ЕС намалява допустимия максимум на кадмий и олово в храните

25.08.2021 12:30 Мария Незнакомова
ЕК задължава производителите да следят стриктно за спазването на новите норми на тежки метали в храните.

Обновени регламенти за токсичните метали снижават около 2 пъти количеството им в десетки продукти

Европейската комисия определи нови максимални количества на олово и кадмий, които се съдържат в храните, съобщиха медии в Брюксел, позовавайки се на съобщение на комисията. Това е част от голямата европейска стратегия за борба с рака и за опазване на общественото здраве.

Мерките започват да се прилагат от 30 август 2021 г. за оловото и от 31 август за кадмия. Те се отнасят за храни като плодовете, зеленчуците, месото, някои подправки.

Целта е впоследствие да се стигне до още по-голямо намаление на тежките метали, които заразяват храната, посочват от изпълнителния орган на ЕС.

Стела Кириакидес, европейски комисар по здравеопазване и безопасност на храните, заяви, че решението засяга на първо място потребителите, като им предлага по-безопасни и здравословни продукти.

“Това е

поредната стъпка

в усилията да се

подобрят

европейските

стандарти за

сигурност

и да се предостави на гражданите по-безопасна и здравословна храна”, посочи тя.

Групите храни, които най-много допринасят кадмият да попадне на трапезата на европейците, са зърнените култури и продукти, зеленчуците, ядките и варивата, кореноплодните, месото и месните продукти.

През януари 2009 г. Европейската агенция за безопасност на храните изрази мнение, че кадмият в хранителните продукти

може да

засегне

бъбреците

и след време, когато се напрупа в тях, да доведе до дисфункции. Агенцията тогава определи като допустима норма 2,5 мг кадмий на килограм телесно тегло за седмица. Социални групи като вегетарианците, децата, пушачите и хората, които живеят в силно замърсени райони, може би превишават приема на допустимата седмична доза около два пъти.

Тогава ЕС прие решение, с което установи

максимални нива

за съдържание

на кадмия в

шоколада

и какаото

Това доведе до търкания в Световната търговска организация и недоволство от редица държави производителки от Латинска Америка.

През 2014 г. обаче комисията преценява, че ревизирането на нормите в онзи момент не е целесъобразно. Затова е даден срок до 2018 г. да се събират данни и да се направи нов доклад. В новия регламент 2021/1323 от 10 август т.г. се посочва: “Оценката на най-новите данни показва, че сега е постижимо да се намали наличието на кадмий в много храни. Поради това е целесъобразно да се намалят съществуващите максимално допустими количества кадмий или да се установят максимално допустими количества за тези храни”. В обновения регламент 1323 има приложение, което представлява подробен списък от храни и максимално допустимите количества кадмий в тях.

През март 2020 г. Европейската агенция за безопасност на храните изрази становище, че

оловото в

храната може

да доведе до

невротоксични

увреждания

при малките деца и сърдечносъдови проблеми при възрастните. Специално бе подчертано, че превишаването на определени норми би могло да засегне развитието на ембрионите, кърмачетата и малките деца.

Същата година тази позиция е подкрепена от докрад на Организациято по прехрана и земеделие към ООН, както и от СЗО. Вследствие на това Комисията по Codex Alimentarius (съвкупност от международно признати стандарти за храни и свързани с тях текстове като ръководства и препоръки) намали максималните нива съдържание на олово за голям брой храни.

Основните храни

в Европа, в които

може да попадне

олово, са

зърнените,

картофите

и най-вече листните зеленчуци, както и водата от водопровода.

Ревизираният регламент на ЕС обаче е насочен по-специално към карантии, храни за кърмачета и малки деца, сол и диви гъби. Същото се отнася за вината и ликьорите от бъдещи реколти. За да се подпомогне борбата с измамите, като добавянето на оловен хромат към куркумата, са установени максимални нива и за подправки.

В изброените групи храни допустимото количество олово се намалява приблизително два пъти. Например в карантията от едър рогат добитък количеството се намалява от 0,5 мг/кг на 0,2 мг/кг, а за вината от грозде от 0,2 мг/кг на 0,1 мг/кг.

В ревизирания регламент 2021/1317 от 9 август т.г. също има приложение, в което подробно са описани количествата олово за всяка посочена в него храна. Там например пише, че

новата норма за

детските храни

е 0,02 мг/кг

за тези, които се предлагат в прахообразна форма, и 0,01 мг/кг за течните. За сравнение в регламента през 2006 г. в прахообразните детски храни допустимото максимално количество е било 0,05 мг/кг.

И в двама документа кадмият и оловото са наречени “индиректни генотоксични канцерогени”, поради което се препоръчва храните, пуснати на пазара преди влизането на занижените норми в сила, да продължат да се продават само за ограничен период от време. Според европейски издания храните, за които става дума, ще бъдат продавани до 28 февруари 2022 г.

TRANSLATE with x English

Arabic Hebrew Polish
Bulgarian Hindi Portuguese
Catalan Hmong Daw Romanian
Chinese Simplified Hungarian Russian
Chinese Traditional Indonesian Slovak
Czech Italian Slovenian
Danish Japanese Spanish
Dutch Klingon Swedish
English Korean Thai
Estonian Latvian Turkish
Finnish Lithuanian Ukrainian
French Malay Urdu
German Maltese Vietnamese
Greek Norwegian Welsh
Haitian Creole Persian

TRANSLATE with COPY THE URL BELOW

Enable collaborative features and customize widget: Bing Webmaster Portal Back

TRANSLATE with x English

Arabic Hebrew Polish
Bulgarian Hindi Portuguese
Catalan Hmong Daw Romanian
Chinese Simplified Hungarian Russian
Chinese Traditional Indonesian Slovak
Czech Italian Slovenian
Danish Japanese Spanish
Dutch Klingon Swedish
English Korean Thai
Estonian Latvian Turkish
Finnish Lithuanian Ukrainian
French Malay Urdu
German Maltese Vietnamese
Greek Norwegian Welsh
Haitian Creole Persian

TRANSLATE with COPY THE URL BELOW

Enable collaborative features and customize widget: Bing Webmaster Portal Back

Други от От страната и света

Инж. Илиян Терзиев: Цените на имотите ще растат

Цените на имотите и очакванията на строителния бранш след гласуването на редовно правителство представи председателят на Камарата на строителите в България Илиян Терзиев. „Имотите няма да поевтинеят

Кола се вряза в протестиращи студенти в Белград, момиче е тежко ранено

Студентка от Юридическия факултет към Белградския университет бе тежко ранена днес, след като автомобил се вряза в протестиращи студенти в Белград, съобщи сръбската национална телевизия РТС

Теменужка Петкова: Ще положим всички усилия България да има отново стабилни публични финанси

Ще положим всички усилия България да има отново стабилни публични финанси, заяви министърът на финансите Теменужка Петкова при встъпването си в длъжност днес, съобщават от Министерството на финансите

Павлина Панова: КС няма да решава други дела преди да се произнесем по изборния процес

Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела. Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като уточни

Две изложби представят в Русе творби на модерното и съвременно европейско изкуство

Румънският куратор Дан Тудор Труйка представи тази вечер в Художествената галерия в Русе две изложби - Седмото издание на Международно биенале „Данубиан" и самостоятелната изложба на Владимир Паун

>