Антъни: В Токио ще гоня време под 1,54 мин, с него ще мога да се боря за медал
Антъни Иванов бе първият български плувец, който заслужи квота за олимпиадата в Токио. Това се случи през пролетта на 2019 г. Сега най-накрая предстои студентът в американския университет “Вирджиния Тек” да отпътува за Япония и да участва на първите си игри.
През май Антъни добави към норматива за 200 м бътерфлай и такъв за 100 м в същия стил. Така Иванов ще е единственият български плувец, който в Токио ще се състезава в 2 дисциплини. Преди заминаването си от САЩ за Япония националът, който на 17 юли навършва 22 г., даде интервю за “24 часа”.
- Остават броени дни до олимпиадата. Как се чувстваш, нараства ли вълнението?
- Чувствам се добре. Всичко е супер – тренировки, подготовка. Засега всичко минава по план. Предстои заминаването за Токио. Минах през задължителните преди това 2 PCR теста за коронавирус. Първият бе 96 ч преди заминаването, а вторият – 72 ч. Всичко е наред. Тръгваме в петък, а после в Токио има десетина дни преди първия ми старт.
Надявам се всичко да е наред. На място ще видим каква е ситуацията в олимпийското село, как ще се случват нещата. Доколкото разбрах, ще има доста ограничения и строги правила. Досега не е имало такава олимпиада. В Токио ще трябва да се носят маски през цялото време, което ще е неприятно, но няма как. Ще трябва да се свиква с и това. Иначе е нормално вълнението да се увеличава с напредването на времето.
- Сам ли ще пътуваш от САЩ за Япония?
- Не, няма да съм сам. Тръгваме с треньора ми в университета и другите плувци от “Вирджиния Тек”, които са покрили нормативи за Токио.
- От началото на годината записа силни резултати в коронната си дисциплина 200 м бътерфлай. Отметна ли всичко, което бе предвидил като подготовка за игрите?
- Да, абсолютно. Мисля, че на игрите трябва да съм в още по-добра форма. Да чукна на дърво, надявам се да стане така, пък после вече ще мога да го коментирам. Дано всичко мине добре. Нямам никакви физически проблеми, чувствам се супер. Би трябвало всичко да е наред.
- За тебе това ще е първа олимпиада. Кое надделява – радостта от участието или донякъде напрежението?
- Може би радостта от участието. Но пък от друга гледна точка
аз не отивам в Токио на олимпийския принцип – да участвам, а да гоня постижения в басейна. Ще бъде нещо ново за мен и със сигурност много интересно и вълнуващо. Разбира се, винаги има и напрежение на големи състезания.
- На европейското смъкна над 1 секунда от националния си рекорд до 1,54,50 мин. Какво ще те удовлетвори като резултат в Токио на 200 м?
- Надявам се да сваля още 1 секунда. Целта ми от началото на годината, а и преди това е 1,53 мин, тоест слизане под 1,54 мин. Смятам, че съм готов да изплувам 200-те метра за толкова и в Токио определено ще гоня такъв резултат.
- Според теб какво класиране на олимпиадата може да ти донесе подобно постижение?
- С такъв резултат ще мога да споря за медали със сигурност. Но да стигнем дотам. Първата цел ще е класиране за финала на 200 бътерфлай. Мечтата ми е да изляза за него с български флаг. А след това ще дам всичко от себе си за силен резултат. Надявам се едно по едно да се случат нещата.
- На европейското в Будапеща остана на 7 стотни от бронза. Сега близо 2 месеца по-късно повече те е яд или пък все пак си позитивно настроен от най-силния си резултат на голямо първенство – 4-ото място?
- Мен винаги ще ме е яд за това. Но това не ми влияе като настройка по никакъв начин. Мисля, че състезателите, които участваха във финала на 200 м бътерфлай на европейското, ще са същите и на игрите в Токио.
Не смятам, че ще се появят чак кой знае какви нови хора, въпреки че на олимпиада се появяват изненади. Тази дисциплина е много силна в Европа. Затова се надявам да успея да се преборя за медал, макар че ще бъде много трудно, но не и непостижимо.
- От медал в Будапеща те лиши унгарецът Тамаш Кендереши, който преди 2 г. на световния шампионат в Република Корея те победи в баража за влизане във финала на 200 м бътерфлай, след като записахте равни времена в 1/2-финалите. Не се ли превръща той в черна котка за теб?
- Не, винаги съм бил в много добри отношения с Кендереши, приятели сме, но разбира се, и съперници в басейна. Бих казал, че той е един от хората, които ме тикат напред и ме мотивират да се опитвам да ставам по-добър и по-добър всеки ден. Мисля, че Кендереши и Крищоф Милак ще участват със сигурност в борбата за медалите. Смятам, че човекът, когото мога да победя, е италианецът Бордисо (на европейското той се нареди втори между Милак и Кендереши).
Според мен той няма какво още повече да даде. Но пък италианците са малко непредсказуеми. Със сигурност ще бъде много оспорвано и интересно. Надявам се този път съдбата да ми върне малко стотни. Но пак се връщам на това, че първата задача е да вляза във финала. След това ще му мисля.
- На европейското покри олимпийски норматив и за 100 м бътерфлай. Преди това бе казал, че искаш да се съсредоточиш върху 200-те метра. Сега обаче си решил да плуваш и стотака, така ли?
- Да, ще участвам в Токио и на 100 м бътерфлай, но концентрацията ми ще бъде върху 200-те метра. Стартовете от тази дисциплина са преди стотака, така че приоритет ми е тя. Дано всичко мине добре, а после стотакът ще е един бонус.
- Като цяло българското плуване с 5-те си квоти, 2 от които твои, ще има солидно присъствие на олимпиадата. Всеки се надява на най-силен резултат. Явно в момента сме случили на поколение?
- Абсолютно. Мисля, че това е много добре за българското плуване. Мотивира много деца да се занимават с нашия спорт, да тренират сериозно. Така че се радвам като цяло на ситуацията.
- Не намираш ли за странно, че тези успехи идват на фона на неприятния случай с трите момчета с допинг и скандалите с федерацията около него?
- Общо взето, ние имахме тези квоти от преди да се случи всичко. Без тези на Диана Петкова и Любомир Епитропов, които ги покриха на европейското първенство. Те обаче по време на скандала бяха в Щатите, така че не мисля, че това нещо е повлияло. Според мен ще разберем повече за скандала след олимпиадата Надявам се момчетата да бъдат върнати към басейна. Аз се чувам с тях. Продължават да си плуват. Ще видим какво ще се случи. Надявам се наказанията им да бъдат намалени.
- Вече говорихме за ситуацията олимпиада с коронавирус. Състезанията ще са без публика заради новата вълна в Япония. На всички фенове е ясно, че при празни трибуни се губи голяма част от чара на спорта. На теб как ще ти се отрази това?
- Мисля, че липсата на публика на мен лично като дебютант ще ми помогне. Макар че аз обичам адреналина. Той допринася за по-добро представяне. Смятам, че на всички, които са свикнали с публика на големи състезания, ще им е по-трудно, отколкото на мен или на други в моята позиция. За нас, дебютантите, ще е плюс.