Слави се шегува, а Конституционният съд няма чувство за хумор

06.07.2021 13:16 Валери Найденов
Валери Найденов
Слави Трифонов гласува на инициирания от него референдум, който включваше промяна на избирателната система в мажоритарна в два тура. СНИМКА: РУМЯНА ТОНЕВА

Защо махнаха поправката “като за последно”?

Едно от шеговитите обещания на късото 45-о народно събрание бе, че ще сложи край на пропорционалния вот, само че друг път. Малко търпение, само още веднъж ще гласуваме за партийни листи като за последно и после ще видим. Може би мажоритарен вот?

Това “може би” съвсем сериозно бе изгласувано като поправка в изборния закон и от тогава народът тръпне в очакване. На 11 юли е за последно май. Как ли ще се извъртят след тази дата депутатите? Какъв ли двоен тулуп с троен ритбергер ще изпълнят?

Е, от миналата седмица може да въздъхнем с облекчение – Конституционният съд отмени шеговитата поправка, с което спаси добрата стара партийнолистова система от несъществуваща опасност. То и без това бе ясно, че

поправката

“като

за последно”

беше някаква

шегичка

Читателят вероятно си спомня, че през април - май Слави и Бойко си го мереха кой е по-мажоритарен. ГЕРБ настояваше М2 тук и сега, а ИТН – по-късно, първо да подготвим почвата. И за да му повярват, измисли тази поправка. В крайна сметка ИТН е създадена от професионални хумористи, нормално е да вкарат в политиката малко хумор и сатира.

Българската избирателна система отдавна е фрашкана с такива хумористични моменти, но Конституционният съд трън си вади.

Да вземем преференциите. Уж избирателят може да премести всеки кандидат в листата по-нагоре, а водачите на листите са защитени от конкуренция. Защо КС не се произнесе? Това ли е “общо, равно и пряко избирателно право”? Кое му е равното, когато едни са гарантирани, а другите трябва да купуват гласове с лични пари?

Очевидно е, че за повечето партии преференциите са невъзможни. ДПС и ИТН на практика ги забраняват. По-малките партии пък никъде не вкарват повече от един кандидат в отделен избирателен район, а този един не може да бъде изместен, ако ще претендентът да е събрал повече преференции, колкото е целият вот за партията. На практика за ДБ, “Изправи се! Мутри вън!” и евентуално новата патриотична сглобка няма никаква възможност за преференции. Как гледа на това Конституционният съд?

Тези гафове в системата са резултат от

дълги години

хумор и сатира

с избирателя

Да вземем веселата подробност, че изборите де юре се водят задължителни, а де факто – не са, защото КС отмени глобите и боя с пръчки за отсъстващите. В резултат активността пак се върти около 50 на сто, а някога отива и към 30.

Но законът предполага 100 процента активност. Заради тези, които са дошли принудително, в бюлетината си стои опцията “Не подкрепям никого” (НПК), което е все едно да кажеш “Аз съм идиот” (АСИ). Като не подкрепяш никого, защо изобщо се разкарваш до урната? Нямаш ли нищо друго за правене? 3 милиона не си направиха труда да се явят, ти ли се оказа най-големият будала?

Опцията НПК отваря мегдан за какви ли не творчески идеи. Слушах например по радиото една грантоедка, която вече е готова с проект как гласувалите с “Не подкрепям никого” също да бъдат представени в парламента. Тъй де, защо да се губят гласове?

Интересна идея! И какво ще правят неподкрепените от никого депутати в парламента? Ако са верни на избирателя, трябва винаги да гласуват против. Ами ако се окажат най-голямата парламентарна група? Как тогава ще се разпуснат, като им дойде времето?

Но да се върна към ИТН и към нейния принос в смехориите покрай българската избирателна система.

Уплашил се бях,

че тази партия е

загубила чувство

за хумор

и се е отказала от мажоритарния вот, тъй като вече съвсем спря да го споменава, а май бе изчезнал от програмата ѝ. Вчера обаче пак го засякох в раздела за правната система:

“Изработване на мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура за избори за народни представители, в т.ч. райониране на база предстоящо преброяване, равни едномандатни изборни райони, определяне на границите на изборните райони…”

Ура! Значи все пак не са спрели да се майтапят!

Само едно нещо ме тревожи – кога ще стане това, щом КС отмени поправката “като за последно”? В презентацията на ИТН пише ясно – “В срок от една година”. Но ако след 11 юли парламентът пак не успее да състави правителство? Тогава пак ще имаме служебен кабинет и нови избори някъде през септември-октомври. Силно подозирам, че на тези втори поправителни избори

ИТН ще

се спихне

Но нали и ГЕРБ вече предложи да въведе М2 незабавно? Уви, щом скоропостижният парламент се разпусна, ГЕРБ напълно забрави. Явно точно сега не му се печелят избори. И е прав, още му е рано. Ако на 11 юли ГЕРБ бие убедително и се върне във властта,

няма да е на

бял кон, а на

сакато магаре

Чегъртането още няма да е съвсем омръзнало на народа. Протестърите трябва да ферментират в бъчвите на властта още няколко месеца, за да станат на оцет. Тази ферментация ще се ускори чрез един голям скандал покрай машините за гласуване на 11 юли – я срив на софтуера, я велики съмнения за измами и фалшификации. И чак след това ГЕРБ може да оседлае белия кон - М2.

Да, М2 е белият кон. ИТН ще е луда да го заколи, но не иска да се качи на него. Затова в цитираната по-горе програма пише “изработване” на М2, а не приемане.

Но пък за изработването не е нужно да чака следващия парламент – нищо не пречи и сега партийните експерти да си свършат работата. Не е толкова сложно. Ако не се шегуваха, би трябвало отдавна да са готови и вече да предлагат на народа готов проект с всичките му подробности.

Уви, нищо подобно не се забелязва. Защо ли? От предпазливост. Ако преди изборите извадят готов проект за М2, ГЕРБ пак ще го подкрепи ентусиазирано след изборите. И пак ще ги вкара в рамките на шегата.

Затова шегите и закачките продължават, белият кон си стои в обора, а Конституционният съд няма никакво чувство за хумор. Да беше оставил пустата поправка!

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>