Учители на Велислава Петрова стискат палци да стане министър
Номинираната от ИТН за образованието имуноложка винаги казва честно какво мисли
“За това, че Велислава ще даде сто процента от себе си, съм сигурна. Че ще работи за каузата образование, го подписвам с двете си ръце. Надявам се да срещне хора, които да я покрепят. Надявам се да има съмишленици.” Това разказва за “24 часа” Мариана Христова, преподавател по биология и здравно образование в Националната природо-математическа гимназия “Акад. Л. Чакалов”. Това е училището, което е завършила Велислава Петрова, номинирана сега за министър на образованието, след като в първия списък на проектокабинета на “Има такъв народ” беше посочена за министър на здравеопазването.
Според учителката образованието и България ще имат късмет с политици като Велислава - млади, с много мислене, с нов поглед на нещата.
31-годишната българка, родена в Сандански, е български учен, доктор по вирусология от университета в Кеймбридж и специалист в сферата на здравното законодателство и ваксините в Глобалния алианс за ваксини и имунизации в Женева от края на 2020 г.
Била е консултант в международни организации в сферата на здравното законодателство и иновациите. Тя е водещ експерт в проект на Световната банка, възложен от МВР за оценка на риска от инфекциозни болести в България като част от Националната програма за намаляване на риска от бедствия.
По време на докторската си степен в Кеймбридж Петрова патентова нов метод за генетичен анализ на имунната система, с който открива как вирусът на морбили предизвиква имунна амнезия. Откритието ѝ е включено в 100-те най-влиятелни научни труда за 2019 година и е отразено в редица международни медии.
Преди месеци Велислава Петрова беше избрана за финалист в конкурса “Най-изявените млади личности” и представлява България в категорията “Иновации в медицината” на световния финал в Южна Африка.
Като ученичка Велислава е била в специална паралелка - биология и биотехнологии, в НПМГ. Приета е след много тежки изпити по математика и биология. Мариана Христова ѝ е преподавала през целия гимназиален период. При биологическите паралелки с биотехнологии балообразуващи предмети били биологията и химията, изучавали са се с повече часове. Математиката също била засилена заради биотехнологиите, а часовете по специалния профил в 11-и и 12-и клас водел преподавател от БАН.
“Велислава е човек, който прави впечатление. Не се е променила в начина, по който подхожда към проблема, независимо какъв е. Заема се с голямо любопитство и емоция с всяка задача, по която работи. При нея
основното е
да стигне
до същността
на въпроса. Работи непрекъснато с научна литература. При нея няма шикалкавене, заобикаляне на нещата. Директно казва какво мисли”, казва още Мариана Христова.
В 11-и клас Велислава кандидатствала в Кеймбриж. Като се върнала, подробно разказала на съучениците си и на учителите как преминала през няколко изпита. Били нестандартни. Професор по биология ѝ подхвърлил нещо като черупка с 2 отвора. Попитал я какво е това. Тя обяснила, че го вижда за първи път. Казвай какво може да е, провокирал я той. Тя се отпуснала и развила цяла екологична история. Предположила, че е място, където живеят насекоми, снасят яйца.
Професорът
се възхитил и я
загледал с широко
отворени очи и
лека усмивка
Когато приключила, попитала какво в крайна сметка е това. Той отговорил: не знам, в момента го проучвам.
За изпита по математика там пък предварително учила интеграли - нещо, което тогава у нас в училище не се е учело по програма. “Каква радост беше, когато получи съобщение, че е приета! Всички я обичат много, затова радостта беше обща!”
През годините учителка и ученичка поддържат контакти. Пишат си във фейсбук. Преди 2-3 години Велислава отишла да види училището и преподавателите си. “Изключителен приятел е. Човек, който е много земен. Ако не знаеш, че това е доктор на науките, работеща в Кеймбридж, в ООН, по никакъв начин няма да го усетиш от начина, по който се държи. Тя е близкият човек, с когото до вчера сте били заедно и сега се е върнал да те види и да ти се зарадва”, казва още учителката по биология.
Спомня си още началото на пандемията, в която всички бяхме шокирани, затворени по къщите. Според педагожката по биология кампанията по ваксинацията срещу COVID започна антиваксърски. Чудела се дали да се ваксинира, въпреки че е биолог. Тогава ѝ написала:
Вели, моля те,
кажи ми какво
да правя,
ама истината
Тя отговорила: Госпожо, точно вие ли ме питате. Разбира се, че трябва да се ваксинирате. Така учителката се успокоила. “Това е тя. Такава е. Никога няма втори план. Винаги много честно ще каже това, което мисли.”
За номинираната за министър на образованието хубави думи казва и директорът на Националната природо-математическа гимназия Ивайло Ушагелов, който се е срещал с нея на конференция в гимназията преди 2 години. С него била и голямата му дъщеря Йорданка. Лекцията на младия учен вдъхновила ученичката да се занимава с биология, химия, изследвания и медицина.