Рибари чистят каналите на Ченгене скеле, археолози откриха там венецианско стъкло
Община Бургас организира екоакция и подводни проучвания
От 1995 г. селището е защитена местност заради хабитата на редки видове птици
Рибарите на Ченгене скеле ще ловят и боклуци в каналите на селището. Такава екоакция по инициатива на община Бургас ще продължи до края на септември.
Целта е селището на 20 км южно от Бургас да се почисти и да стане по-приветливо за посетителите. До Ченгенето
предстои
да тръгне
и ново корабче
от Бургас, което ще увеличи потока от туристи.
Екоакцията е наречена “Риболов на отпадъци”, като идеята е всеки рибар да извади от морето колкото е възможно повече боклук. Изхвърлянето му ще става в специален контейнер. Рибарите с най-богат “улов” ще получат ваучери за ловно-рибарски магазин.
Инициативата е част от проекта “Прилагане на мерки за намаляване на морските отпадъци в Бургаския залив”, който се изпълнява в партньорство с фондация “Шанс за децата и природата на България”, както и с The Blue Army от Исландия.
Финансирането му е по програма “Опазване на околната среда и климатични промени”.
С дейностите по проекта се целят подобряване на екологичния статус на Бургаския залив и повишаване на обществената информираност, самосъзнание и отговорност на гражданите за намаляване на морските отпадъци.
Продължителността на проекта е 14 месеца. Освен почиставенe на рибарското селище екомерките включват и закупуване на специални
устройства за
премахване на
плаващи боклуци
на пристанищата в Бургас, Крайморие и Сарафово, ограничаване използването на пластмасови прибори, почистване на морското дъно на различни места в залива, включително и образователни кампании за превенция на замърсяването на морето.
Преди месец при две от акциите водолазите от центъра “Приятели на морето” извадиха купища боклуци от морското дъно около моста на Бургас и бреговете на остров Света Анастасия. Сред улова имаше и джиесеми, които туристите използват да запечатат красиви мигове от посещението на тези места.
На Ченгенето обаче се очаква по-богат урожай, тъй като
двата канала
не са били
чистени досега,
а през годините са трупани много боклуци.
Уникалното селище съществува от 1970 г., след като рибарите са прогонени от пристанището в Бургас заради разширяването му. Оттогава то постоянно се разраства, като по-голямата част от обитателите му са постоянно живеещи там.
През 1995 г. Ченгенето е обявено за защитена местност заради хабитата на редки видове птици, включени в Червената книга на България и в списъка на застрашените видове в Европа. Тази година общината го облагороди с инфраструктура и го превърна в туристическа дестинации с етнографски комплекс, показващ в детайли рибарския бит.
Междувременно археологическият музей в Бургас изложи близо 2 хил. фрагмента от чаши, кани и други изящни съдове, открити при подводните проучвания на залива Ченгене скеле.
Те са включени в експозицията “Стъкленото съкровище от Черно море”. Според ръководителя на подводните проучвания д-р Найден Прахов
впечатляващата
находка няма
аналог
на Черноморието и Балканския полуостров. Вероятно съдовете са венецианско производство от XVI-XVII век.
“Тази находка е свидетелство за ранен внос на луксозни стоки в Османската империя, за което досега имаше много малко информация. Най-вероятно съдовете са произведени в работилница на остров Мурано, Венеция”, обясни проф. Прахов.
Подводните проучвания в залива на Ченгене са финансирани от общината и се провеждат за втора поредна година от Регионалния исторически музей, НИМ и Центъра по подводна археология в Созопол.
“Находките са изключително впечатляващи. Подкрепата ни за работата на археолозите тук ще продължи”, заяви зам.-кметът по култура, туризъм и спорт Диана Саватева.