Дискриминация ли е студентите по медицина в Пловдив да са ваксинирани? Ето отговора!
Тези, които не искат да се имунизират, ще се обучават в ситуационния център без пряк досег с болните, категоричен е зам.-ректорът проф. Анастас Баталов
Втори ден продължават бурни дискусии след решението на Медицинския университет в Пловдив студентите да бъдат ваксинирани или да представят документ, че са преболедували или пък да имат отрицателен тест.
“Такива заповеди са в разрез с конституцията на България и противоречат на Закона за висшето образование. Независимо че университетите имат някаква независимост, те нямат право да налагат подобни изисквания и да ограничават правото на учебен процес на своите студенти. Предвид факта, че същите си плащат редовно таксите за обучение и имат право на достъп до учебните зали”, заяви в отворено писмо до медиите възпитаникът на вуза Ангел Калоянов.
“Настоявахме да се обучаваме присъствено.
Аз съм
имунизиран, но
не може да се
задължават
хората
да се ваксинират”, заяви студент. Негов колега пък определи това решение като правилно. На противоположното мнение обаче е студентка, според която поставянето на ваксина е личен избор. Някои заподозряха, че ръководството на вуза едва ли не се опитва да наложи принудителна ваксинация.
Ректорът на Медицинския университет проф. Мариана Мурджева за пореден път обясни, че това е колективно решение на ръководството и е добро за всички.
“Решението, което взехме, е
заради грижите
към нашите
пациенти
Искаме да ги предпазим от зарази - заяви проф. Атанас Баталов, зам.-ректор на вуза. - Не може хора с автоимунни или ракови заболявания, прясно оперирани да бъдат посещавани от групи студенти, чието здравословно състояние не се знае в момента. Те може предишната вечер да са били на дискотека например. В болниците се мисли преди всичко за пациентите, а след това за студентите.”
Проф. Баталов бе категоричен, че след като студентите искат да се обучават на живо и в реална обстановка, трябва да поемат своята отговорност. И добави, че в повечето страни от ЕС обучението се извършва само на манекени и тренажори без достъп до пациенти.
“България е една от малкото страни, където студентите имат контакт с пациенти. Става въпрос за болни хора, чието здраве е подложено на риск. Това наложи на ректорски съвет да набележим мерки за нашите пациенти”, заяви проф. Баталов.
Той отхвърли твърденията, че се въвежда едва ли не принудителна имунизация. “Искам да подчертая нещо много важно. Никой няма да бъде лишен от практическо занятие. Нашият университет разполага с модерен симулационен център. На него ще се обучават студентите, които не желаят да се ваксинират”, уточни зам.-ректорът. Според него подобни мерки се прилагат в 98% от университетите в ЕС.
“Лекарите са на предела на силите си. В момента в болницата, където работя, цял етаж е зает с болни от COVID.
Асистентите и
преподавателите
също дават
дежурства”,
каза още проф. Баталов. Според него новата вълна ще засегне предимно неваксинираните.