Актуализацията на бюджета приета, но ще я прекроят из основи (Обзор)
Само ГЕРБ гласуваха “против”
С гласовете на “Има такъв народ”, “Демократична България”, БСП и “Изправи се БГ! Ние идваме!” актуализацията на държавния бюджет беше приета на първо четене в петък. Но с изричната уговорка, че ще има много промени преди окончателното гласуване.
Против актуализацията бяха от ГЕРБ, а ДПС натиснаха бутоните “въздържал се” с мотива, че разбират нуждата от актуализация и дали старт на процедурата с гласовете си в комисия, но предстоят поправки от тяхна страна.
По думите на Йордан Цонев средствата, предвидени да отидат в резерва за непредвидени и неотложни разходи, са в размер на почти 1,2 млрд. лв. “Този ресурс се харчи с постановления на Министерския съвет и това правило този бюджет “същия като предишния” - заслужава човек да го скъса. Средствата да бъдат разписани в бюджета на първостепенните разпоредители, за да няма нужда да се харчат с постановления”, апелира Цонев за поправка между първо и второ четене.
Сходно мнение изразиха и от “Има такъв народ” и заради това щели да внесат промени от партията.
Финансовият министър Асен Василев отвърна, че разходите са сложени на отделни пера, което означава че Министерският съвет трябва да ги похарчи конкретно за целите, за които са заложени. Най-логично било постановлението, което разпределя как да се харчи например по схемата 60/40 да определя и самата сума.
Другата причина парите да се заложат в резерва е да не формират база на приходите в министверствата, така че догодина всеки да каже, че е имал повече пари, коита после са орязани. Така се давало възможност догодина да се направи реалистичен бюджет, без парите, които са за борба с пандемията.
ГЕРБ гласуваха против, защото не било ясна чия ще е отговорността за разходите, тъй като нямало ясно парламентарно мнозинство. Нямали и доверие в служебното правителство, а в очакваните множество предложения между двете четения Тома Биков видя предпоставка за първа стъпка към финансова криза и зима, кръстена на някой министър-председател, правейки аналогия с Жан Виденовата зима.
От “Демократична България” и ИТН заговориха за по-голямо финансиране в областта на земеделието и животновъдството. Друга тема била децентрализацията като основа хората да остават по родните си места и част от парите да остават там, където са създадени, вместо притегателен център да става столицата, посочи Найден Зеленогорски от ДБ. Трябвали и повече пари за общините, тъй като те имали хроничен недостиг на средства.
Според социалистите са нужни повече средства от предвидените до 45 млн. лв. за МВР. Както и конкретни мерки и суми за подкрепа на бизнеса.
ИБГНИ ще настояват за подкрепа на туризма, транспорта и земеделските производители, както и допълнителни средства за граничните полицаи, пожарникарите и горските служители.