Даниела Димова: Днес публиката влиза в залите с повече глад за изкуство

13.07.2021 15:53 Албена Ангелова

Работим на пълни обороти в годината на вековния юбилей на театъра и 75-годишнината на филхармонията, казва директорът на Театрално-музикалния продуцентски център в града

- Г-жо Димова, в средата на най-важната година за Варненския драматичен театър сме – неговия вековен юбилей. Какво успяхте и какво - не, в тази празнично-пандемична година?

- Продължихме темпото от предходната пандемична година. В 2021 работим с пълни обороти, с удовлетворение се обръщам към месеците досега. Успяхме да направим най-важното юбилейно представление за 100-годишнината на варненския театър. Дори с един месец отлагане заради пандемията, ние го представихме неколкократно на нашата публика.

100 години са сериозна годишнина, така че вече

гледаме към следващите 100

От амбициозната програма, която направихме за честванията, се реализираха почти две трети от събитията. Най-голямото ни постижение, което ще остане в историята, е летописът за 100-годишнината на театъра, който е трети поред, най-обемен и пълен със своите 888 страници.

Горди сме, че точно на рождения ден на театъра, макар и в закрит формат, успяхме да прережем лентата на бюста на Стоян Бъчваров - патрона на нашия театър. Предишният бюст изчезна при предния ремонт на театъра и 31 години това място стоеше празно.

Направихме и много прекрасни изложби заедно с Градската художествена галерия. Например изложбата на Григорий Лебский, забравеният художник на театъра и операта във Варнa. В този списък е и изложбата на нашия любим колега сценограф Тони Игнатов, когото изгубихме през 2021 г. от ковид.

- Какво предстои в юбилейния афиш на театъра?

- Първите есенни театрални премиери са факт. Стартираме сезона със спектакъла “Гласове на Студио Театър”. Продължаваме на 2 и 3 септември с премиери на спектакъла “Амадеус” на режисьора Стойко Мурджев, великолепен актьорски екип и музика на Петър Дундаков. След това

идва най-очакваната премиера

в тазгодишния ни афиш – “Тютюн“ на Димитър Димов. Досега у нас никога не е поставяно театрално представление по този велик български роман. Преговаряхме и подписахме договор през 2019 г. за правата на романа с наследниците на писателия – дъщерите му Теодора и Сибила Димови. Премиерата е на 20 и 21 септември. Тук екипът е от големи имена – Бина Харалампиева е режисьор, Свила Величкова е сценограф, Асен Аврамов е композитор. В главните роли ще видим Диана Димитрова като Ирина и Калин Врачански като Борис Морев. Всички останали актьори са от варненската трупа.

- Тази година Варненската филхармония навърши 75 години. Как отбелязахте и отбелязвате този празник?

- На 1 април за рождения ден на филхармонията подарихме на публиката във Варна специален симфоничен концерт, дирижиран от маестро Павел Балев. Резултатът беше изключителен. Представихме богата, интересна програма – Бетовен, Равел и съвременна музика на Андрей Петров. С този концерт получихме покана да гостуваме на фестивала “Софийски музикални седмици”.

От “Опера в Летния театър” мина почти половината програма.

21 представления включва нашата програма

в сътрудничество с Община Варна и Международния музикален фестивал “Варненско лято”. На 7 август представихме балета “Раймонда” заедно с балета на Скопие. Направихме на 9 август концерт бенефис на маестро Борислав Иванов, който навърши своите 90 години и 70 години на сцена. На 11 август пък беше премиерата на мюзикъла “Цар Лъв” по легендарната музика на Елтън Джон в редакцията на Данко Йорданов.

Ден след Деня на Варна на 16 август предлагаме “Парижката Света Богородица” на Кочанте - един фантастичен мюзикъл. Следва концертът на голямата оперна дива Красимира Стоянова на 20 август в Летния театър.

Предвидили сме още едно представление на мюзикъла “Коса” на 23 август, чиято премиера беше миналия месец. И на финала закриваме с голяма оперна гала със звездите от Италия и Русия – Елена Роси и Мария Комарова, с диригент маестро Помпео.

- Голямото предизвикателство, което предстои пред вас, са новите дрехи на филиала на Драматичния театър, тоест неговия нов облик. Всички очакваме неговия ремонт и обновената зала. Но кога?

- Освободили сме залите, за да може да влезе победителят в обществената поръчка за ремонта, която Община Варна пусна. В момента имаме забавяне заради обжалване от страна на други фирми, доколкото знам. Но се надявам, че през есента вече ще започне дългоочакваният ремонт.

- Случи ли се рестарт на интереса към сценичните изкуства във Варна след ограниченията в пандемичния период?

- При нас голяма разлика нямаше, нямахме сериозно затваряне.

Почти не са падали спектакли,

за разлика от много театри и у нас, и в чужбина. При нас това вървеше плавно и не се усети много.

Разликата е, че публиката влиза по-спокойно в залите сега. Публиката е по-мотивирана днес, с повече глад за изкуство. Днес оценихме повече собствените си артисти, видяхме, че нямаме време за губене за срещите с изкуството. Защото това ни дава душевно здраве. А ние работим за това.

Други от От страната и света

Парите на държавата – първа задача, бюджетът ще е “Петкова & Петкова” (Обзор)

Служебната министърка остава като заместник във финансите. И Митов дава знак, че може да работи с Илков в МВР Приемането на бюджет 2025 ще е първата и най-неотложна задача на заклелото се в минути

Главчев с латинска сентенция: Каквото можах направих, да направи повече този, който може

"Feci quod potui, faciant meliora potentes"(Каквото можах направих, да направи повече този, който може). Тази латинска сентенция написа в публикация във фейсбук бившият министър-председател Димитър

ВСС чака да излезе “Държавен вестник”, после решава за Сарафов (Обзор)

Боян Магдалинчев загатна, че забраната тези кадровици да не избират тримата големи може да бъде атакувана в КС, защото противоречала на основния закон Очаквано

Симеон Сакскобургготски получи орден "Звездата на Румъния"

Бившият премиер Симеон Сакскобургготски получи на церемония днес в румънското посолство в София Национален орден „Звездата на Румъния“ с ранг "Голям кръст"

Васил Терзиев: Мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме прогрес за софиянци"

Там, където са заложени много публични средства и там, където ще се види най-голям прогрес в града, ако се приемат нашите предложения, мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме

>