Владимир Зарев: "Разруха" в Германия беше наречен "романът за промяната в цяла Източна Европа"

04.07.2021 08:00 Пенчо Ковачев

С номинацията ми за академик се чувствам едновременно щастлив и притеснен

Моят списък на академици би започнал с Димитър Талев и Димитър Димов. И с Радичков в него...

Пиша роман, в който има и сюжетна линия за последния опит да се обединят православието и католицизмът

Основните теми на моите романи са проблемът за властта и проблемът за смъртта

- Честита номинация за академик в БАН, г-н Зарев. Изненадан ли сте?

- Благодаря за поздравленията ви. За мен е признание и чест да присъствам в това сложно и трудно състезание, в което участват единствено хора с видими творчески успехи. Самият факт, че съм между тях, ме изпълва с гордост и себеуважение.

- Не са много писателите академици след 1944 г.: Емилиян Станев, Георги Караславов, Николай Хайтов, вече покойници, сега Антон Дончев, да ни е жив и здрав. Как ще се чувствате в тази компания, ако и вас БАН ви избере за академик?

- Позволете ми да прибавя още имената на Валери Петров и Вера Мутафчиева, които повече от достойно представляваха писателската ни гилдия сред академиците на БАН.

Що се отнася за мен, разбира се, че ще се чувствам едновременно пределно щастлив и притеснен. Имам присъствие в националната ни литература повече от петдесет години.

Вярвам в своето творчество - единадесет мои романа, между които епичната семейна сага, трилогията “Битието”, “Изходът”, “Законът”, и още “Хрътката”, “Хрътката срещу Хрътката”, “Разруха”, “Светове”, “Орлов мост”, “Чудовището”, “Лето 1850”, “Поп Богомил и съвършенството на страха” и днес са в книжарниците и се радват на голям интерес.

Някои от тях бяха преведени в Европа и намериха повече от положителна оценка в европейската критика, моят роман “Разруха” беше наречен в Германия “романът за промяната в цяла Източна Европа”.

- Не трябваше ли в списъка да е и Йордан Радичков?

- Винаги съм изпитвал огромно уважение, ще употребя по-силната дума - преклонение, към творчеството на Радичков. За моето поколение неговите разкази и новели, пиесите му имаха важно значение, той просто смени литературата, намери свой оригинален и неповторим език, с който да опише нашия объркан свят, да разкаже по нов начин човека, величието и падението на човека.

- Вие кои други писатели бихте сложили в този списък?

- На всяка цена този списък трябва да започне с Димитър Димов и с Димитър Талев.

Достойно щяха да присъстват в него и автори като Блага Димитрова, Ивайло Петров и Генчо Стоев.

От поетите бих отличил Елисавета Багряна и Николай Кънчев.

Разбира се, това е мой субективен избор, мое субективно усещане за значимото в литературата, за това от нея, което остава непреходно във времето.

- Впрочем и вашият баща, литературният критик Пантелей Зарев, десетина години председател на СБП, беше академик.

Тези факти ще ви попречат или ще ви помогнат при избора на академици?

- Баща ми изпитваше непреклонно уважение към Българската академия на науките като научно средище и духовна институция, като място, в което може да се развива значимата наука, в което може да се случат и чудеса.

Той изпитваше същото уважение и към академиците. Многократно ми е повтарял, че това са хора с високи научни и творчески постижения, със забележително присъствие в националния ни живот и по тази причина те имат заслужено самочувствие, излъчват особено достойнство.

Именно тази духовна тежест в обществото, самочувствието и неоспоримото им достойнство ги изпълва с достолепие, прави ги хора, независими от преходните ценности, прави ги личности, способни да отстояват себе си, превръща ги в хора с истински, със завиден морал.

- Баща ви кога ви призна за истински писател? Защото нали - много призовани, но малко призвани, както е казал Христос?

- Помня този иначе мрачен есенен ден бяхме на вилата си в Бистрица. Баща ми беше дочел ръкописа на “Битието” и ме извика.

Стори ми се, че очите му бяха влажни, някак щастливо насълзени. “Облечи бяла риза...” - каза ми той, и повярвайте, това беше най-високата и вълнуваща оценка, която съм получавал от него.

- Какво в личен план ще ви донесе това звание? Може би по-голямо самочувствие?

- Всеки творец има необходимостта да получи заслуженото от него признание.

Но най-ценното притежание за мен ще бъде умножената независимост. Писателят постига вътрешната си свобода сам чрез Словото, чрез своето въображение, чрез творчеството си. По- трудно за всеки творец е да отстоява своята щастлива независимост в обществото.

- Ако приемем, че в едното блюдо на кантара бъде сложена тежката титла академик, вие какво ще сложите в другото блюдо, за да се изравни кантарът?

- Без да се замисля, ще поставя досегашното си и, дай Боже, бъдещото си творчество, романите си, техния емоционален, философски и житейски смисъл.

- В “Разруха” разказвате как след 1989 г. беше ограбена България и как трудът на милиони хора беше окраден и дори поруган. Сегашното време на корупция, хаос и реваншизъм може ли да ви вдъхнови за нов роман?

- Основните теми в моите романи са проблемът за властта и проблемът за страха от смъртта, които макар и несъзнателно определят мисленето и съществуването на всеки от нас.

Освен това във всяка от последните си творби разказвам за някои от механизмите, с помощта на коите беше погазена, унизена справедливостта и беше разграбена България.

Тези зловещи механизми на грабеж и беззаконие действаха безнаказано през целия тридесет- годишен мъчителен преход, за жалост, те продължават с не по-малка сила и цинизъм да ограбват бъдещето ни и днес.

- Пишете ли нещо сега?

- Пиша новия си роман с условното заглавие “Объркване”, който ще бъде наистина пределно труден, в някакъв смисъл непостижим текст.

Той ще разказва за пандемията от COVID, която ни връхлетя, навлезе в живота на всеки от нас и ни промени.

Но ще има и един втори, духовен пласт за исихазма и за знаменитата Фераро-флорентинска уния, за този последен опит да се обединят православието и католицизма.

- Как си съжителстват вашата белетристика с поезията на съпругата ви Мирела Иванова?

- Ценя изключително високо поезията на Мирела, но от няколко години тя пише прекрасна проза, написа и две пиеси, които се играят в Народния театър.

Убеден съм, че нашето съжителство е полезно и за двама ни, никога между нас не е имало опит за духовно надмощие или някакъв недостоен творчески конфликт.

- Тя какво ви каза след номнацията за академик?

- Поздрави ме сдържано. Мирела е достатъчно интелигентна и прозорлива, затова наистина ме поздрави повече от сдържано.

- Следите ли творчеството на най-известните сега писатели - Захари Карабашлиев, Георги Господинов, Алек Попов, Милен Русков, Здравка Евтимова, Теодора Димова... Какво е мнението ви за тях?

- Мнението ми за тях е високо, бих казал, че те са много талантливи писатели, а това, което е особено прекрасно, е, че ги обединява тяхното различие.

Това са все творци с вече доказано присъствие в националната ни култура, те са бъдещето на българската литература, бъдеще, изпълнено с оптимизъм и успехи.

- Ще гласувате ли на изборите?

- От самото начало на демократичните промени аз винаги гласувам.

Ако искаме наистина да поставим основите на спасителното гражданско общество, да озаптим политическата класа и истерично наглата и престъпна олигархия, ако искаме да променим нещо, трябва да гласуваме.

За да спасим бъдещето на нашите деца, всички ние сме длъжни да проявим гражданска мъдрост и отговорност и да гласуваме.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>