След спор за това чия е отговорността, депутатите приеха актуализацията на бюджета, но без ГЕРБ и ДПС
С гласовете на "Има такъв народ", "Демократична България", БСП и "Изправи се! Ние идваме!" и с уговорките че предстоят редица промени между двете четения актуализацията на държавния бюджет беше приета на първо четене. Против гласуваха от ГЕРБ, а ДПС натиснаха бутоните "въздържал се".
Мотивите: От "ДПС" посочиха, че са подкрепили бюджета в комисия, за да дадат старт на процедурата, но в зала гласуваха "въздържал се" в знак на това, че не подкрепяли формата, в който е предложена актуализацията и предстои да направят своите поправки. По думите на Йордан Цонев завишените приходи от данъци, заложени в актуализацията са реалистични, защото влияние оказват фактори като инфлацията и ръст на икономиката, но посочи, че е странно защо няма увеличение на приходите от акцизи. Цонев посочи, че средствата, предвидени да отидат в резерва, се харчели с постановления на министерски съвет и това правило този бюджет "същия като предишния". По думите му именно този модел да се харчели пари с постановления трябвало да не се повтаря.
"Да не повтавяме модели, които от сутрин до вечер се кълнем, че ще изчегъртваме. Ако това са новостите в политиката, съветвам ви да не правите партия, г-н Василев", обърна се Цонев към финансовият министър, който беше в залата, а после уточни, че това било закачка.
"Закачките извън залата", отвърна му по-късно Василев. Той поясни, че служебното правителство било заварило изоставане с над 3% в приходите от акцизи основно от цигар и горива, но това изоставане има тенденцията да бъде наваксано, що се отнасяло до постановленията на Министерски съвет. "Разходите в резерва са сложени на отделни пера, което означава че Министерски съвет трябва да ги похарчи конкретно за целите, за които са заложени, част от тях като мерките за бизнеса винаги са вървели чрез постановления, тъй като там трябва да се каже точно каква е схемата на харчене, замомента имаме схемата 60/40, разработват се и други. Най-логично е постановлението, което разпределя как да се харчи схемата, е и то да определя самата сума", обясни пред депутатите Василев.
Този бюджет е направен по модела на ГЕРБ да се харчат и пренасочват безразборно средства, посочи Тошко Йорданов и ИТН. "Ще подкрепим актуализацията, защото бюджета трябва да бъде актуализиран, но между двете четения експертите на ИТН ще работят в посока това да бъде коригирано", каза още Йорданов
От ГЕРБ гласуваха против и посочиха, че според тях не е ясно чия ще бъде отговорността за тази актуализация, но и защото нямали довери в служебното правителство и защото са опозиция и не участват в управляващото мнозинство.
"След вчерашното изказване на г-н Василев, че отгговорноста е в парламента, аз ще уточня че това не е така. Отговорността е на парламентарното мнозинство и тук идва въпросът кое е парламентарното мнозинство? Поради неговата липса, никой няма да носи отговорност и вие вчера казахте, че няма да носите отговорност, г-н Василев. Отговорността е на този парламент, които след две седмици няма да съществува. Между двете четения още от сега има заявки, че ще завалят предложения, които ще са предпоставка за финансова криза", посочи Тома Биков от ГЕРБ. По думите му причината да няма мнозинство е основно на ИТН, а рискът да бъде кръстена още една зима на някого поради финансова криза е огромен и по ирония на съдбата имената винаги идвали от БСП.
Въпросът за това чия е отговорността повдигна и Крум Зарков от БСП. По думите му бюджетите са отпечатък на политики, а този бюджет бил последният отпечатък на ГЕРБ. "Тези лозунги ги оставете за вашите партиини събрания", репликира го Тома Биков.
Според Мика Зайкова от ИТН, отговорността е на цялото Народно събрание, защото не сме премиерска, а парламентарна република и бюджета се обсъжда със всички в комисиите, дори и с колегите им от ГЕРБ, който не го подкрепиха. "Не сте прав", обърна се тя към Биков.
От дебатите стана ясно още, че средствата за МРРБ, МРВ, общините, земеделие, туризъм, транспорт и средствата за бизнеса и други също предстоят да бъдат разписвани конкретно между двете четения на закона.
Според разчетите на служебното правителство, очакванията са приходите в хазната да са с 2 млрд. лева над предвиденото. Затова финансовото министерство предлага разходите да бъдат увеличени с 1,8 млрд. лв. за актуализация на пенсиите, социални плащания, осигуряване на здравната система при следваща COVID вълна, както и за подкрепа на бизнеса.
Част от разчетите на актуализацията на държавния бюджет предвиждат допълнителни 400 млн.лв. за възстановяване на икономиката, 222,4 млн. за социална подкрепа.Предвидени са 200 млн.лв. за закупуване на ваксини, средства за медиците на първа линия, закупуване на лекарството “Ремдесивир” и др. За провеждането на президентските избори са отделени 133 млн.лв., а 100 млн.лв. са предвидени за АПИ и подръжката на пътищата. 45 млн.лв. са предвидени за МВР, 8,4 млн. за министерството на правосъдието, 16,3 млн.лв. за покриване на дела на КЕВР.