Проф. Боян Биолчев: Винаги съм се чувствал 49% учен и 51% писател

18.07.2021 08:00 Пенчо Ковачев

Не съм за политик - политиката изисква компромиси с истината

Ще се снима се филм по мой сценарий за чумната епидемия

- Честита номинация за академик в БАН, проф. Биолчев.

- Благодаря. Наистина благодаря.

- Кой ви номинира и защо?

- Това е голямото ми удовлетворение - личностите, седемте академици, които са сложили подписа си за моята номинация. А защо са го направили - само те могат да го кажат. Никога не съм изпадал в положението сам публично да си давам оценка, да изброявам творчески постижения, все едно че става дума за друг автор.

- Вие сте многоспектърен човек - учен, филолог, университетски преподавател, писател, сценарист... За цялостно творчество ли е номинацията, или за някоя от областите, в които се изявявате?

- Кандидатствам като писател. Вие споменахте художествения говор на предпоследно място.

А не е точно така. Винаги когато са ме питали, съм отговарял, че се чувствам 51 процента писател и 49 процента учен.

Но това е все пак непохватен математически израз, защото в писателството се съдържа всичко от това, с което човек очертава биографията си, а самият литературен текст неминуемо поема дъха и разцветката на по-широкото взиране в живота. А и ученият в мен по-безпристрастно наблюдава своеволията и прибързаните радости на писателя. Но всичко зависи само от едно - да не си се провалил. На моите магистранти по творческо писане винаги казвам, че

всяка следваща

книга

на писателя

пак е дебют,

а не професионално надграждане.

- Какво в личен план ще ви донесе това звание? Повече самочувствие, авторитет, известност?

- Званието носи нови възможности да се докажеш още веднъж. Иначе няма смисъл. Вече го казах - за мен това би било удовлетворение. По-точна е тази дума. Пък и по-откровена.

- Сигурно помните, че преди години тогавашният финансов министър Симеон Дянков нарече академиците в БАН синодални старци. Как бихте му отговорили, ако станете академик?

- По същия начин, както реагирах тогава в медиите. Синодални старци не е обида или пренебрежение. Но той бе употребил друг термин - думите му бяха - “феодални старци”. И понеже от науката той бе прехвърлил темата в класовата (по доста овехтял регистър) номенклатура, написах, че така може да говори само един капиталистически комсомолец.

- Ако вие трябваше да номинирате за академик хора от писателските среди, кого бихте включили в списъка?

- Има много писатели, пред които скланям чело. Непрестанно чета и книгите на млади автори.

Но никога не съм се замислял в този аспект - да правя класации, независимо за какво. Литературата е територия на уникалното, а то винаги е новост и изненада. И затова само ще кажа, че мой списък на безспорните дарования би бил дълъг и непълен и това ме прави горд за българското литературно поприще.

- Запомнил съм, че при представянето на книгата на проф. Христо Пимпирев “Студеният юг” вие казахте, че и в писателския съюз е студено. Имате ли представа какви са температурите в БАН?

- Имам в академията приятели метеоролози и климатолози и те най-добре знаят каква е при тях температурата. А на премиерата на Христо Пимпирев говорех не за писателския съюз, а за писателската среда. На Антарктида приятелството е оцеляване. В нашите среди приятелството е рядко срещан шанс.

Творчеството

е изящна форма

на егоцентризъм

и в него не трябва да се изненадваме от съперничеството на индивидуалностите.

- Вашата съпруга проф. Мариана Евстатиева - голям български режисьор и носител на много наши и чуждестранни награди, какво ви каза, когато разбра за номинацията?

- Зарадва се, естествено. Само ме посъветва да не мисля прекалено за това. Петдесет години сме заедно и знаем в движение какво си казваме, дори и когато мълчим.

- Вашият дядо Боян Биолчев е бил съученик, приятел и съратник на Гоце Делчев. Двамата са се борили за свободата на Македония, имали са кауза. Защо вие винаги отказвате да се включите в политическия живот на България? Нямате кауза ли?

- Тяхната кауза е била себепосвещение, а не политика. Сега е доста по-различно. Единствените компромиси, които допускам в говора си, са от възпитание, а съвременната политика неизбежно посяга към видими компромиси с истината. А моята кауза е да търся и защитавам истинското, което виждам. По-силен се чувствам в словото - и пред компютъра, и зад преподавателската катедра.

- Служебният министър на образованието и науката проф. Николай Денков в интервю за “24 часа” каза, че в образованието има сериозен системен проблем. Това е политизирането на училищната система.

Причината е в йерархичната структура в средното образование: министърът назначава началниците на регионалните управления, те назначават директорите, а директорите - учителите. Как може да се преодолее този сериозен системен проблем?

- Питате ме как трябва да се реши този проблем. Трудно ми е да кажа. Преплетени в него са едновременно административни и научно прогнозни параметри.

Проф. Денков е мой уважаван колега от нашата Алма матер. Убеден съм, че той не би го формулирал така категорично, ако няма своя идея за решението му.

- Питам ви като университетски преподавател - имате ли представа какви вреди на образованието нанесе онлайн обучението?

- Единствената възможна полза, каквото е онлайн обучението по време на пандемия, не може да се изследва за вреди. Бъдещето ни днес е неподвластно на аксиоми. Да не раздаваме опасения и присъди от негово име.

- Вашият роман “Преселението”, който бе издаден от КК “Труд”, бе отличен с наградата “Хеликон” за най-добра книга на 2019 г. Той се връща към трагичната съдба на българите през Междусъюзническата война през 1913 г. Имате ли желание да творите в сегашното трудно във всяко отношение време? Пишете ли нещо?

- Чрез киното достигам още по-назад -

към чумната

епидемия

в началото

на ХIХ век

Сценарият бе създаден преди пандемията и затова мога да кажа, че някак естествено той едновременно се връща в историята, но и докосва болката на днешния ден.

Това, че е написан преди две години, не означава, че работата на писателя е приключила. В литературата съществува окончателност на произведението.

В киното сценарият е плаваща първооснова. Филмът е колективно изкуство, където убедително присъстващата в текста дума може да звучи изкуствено в устата на макар и сполучливо избрания актьор. Тук авторският егоцентризъм няма място, сценаристът е в работен режим. Затова ще присъствам активно по време на реализацията. Трябва да споделя, че съм обнадежден от начина, по който продуцентите от “Мирамар” подхождат към тази продукция.

- Как подреждате творческите си планове?

- За реденето на думи никога не съм имал планове. Знам, че винаги е добре да спреш да пишеш при първото запъващо се изречение.

Обърни глава и чакай то да те подсети, че му е време. Така беше с “Преселението”. Преди повече от трийсет години започнах да го пиша и все спирах на първата страница. Докато осъзнах, че тая безпощадна болка на обикновения човек в национална трагедия не ми се подчинява - трябваше аз да натрупам собствена болка, за да съпреживея някогашната на обречените хора. А това става само с благотворната тежест на годините.

Още като студент в Ягелонския университет в град Краков се докоснах до сакралните текстове, до евангелията. И оттогава не ме напусна интересът към най-великото верую на Христос, което историческата практика на живота и преди Исус, и до наши дни помита встрани с наркотика на властта и омаята на поданичеството. Несъпротивата на злото.

И сега се надявам да го напиша - кратко, седемдесет страници “Евангелие от Симон Зилот”. Това е единственият човек измежду апостолите, проливал кръв. Затова неговият път от убийството до ненасилието е най-дълъг и приетата Христова истина не може да го освободи от тъмната сянка на вината, макар че остава до смърт верен на Спасителя.

- Гласувахте ли на изборите на 11 юли?

- Да. Винаги съм го правил. Приемете, че това е моето личностно участие в политиката, за което ме питахте в началото на интервюто.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>