Китайският пазарен регулатор забрани подкрепяното от „Тенсент“ сливане на компании за стрийминг
Китайската държавна администрация за регулиране на пазара забрани сливането между две компании за стрийминг на игри – Huya и DouYu, за да се избегне формирането на монопол.
От технологичния гигант „Тенсент“ (Tencent), който инициира сливането, коментираха, че ще се съобразят с решението.
Това е първата подобна забрана за сливане при стрийминг платформите и показва, че китайските власти действат активно, за да спрат монополно поведение, което задушава пазарната конкуренция, смятат местни експерти.
„Тенсент“ има самостоятелен контрол над Huya и съвместен контрол над DouYu, и държи над 40 процента от пазара на онлайн игри. Huya и DouYu отделно имат 40 и 30 процента дял при игрите в реално време, заемайки съответно първо и второ място на пазара.
Сливането между Huya и DouYu би дало на „Тенсент“ едноличен контрол върху общата компания, укрепвайки допълнително доминацията му на пазара за стрийминг игрите. Запознати с индустрията коментираха, че ако се реализира, новата обединена платформа ще има пазарен дял до 80%.
До момента китайските власти използваха сравнително предпазлив подход по отношение на антимонополното регулиране и предлагаха свободна среда за растеж на фирмите. Случаят с „Тенсент“ обаче сигнализира за променяща се тенденция да бъде спирано монополистичното поведение, казва Ма Дзихуа, пекински експерт по интернет сектора.
Една от ключовите задачи, изрично упоменати на Национална конференция за икономическата работа през декември миналата година бе „засилване на антимонополния надзор и предотвратяване на безредното разширяване на капитала“.
От края на миналата година интернет гигантите „Алибаба“, „Диди Чусин“, „Мейтуан“ и други станаха обект на антимонополни разследвания и понесоха различни наказания. „Алибаба“ например бе глобен с 18,2 милиарда юана (2,8 милиарда долара) за злоупотреба с господстващото си пазарно положение.