При двоен стандарт на стоки - глоба до 4% от оборота

10.08.2021 11:15 Албена Арабаджиева
Вече ще се налагат глоби при предлагане на продукти с различно качество в отделните държави членки. Най-често такъв е случаят при почистващите препарати.

Потребителите могат да искат отстъпка или обезщетение

За продажбата на продукти с двоен стандарт в различните държави членки търговците вече ще бъдат глобявани, като санкцията ще бъде между 0,5 и 4% от оборота.

Това предвиждат промени в Закона за защита на потребителите, пуснати за обществено обсъждане. В мотивите към него вносителите признават, че досега действащият закон не предоставя адекватна защита на потребителите относно двойното качество на стоките. Затова вече такова предлагане ще се счита за заблуждаващо и ще бъде санкционирано.

Глобата ще важи за реализирания от търговеца оборот във всяка една държава членка, участваща в дейностите. Ако няма информация за оборота за предходната година, ще се налага имуществена санкция в размер от 200 хил. до 3,92 млн. лв.

Същият размер глоби ще се прилага и за нарушения на разпоредбите на Закона за защита на потребителите, особено по отношение на “широко разпространените нарушения” и на “широко разпространените нарушения със съюзно измерение”. Това означава нарушение, което уврежда колективните интереси на потребителите в поне три държави-членки на ЕС, или - съответно в поне две трети от страните в Европа, които заедно представляват най-малко две трети от населението на съюза. Увеличават се и други санкции.

Проектът определя и обективни критерии за налагане на глоби. Те ще отчитат следните елементи: естество, тежест, мащаб и продължителност на нарушението, както и всяко средство за защита, предоставено от търговеца на потребителите за причинената вреда. Критериите ще отчитат и финансовите ползи и избегнати загуби вследствие на нарушението. Повторни нарушения от един и същ търговец също ще бъдат взети предвид.

Промените в закона предвиждат и възможност потребителите да се защитават индивидуално срещу нелоялни търговски практики - например да претендират за намаляване на цената или за обезщетение.

Законът вече ще обхваща и онлайн покупките на цифрово съдържание и цифрови услуги, независимо дали за тях се заплаща, или не. Става въпрос за стрийминг услуги, социални медии, видеоклипове, игри, електронни книги и др.

Потребителите вече ще имат информация кой е истинският търговец при онлайн покупките. Забранява се използването на фалшиви и неверни отзиви на потребители.

Също така онлайн местата за търговия трябва да представят информация по какъв начин са класирани продуктите им например при търсене в гугъл.

Други от От страната и света

9-ата обиколка на Румен Радев - рестарт, но без партия. Засега (Графика)

Проектът ще изплува с края на новия кабинет, когато и да е той На 22 януари Румен Радев ще встъпи в деветата си година на “Дондуков” 2. Генерал, с осанка, пък и топпилот, с бърз ум

Зелен билет и безплатни буферни паркинги и днес в София

Зелен билет и безплатни буферни паркинги се въвеждат отново в София и днес заради прогнозни данни на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) за очаквания потенциал на замърсяване на

Почитаме Свети Евтимий Велики, вижте кой има имен ден

Преп. Евтимий Велики. Св. Евтимий, патриарх Търновски, Св. мчк Захарий Българската православна църква почита днес паметта на Свети Евтимий - патриарх Търновски

Само в "24 часа" на 20 януари - Кръчмите драстично надуха сметките при лек ръст в цените на храни и напитки, но пак пълни

Само в "24 часа" на 20 януари четете: 91 г. след откриването си ректоратът на Алма матер още чака първи основен ремонт Парите от пътни такси - почти 1 млрд. лв

6 типа уж положителни, но трудни колеги

За да се справите с тях, трябва да им противопоставяте твърдите си принципи "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие

>