Пендачанска, Краси Радков, Кирил Вълчев ще агитират за ваксините (Обзор)
Шефът на разпуснатия щаб проф. Гигов в новия съвет, Ангел Кунчев обаче липсва
Познати лица от екрана и сцената, експерти,
духовници от
религиозните
общности
и журналисти ще помагат с личен пример и идеи, които да убедят хората в ползите от ваксините.
Те са част от новосформирания от здравния министър Стойчо Кацаров Обществен ваксинационен съвет. България е сред последните по ваксинирано население с едва 25%, като по-голямата част от тях са все още само с една доза, съобщи служебният здравен министър при официалното представяне на съвета.
Оперната прима Александрина Пендачанска, актьорите Краси Радков и Мартина Вачкова, певецът Владимир Ампов - Графа, шефът на БТА Красимир Вълчев са само част от прегърналите идеята за по-добра информационна кампания.
“Не е в контрола ни епидемията и не сме предпазени от нова вълна. Това, което се случва в другите европейски страни в началото на лятото, показва, че никой не е застрахован”, каза Кацаров.
Лятото е най-подходящото време да положим национално усилие за излизане от пандемията, а то се свежда до нещо простичко и доказало се - да се ваксинират повече хора, заяви той.
Шефът на разформирования ваксинационен щаб проф. Красимир Гигов и епидемиологът и съветник на министър Кацаров - проф. Мира Кожухарова, са сред основните експерти в новия съвет. Впечатление обаче направи отсъствието на главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, който от месеци говори за нуждата от сериозна информационна кампания за ваксинацията.
“Дойдох сам, не като представител на актьорите в България и ако мога да дам пример за това, че съм се ваксинирал, ще бъда щастлив”, каза Краси Радков. Имунизирал се, за да предпази възрастните си близки.
Генералният директор на БТА Кирил Вълчев съобщи, че скоро агенцията ще създаде отделна секция на сайта си със свободен достъп, където ще се събира цялата налична световна информация за ваксините. Основните послания обаче трябва да са от официалните институции и здравни агенции, а медиите не могат да скрият информация като тази на EMA от пролетта, когато обяви, че в почти цяла Европа има съмнителни дози от ваксината на “АстраЗенека”.
Кои известни още ще борят страховете на българите от имунизацията
Нана Гладуиш, тв водещ
Трябва да се говори повече с хората и за техните лични опасения - всеки има малките си страхове, там е проблемът и в тази посока трябва да се засилят усилията. Аз самата като онкоболна съм се притеснявала дали ваксината няма да повлияе на лечението ми. Други се притесняват дали ще забременеят. Нужно е повече експертно мнение по медиите.
Ани Владимирова, психолог
Трябва да се направи бързо проучване на видовете съпротиви и базовите убеждения на българите към ваксините. Да се сформира екип, който да изследва научно в населените места по пол, възраст, ценностна система, поколенчески специфики и след това да се включат хора, които знаят как да адресират посланието към тях.
Проф. Ивайло Търнев, невролог
Здравните медиатори (проф. Търнев е член на УС на Националната мрежа на здравните медиатори) се сблъскват с доста трудности в общността, свързани с противоречивите послания, отправяни дори от водещи експерти. Медиците трябва да започнем да говорим на един език. За съжаление, познавам и лични лекари, които са против ваксините, а в някои църкви те се определят като “дяволска работа”. Смятам, че до момента почти лиспваше информационна кампания, нямаме изработена комуникационна стратегия и много от хората още не са наясно дали трябва да си слагат ваксина, или не, особено тези с хронични заболявания.