Lidl дарява 170 хил. лв. чрез инициативата "Ти и Lidl за по-добър живот" 2021 г.
23 организации ще получат подкрепата на "Ти и Lidl за по-добър живот" през 2021 г. Общата сума, която Лидл ще дари за реализирането на проектите им е 170 хил. лв. Тази година те са в три области - "Култура и историческо наследство", "Образование" и "Околна среда".
Финалистите в тазгодишното издане на инициативата бяха обявени на специално онлайн събитие от главния изпълнителен директор на Лидл България Милена Драгийска. В събитието взеха участие още Красимира Величкова, изпълнителен директор на Български Дарителски Форум и Илияна Николова, изпълнителен директор на Фондация "Работилница за граждански инициативи" и основен консултант по програмата.
„Ти и Lidl за по-добър живот“ е най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България, която компанията стартира през 2017 г.
Заради пандемията през 2020 г. инициативата е спряна, а Лидл дарява 150 хил. лв. за закуване на респиратори в 8 общински болници. През 2021 година обаче тя е отново възобновена със стартирането на четвъртото ѝ издание през месец май.
През тази година кандидатствалите организации са 139 от 66 населени места.
"Това е знак за важността на програмата, тя е разпознаваема и хората я търсят, виждайки възможността да променят своята среда чрез нея", каза Николова.
За първите три издания е събран фонд от 545 хил. лв., с който са финансирани 73 проекта в 44 населени места, посочи Милена Драгийска.
В Югозападния регион например подкрепените проекти в периода 2017-2019 г. са 23, а дареният фонд възлиза на над 168 хил. лв. В Южен Централен регион инициативата е дарила над 123 хил. лв. за 16 проекта.
Ето и победителите на 2021 г.:
В тематична област "Култура и историческо наследство" подкрепените проекти са 5.
Първият от тях е за "Интерактивна среда в библиотеката в Златица", който ще се изпълнява от Народно читалище "Христо Смирненски 1889". Целта на проекта е да се предизвика интереса на децата към четенето чрез използване на съвременни технологии и атрактивни книги с добавена реалност.
Вторият проект е "На улицата на баба и дядо" от град Сливен. Те са си поставили за цел да дадат на децата алтернатива на мобилните устройства, като им покажат забравените игри на техните родители.
В град Павел Баня също има печеливш проект. Той се нарича "Интерактивен исторически център", който предвижда създаването на музейна сбирка за развитието на града чрез използване на съвременните технологии.
Сред печелившите проекти е и "Наследство" от Велинград. Проектът цели събиране, опазване и презентиране на безценното фолклорно богатство на този край.
Петият проект е "Интерактивен екскурзовод в музея на Яворов" в Стара Загора, чиято задача е чрез новите технологии да създават на посетителите иновативно преживяване в музея.
Проектите, които ще бъдат подрепени в тематична област "Образование" са 12.
Първият е "За по-чиста природа днес, утре и завинаги" от Стара Загора. Неговата цел е чрез изграждане на макет на щъркелово гнездо в спасителния център за диви животни, посетителите да бъдат запознати в щети за птиците, причинени от пластмасовите отпадъци.
"Четем, мечтаем и се забавляваме" е вторият отличен проект в тази област. Той ще се осъществява в град Смядово и цели да стимулира интереса на децата към четенето от най-ранна възраст чрез създаване на уютно пространство за тази дейност.
Проектът "Нашите часове" също е сред печелившите. Идеята му е да насърчи активното участие на младежите в обществения живот в Габрово.
"Активни деца, активни младежи" е отличен за това, че дава възможност за активно спортуване на децата и младежите в селището.
Проектът "Учим и творим" предвижда да насърчи любовта към четенето на малки и големи.
Следващият проект се казва "Играй и учи с мен". Проектът ще информира малчуганите за възможностите и ограниченията на хората с увреждания, придружени от кучета водачи.
"Ученето може да бъде и забавно с новите технологии" е проект, посветен на иноватиното учене и ползата от навлизането му в образователната система.
"Рекламно студио в града на Белоногата" е проект, който предвижда изграждане на рекламно студио за радио и видео предавания с информация за училищния и културния живот в град Харманли.
"Дигитален център "Родолюбие" е проект, насочен към подкрепа на интерактивното обучение по история в гимназията в Ловеч.
"Малките изследователи, големите откриватели" е проектът, който цели да надгради знанието на родителите за ранното детско развитие чрез уроци по живо общуване с детето.
Проектът "Градим себе си" предвижда изграждане на модерна спортна база в единственото в България училище за планински водачи.
"Градина за учене" е проект на ОУ "Христо Ботев" в Бургас, който ще има възможност да реализира класна стая на открито.
В тематична област "Околна среда" печелившите проекти са 6.
"Варненското езеро - огледало на екологичното състояние на региона" е първият проект в тази област. Проектът ще покаже как замърсяването, причинено от човешката дейност оказва влияение яърху природата.
Вторият печеливш проект е "Стрийт арт и плейсмейкунг срещу вандализма". Той е за проблема за вандалските прояви и как градското пространство може да бъде облагородено чрез съвременното графити изкуство.
"Активни млади хора за ограничаване потреблението на пластмаса в Монтана" е името на третият печеливш проект, който цели промяна на нагласите на хората към използването на пластмасата.
Проектът "Цветове за живот" е насочен към проблема за намаляването на пчелните популации. Той е четвъртият, който печели в тази област.
Петият проект е "Дуранкулак - с грижа за природата", насочен към изчистване на бреговата територия на езерото.
Шестият проект е "Накрая стигам до морето" за формиране на активна позиция на младежите за проблема със замърсяването на плажовете и морето с пластмаса.