ЦИК: Данните от контролните разписки съвпадат 100% с протокола от машините
Данните от протокола, който издават машините след края на изборния ден, съвпадат изцяло с тези от преброяването на контролните секции. Това показват данните от преброяването на контролните разписки в 32 секции, в които на 4 юли имаше балотаж на частичните местни избори, които се проведоха в Благоевград и с. Ясен. Това съобщи зам.-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева.
В една секция в с. Ясен е имало две машини, но секционната комисия е съставила един протокол за гласуването с двете устройства. В 3-4 секции има грешки в броя на гласувалите и броя на действителните гласове за партии и коалиции и за гласовете "Не подкрепям никого". Но това не променя фактът, че данните от машините се припокриват изцяло с тези при контролното преброяване на разписките. И това е един добър тест за работата на машините", обясни Матева.
"Няма никакви съществени различия. Това са данни от 32 секции от общо 123, тоест от около 26% от всички секции. Това означава, че вероятността да има някакво разминаване е под 1%. Казвам това, защото в публичното пространство се обсъжда темата, че трябва да задължим секционните комисии да преброяват контролните разписки. Това би било безсмислица, достойна за книгата на "Гинес", добави другият зам.-председател и говорител на ЦИК Цветозар Томов.
Очаква се ЦИК да вземе решение за подобно контролно преброяване на разписките в някои секции и за вота в неделя. Все още не е ясно в колко секции ще се прави то и в кои населени места.
ЦИК е изпратила на всички РИК писмо с допълнителни указания, които те трябва да предадат на секционните комисии. В тях се посочва, че преди старта на гласуването, секционните комисии трябва да разпечатат от машината криптографски идентификатор, в който се съдържа хешкода на всяко устройство. Те трябва да го сравнят с този, който ще получат в запечатан плик. Двата кода трябва да съвпадат и това ще е гаранцията, че машината, с която ще се гласува е с одитиран софтуер.
Другото указание на ЦИК, че ако в изборния ден възникне обстоятелство, което налага спиране на машинното гласуване, секционната комисия трябва да уведоми незабавно съответната РИК. Рик пък трябва веднага да информира ЦИК.
"Единствено и само ЦИК може да вземе решение за спиране на машинното гласуване и да разпореди в дадена секция да се премине към гласуване с хартиена бюлетина", уточни Матева.
По думите й някои кметове в страната давали разпореждане в изборния ден да се спира гласуването, за да се извършва дезинфекция.
"Това е абсолютно недопустимо. ЦИК не позволява прекъсване на изборния ден. Дезинфекцията трябва да върви успоредно с гласуването", подчерта Матева.
Смарткартите и машините за гласуване могат да се дезинфекцират само с до 75% етилов спирт. Затова от ЦИК са указали на общинските администрации по възможност да осигурят ръкавици и за избирателите, за да не се повредят смарткартите или машините, ако те ползват друг дезинфектант.
Други съвети към избирателите са, когато вкарат смарткартата в машината да я натиснат леко, за да се чуе щракване. Това означава, че устройството е активирано и ще зареди електронната бюлетина. Когато вече са направили своя избор пък, избирателите трябва да изчакат машината да принтира цялата разписка с вота им и да не я дърпат, докато устройството не е приключило, защото това ще повреди изписването на данните върху разписката.
Избирателите в столицата, които искат да гласуват пробно с машина, ще могат да го направят от 10 до 12 ч в петък пред сградата на парламента.
"Хешкодът на всяка машина е комбинация от 64 знака. Вероятността някой да попадне на точната комбинация е значително по-малка от вероятността в този момент да ни падне астероид на главите. Теоретична вероятност да се проникне във всяка технология има, но към момента у нас не е засечен нито един такъв случай на измама за разлика от хилядите случаи с хартиени бюлетини, на които сме ставали свидетели в последните 30 г.", отговори Томов на въпрос дали машините за гласуване могат да бъдат хакнати.