Болниците в Пловдив пълни, разкриват още легла
Заради сложната обстановка областният управител свиква щаба
На 90% са заети леглата за коронавирус в пловдивските болници и ако темпът продължи, скоро няма да има къде да настаняват пациенти. Това установи проучване на "24 часа".
Най-натоварена е инфекциозната клиника към УМБАЛ "Св. Георги", където местата за настаняване с COVID са 104. В момента свободни са около 10 легла. Имаме готовност да разкрием още, ако се наложи, обясниха от лечебното заведение.
Към момента са заети 136 от всички 200 терапевтични легла в COVID структурите на УМБАЛ „Свети Георги“. Та включват освен тези в инфекциозната клиника и разкритите в други отделения. Това се равнява на 68% заетост.
Шефът на другата университетска болница - "Пловдив", д-р Динчо Генев обясни, че работят на пълни обороти и всеки ден приемат новозаразени. По думите му ситуацията се усложнява. "Изчакваме решения на здравното министерство и областния щаб", каза той.
80% са заети леглата и в общинската МБАЛ "Свети Мина", където са обособени 60 места за пациенти с коронавирус. "Пазим няколко за спешни случаи", обясни директорът проф. Петър Петров.
Сходна е ситуацията и в другата общинска болница "Свети Панталеймон".
"Системата е изключително натоварена, медиците едва издържат", признават болнични шефове.
298 са новите случаи в Пловдив за последното денонощие. Според шефката на РЗИ д-р Сийка Димчева напоследък умират и доста млади хора. Последният случай от вчера е с 23-годишен без придружаващи заболявания.
Заради сложната обстановка в Пловдив и региона областният управител Ангел Стоев свиква оперативния щаб утре в 14 часа. На него ще бъде разгледано състоянието и възможностите на здравната система във връзка с влошаващата се обстановка.
Според областната управа в момента Пловдив и регионът били в плато.
По данни на РЗИ 14-дневната заболеваемост вече е 371,5 на 100 000. Активните случаи на COVID-19 към 12 октомври са 2784. Хоспитализираните са 549 души. Към момента има около 260 свободни легла в лечебните заведения от разкритите 818.