представители на работодателите и синдикатите.

Преди това Мария Минчева от БСК посочи, че мястото на работодателите не е на площада, необичайната ситуация събрала заедно синдикати и бизнес. Тя заяви, че много фирми се борят да оцелеят след коронакризата, а сега трябвало да се справят и с ценовия шок с тока. Бизнесът бил наясно, че проблеми, трупани с години, не могат да се решат с вълшебна пръчка, а се налага се да се вземат в сложна обстановка.

“Зелената сделка чука на вратата ни, а ние сме по пижама, трием очи и се разбуждаме”, онагледи тя политиката от последните години.

Лидерът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че бизнес и синдикати искат от близо месец няколко действия. Едното е компенсация в размер на 75% от разликата в прогнозната цена, определена от КЕВР, и тази на свободния пазар. Парите можели да дойдат от свръхпечалбата на енергийните дружества или от бюджета.

Друга мярка е механизъм за поносима цена на тока. Формулата е била дадена от синдикатите на правителството - всички бизнеси временно да минат към доставчик от последна инстанция, токът да се купува от НЕК с малка печалба. Така цената ще падне и всички ще си отдъхнем, каза лидерът на синдиката.

Третата мярка е

компенсация

на всички

работещи за

по-високите

цени на стоки

и услуги,

инфлацията вече била 5%. А се очаква поскъпване на ток и парно с 20-30% от 1 януари, каза Димитров.

200 000 училища, болници, културни институции, ВиК дружества, железниците и градският транспорт, който е на ток, също са в затруднено положение и всичко това стига до нашия джоб, посочиха още от синдикатите.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>