Фондация подновява 100 км маркировка на туристически маршрути на Витоша и 72 км за колела
“София - европейска столица на спорта” за няколко години преобрази инфраструктурата на планината
Градът ще носи титлата “Световна столица на спорта” през 2024 г.
Витоша е най-голямото богатство на София. В това са убедени от фондация “София - европейска столица на спорта”. През последните години освен куп събития в града усилията бяха насочени към подобряването на туристическата инфраструктура в планината, занемарена от години.
На 9 юни миналата година в присъствието на кмета Йорданка Фандъкова и председателя на Столичния общински съвет Елен Герджиков бе подписано споразумение между фондацията и ръководството на Природен парк “Витоша”. В представения план за действие до 2023 г. са включени
подновяване на
маркировката на
100 километра
туристически маршрути и 72 километра такива за планинско колоездене.
Поставено е началото на поетапното маркиране на нископланинската обиколна пътека (НОП), обикаляща планината по хоризонтала с приблизителна височина между 800 и 1000 м над морското равнище. Това е една от най-използваните пътеки във Витоша. Нейното идейно планиране е заложено още в генералния паркоустройствен план от 1955 г. заедно с още две обиколни пътеки - среднопланинска и високопланинска.
При маркирането на обиколните маршрути туристите ще срещат освен обичайната лентова маркировка със символ в син цвят и табелка с надпис и двупосочна стрелка - една новост в планинското маркиране на туристически маршрути у нас.
Поради вандалски прояви голяма част от поставените указателни табели за велосипедни трасета липсват, което на практика създава предпоставка от загубване, попадане в нежелан или недопустим район за велосипеди в планината.
При премаркирането на велосипедните маршрути съществуващите насочващи информационни табели ще се допълват на необходимите места и с марка в триъгълна форма. Марката е насочен символ по посока на движението за маршрута с основен (отговарящ на маршрута цвят) и допълнителен бял цвят.
Към момента са маркирани 37 км пешеходни маршрути и 32 км вело-трасета.
Фондацията финансира и
възстановяването
на 11 чешми,
които вече работят и се ползват от любителите на планината.
Обновена бе сцената пред хижа “Алеко”, две тоалетни на Златни мостове, премахват се препятствия по пътеките и много други. По инициатива на фондацията бяха подменени рухналите заслони на спирките по шосето към хижа “Алеко” и на обръщателното ухо преди Щастливеца.
Фондацията обособи първата зона за шейни. Тя работи през цялата минала зима и с аниматори всеки уикенд.
Рехабилитирани бяха пътните артерии към Златни мостове, хижа “Момина скала”, Игликина поляна, Ветровала и Офелиите. Така хората имат по-лесен и комфортен достъп за спорт и туризъм до планината.
Съвместно с федерацията по алпинизъм и катерене бе стартиран проект за възстановяване на заслона в местността Комините, който е един от знаковите в планината.
Фондация “София - европейска столица на спорта” финансира
издаването на
справочник,
който да представи всички възможности за спорт, отдих и почивка на Витоша. Негов автор е изтъкнатият български алпинист и преподавател в НСА Дойчин Боянов, който е посветил години в изследване и разработване на темата. Книгата е уникална с информацията, която предоставя на туристи, спортисти, клубове и посетители. За първи път на едно място са събрани всички необходими данни, маршрути, техники, алгоритми, пътеки - цялата богата палитра от знания, помагащи ни да опознаем и опазим планината.
Съвместно с НСА и ПП “Витоша” бе инициирано организирането на “Споделени игри”, в които ученици и младежи подпомагат хората със специални нужди в желанието им да спортуват и да живеят активно. Вече трета година събитието събира стотици деца през юни на Витоша.
С над 10 000 лева бе подпомогната инициативата “Витоша - достъпна за всички”, като бяха осигурени нови специализирани уреди и люлка за хора със специални потребности на Игликина поляна.
Подготвено е споразумение с Югозападното държавно предприятие за рехабилитация и възстановяване на туристическа инфраструктура.
Край Меча поляна
пък ще бъде
обособена зона
за планинско
колоездене
заедно с федерацията по този спорт, където вече имаме сериозни успехи.
В съответствие с приоритетите на Столичната община фондация “София - европейска столица на спорта” създаде работна група за анализ на съществуващите проблеми, свързани с целогодишния достъп до Природен парк “Витоша”, която вече втора година обединява представители на институции, федерации и организации, свързани с развитието и опазването на туристическата инфраструктура в планината.
Над 20 събития на фондацията са свързани с планината, за да може повече хора да бъдат сред природата и чистия въздух.
А преди 2 седмици София получи титлата “Световна столица на спорта” за 2024 г. Отличието се присъжда благодарение на мащабната и активна дейност, която бе развита в града като европейска столица на спорта през последните години. Титлата “Световна столица на спорта” е въведена от ACES Europe в сътрудничество с ЮНЕСКО и Комисия по спорта към Европейския парламент.