С машина няма втори опит, проверете вота си, преди да гласувате

10.07.2021 07:54 Даринка Илиева
Смарт картата се поставя в устройството със златния чип нагоре. СНИМКА: “24 ЧАСА”.

Сравнете кода от разписката с този в секцията, това е гаранция, че софтуерът не е манипулиран

Избирателите, които гласуват с машина в неделя, трябва първо да прегледат отбелязания вот и след това, ако са сигурни, че той е посочен правилно, да натиснат бутон “гласуване”. Причината е, че ако веднъж е натиснат бутонът “гласуване”, няма възможност за промяна на избора за разлика от хартиените бюлетини, където избирателят има право да получи втора. При машинното гласуване обаче можете да променяте вота си неограничен брой пъти, стига да не сте натиснали бутона “гласуване”.

Избирател ще има право на втори опит за гласуване с машина, когато не е успял да го направи за 5 минути. Трябва обаче да е положил усилия, а не просто да е стоял пред машината. Ако обаче става дума за допусната грешка при вече натиснат бутон “гласуване” и разпечатана разписка с вота, няма как да се даде възможност за втори опит, тъй като гласът вече е отчетен от машината, обясни пред “24 часа” зам.-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева.

Тя напомни и друго важно указание -

върху

смарткартите да

не се поставят

лепенки

или други знаци, които да насочват как трябва да бъдат поставени в машината, за да не се повредят.

В неделя само с машини ще се гласува в 9401 секции с над 300 избиратели. По две машини ще има в секциите с над 425 избиратели. Така в големите секции ще могат да гласуват по двама души едновременно.

За първи път с машина ще може да се гласува и в чужбина - в 273 секции, като в 148 от тях ще има по 2 устройства.

Гласуването започва в 7 ч и приключва в 20 ч. Когато в 20 ч пред изборното помещение има избиратели, които не са упражнили правото си на вот, гласуването може да продължи до 21 ч.

ЦИК съветва първо да разгледате таблото пред секцията със списъка с партиите, коалициите и независимите кандидати. Техните номера започват от 1. Идеята е да сте подготвени предварително с номера на партията, коалицията или независимия кандидат, за които искате да гласувате. По същия начин се информирайте предварително и ако искате да отбележите преференция - имената на кандидатите в кандидатските листи започват от 101 и могат да стигнат до 132. Целта е да не се образуват опашки пред секциите и да няма забавяне. Спазването на дистанция и

носенето на

маска е

задължително

Когато влезете в секцията, покажете личната си карта на член на комисията. Той ще открие името ви в избирателния списък и ще ви даде смарткарта за гласуване с машина. Поставете я в устройството със златния чип нагоре. Натиснете картата, докато чуете леко щракване. Така ще активирате машината. На екрана ще видите надпис “Моля, изчакайте”. След това ще се зареди електронната бюлетина, която има две страници. Ако вашият избор се намира на втората страница, трябва да натиснете бутона “следващ” в долната част. Гласуването става чрез натискане с пръст в квадратчето с номера на избраната партия. Изборът ще се отбележи с Х и ще стане по-тъмен от останалите. По същия начин се отбелязва и преференция за даден кандидат в кръгчетата.

След като сте гласували, трябва да натиснете бутона “преглед” в долния край на екрана. Ще видите името на избраната партия и това на предпочитания кандидат от листата, ако сте отбелязали преференция. Ако това е вашият избор, трябва да натиснете бутона “гласуване”. Ако се окаже, че не сте отбелязали правилно избора си, можете да го промените с бутона “промени избора” в средата на екрана. Така ще се върнете на първата страница на е-бюлетината и ще можете отново да направите своя избор. После натиснете бутон “гласуване” и машината ще разпечата разписка с вашия вот. Изчакайте да се принтира цялата разписка и не я дърпайте, преди устройството да е приключило работа. След това я сгънете с текста навътре. Извадете картата от машината и я дайте на член на СИК, а разписката пуснете в непрозрачната кутия. Всеки избирател може да провери дали машината правилно е отчела вота му в контролната разписка. Можете да сравните дали уникалният криптографски хеш идентификатор на машината съвпада с този, разпечатан и поставен на видно място в секцията.

Избирателите в чужбина, които ще гласуват с машина, трябва да знаят, че вдясно на е-бюлетината ще има надпис за отбелязване на преференция, но тази опция няма да е активна. Причината е, че няма отделен избирателен район чужбина.

Когато в изборния ден възникнат непреодолими външни обстоятелства и машинното гласуване се преустанови в дадена секция, гласуването продължава с хартиени бюлетини. Това обаче става след изрично решение на ЦИК.

Право да гласуват в неделя имат лица с българско гражданство, навършили 18 г., които не са поставени под запрещение и не изтърпяват наказание лишаване от свобода.

С хартиена бюлетина пък ще се гласува само в секциите с под 300 избиратели, при вот с подвижна избирателна кутия, в лечебни заведения, домове за стари хора, места за лишаване от свобода и на плавателни съдове под българско знаме. Гласуването с хартиена бюлетина става с Х или V с химикалка, пишеща със син цвят, само в едно от квадратчетата на избраната партия, коалиция или независим кандидат или в квадратчето “Не подкрепям никого”. По същия начин, ако желаете, можете да отбележите и преференция за даден кандидат в кръгчето с номера му. Всяко драскане върху бюлетината или изписване на други знаци прави гласът недействителен и вотът няма да бъде зачетен.

Забранено е

заснемането

на вота

Ученици, студенти и докторанти редовно обучение могат да гласуват в секция по избор в населеното място, където учат, когато то е различно от постоянния им адрес. Те трябва да представят документ за самоличност и заверена ученическа или студентска книжка. Освен това в секцията трябва да попълнят и декларация, че не са гласували на друго място.

За разлика от студентите почиващите по родното Черноморие няма да могат да гласуват. Същото важи и за хората, които в изборния ден ще са в командировка в друг град. Ако обаче сте на почивка в чужбина или в командировка извън страната, може да упражните правото си на глас, стига в населеното място да има разкрита секция. В този случай също се попълва декларация, че не сте гласували на друго място.

Хората с изтекли лични карти след 13 март 2020 г. могат да упражнят правото си на глас, без да представят удостоверение за издаване на лични документи. Ако обаче личната карта е изгубена, открадната, унищожена, повредена или е в процес на издаване, избирателят трябва да представи удостоверение от органите на МВР.

Гласуване с посочен от избирателя придружител се допуска, когато избирателят е с увредено зрение, с увреден слух или с друго увреждане, което не му позволява да извърши сам необходимите действия при гласуването.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>