Защо западните политически теории не могат да обяснят успеха на вековната ККП

01.07.2010 11:28 Агенция Синхуа

На надморска височина 3,300 метра, Сонам Церин предложи хада, традиционен тибетски копринен шал символизиращ чистота и благополучие, на гост, дошъл отдалеч - Си Дзинпин, генерален секретар на Централния комитет на Китайската комунистическа партия (ККП).

Тибетският пастир, чието семейство преди време едва свързваше двата края в планинско село в северозападната китайска провинция Цинхай, сега притежава 80 овце и 20 говеда благодарение на субсидии за намаляване на бедността и заеми от правителството.

Сонам Церин, който се сбогува с предишния си дом, порутена кирпичена постройка заобиколена от неравни каменни стени, посрещна Си пред новата си къща, която е оборудвана с модерна тоалетна и има алея, водеща до входната врата.

"Благодарение на благоприятните политики на партията, животът на нас, пастирите, се подобрява с всеки изминал ден", каза Сонам Церин.

Посещението на Си беше по-малко от месец преди най-голямата марксистка партия в света, чиято членска маса рязко нарасна от над 50 души до повече от 95 милиона, да отпразнува стогодишнината си.

През последното столетие, Партията трансформира някогашната съсипана и разорена държава във втората по големина икономика в света. ККП водеше Китай към постигането чудеса от бърз икономически растеж и дългосрочна социална стабилност, които се отразиха сериозно в глобален мащаб.

Под лидерството на ККП, целта за модернизация, към която се стремят китайците като Сонам Церин, вече е изпълнима.

Западните политически теории не успяват да обяснят успеха на ККП. За партия, която остава ангажирана да служи на народа, 1.4-те милиарда граждани на страната са неизчерпаем източник на сила.

"НАШАТА" ПАРТИЯ

ККП се различава съществено спрямо политическите партии от Западен стил. С две думи, тя е възприемана от китайския народ като "нашата партия"

Родена в началото на 20-ти век - период, когато потиснатият китайски народ се бори срещу чужди нашествия и вътрешни разделения, - ККП утвърждава своя автентичен стремеж и мисия: да търси щастие за китайския народ и обновление за китайската нация. Оттогава, Партията превръща нуждите на хората в конкретни действия.

Членовете на КПК се заклеха да се борят за свободата, демокрацията и щастието на народа. Чрез своята саможертва, те изиграха новаторска и образцова роля, като влиянието им надхвърли границите на пространството и времето. Отдадени на каузата, те никога не са се отказвали от думата си.

Ли Даджао, един от главните основатели на КЗК и доста учен човек, беше арестуван, вкаран в затвора и измъчван през 1927 г. На 38-годишна възраст Ли, чиито статии вдъхновиха милиони китайски младежи, остана непоколебим във вярванията си дори пред лицето на смъртта в ръцете на военен диктатор. Бесилото, на което е обесен, е записано като експонат № 0001 в Националния музей на Китай.

Данните показват, че около 3.7 милиона члена на ККП са жертвали живота си от 1921 до 1949 г. в борбата за създаването на народната република. Това число не включва неизброимите хора, чиято смърт е останала неизвестна.

Този дух на саможертва е пренесен от китайските комунисти в усилията на страната през последните години, насочени към борбата както с крайната бедност, така и с епидемията от COVID-19. Повече от 39 милиона члена и кадри на ККП се бориха на предната линия срещу COVID-19, и по официални данни почти 400 от тях са загубили живота си.

Съзнавайки напълно, че бедността е несъвместима със социализма, ККП поведе китайския народ към започването на реформа и отваряне, и това промени съдбата на безброй хора. Сред тях са Мо Йен, човекът от село, който стана Нобелов лауреат, и Нан Цунхуей - милиардерът, който някога е бил крайпътен обущар.

От 1949 до 2019 г., разполагаемият доход на глава от населението в Китай нараства със среден годишен темп 6.1 процента в реално изражение.

Лидерите на ККП са били верни на тяхната философия, фокусирана върху хората. Още през 1934 г., когато ръководената от ККП Червена армия се бори срещу управляващата партия Гуоминдан, за да освободи китайския народ, Мао Дзедун посочи, че „Ние трябва ... да решим проблемите, пред които са изправени масите - храна, подслон и дрехи, гориво, ориз, олио и сол, заболявания и хигиена, и женитба."

"Накратко, всички практически проблеми в ежедневието на масите заслужават нашето внимание", каза Мао. Следвайки ангажимента си, през 1949 г. той обяви създаването на Китайската народна република.

Десетилетия по-късно, в съответствие с думите на Мао, Си многократно е подчертавал, че "стремежът на хората към по-добър живот е наша цел".

„Без значение къде са нашите партийни кадри, те винаги ще питат селяните 'Какъв тип добър живот очаквате да имате?', каза Си по време на обиколката си в Цинхай. "Да работим заедно за по-добър живот."

Си отделя сериозно внимание на въпросите, свързани с осигуряването на живота на хората, включително заетостта, разпределението на доходите, образованието, социалното осигуряване, медицинските грижи, подслона, грижите за възрастните хора, грижите за децата и безопасността на храните.

Китай обяви война на замърсяването, тъй като хората искат "бистри води и зелени планини". Страната обяви амбицията си да достигне пика на въглеродните си емисии до 2030 г. и да постигне въглероден неутралитет до 2060 г. Данните показват, че на Китай се пада една четвърт от озеленяването, извършено от човечеството между 2000 и 2017 г.

ККП даде ясно да се разбере от всички, че нейното най-голямо политическо постижение е подобряването на благосъстоянието на народа.

НЕРАЗДЕЛНИ, НЕПОБЕДИМИ

През 30-те години на миналия век, американският журналист Едгар Сноу посещава Ян'ан, тогавашния център на китайската комунистическа революция, където вижда "сплотеност като скала" сред хората в региона, ръководен от ККП. Червената армия, макар и дрипава и зле въоръжена, имала излъчване, което я правело непобедима.

Единството между народа и партията, наблюдавано от Сноу, остава неразрушимо. В онези години, хората предлагаха храна на войниците на революцията и дори демонтираха собствените си дървени врати, за да направят носилки за ранените.

В борбата срещу COVID-19, стотици милиони китайски граждани се отзоваха на призива на Партията и правителството да се поставят под карантина с цел предотвратяване разпространението на вируса. Двигателите на "фабриката на света" заработиха на бързи обороти, и ежедневният капацитет за производство на маски в страната бързо надхвърли 100 милиона.

Днес, членовете на ККП може лесно да бъдат открити във всички сфери на живота - работници, фермери, студенти, частни предприемачи, китайски служители на чуждестранни компании и Интернет инфлуенсъри. Въпреки различната им възраст и работа, всички те "служат на хората" - най-краткото и точно обобщение на основната цел на ККП.

Китайският народ отдава почит на доброто управление на ККП по свой начин: хората издигнаха червени знамена, за да изразят благодарността си към спасителите при земетресения; деца стояха на пръсти, за да предлагат вода на борещите се с наводненията; осемдесетгодишни хора се поклониха на антиепидемичните медицински ескорти; селяни в Синдзян поднесоха цветя на членове на ККП, които им бяха помогнали да изкоренят крайната бедност.

Доклад от Харвардския университет през 2020 г. показва, че общото удовлетворение на китайския народ от правителството надхвърля 93 процента.

"Линията на масите", методология на ККП, която изисква членовете на партията да стоят близо до народа, е записана в Устава на партията. ККП вярва в обединяването на мъдростта и силата на народа.

Село Сяоган в източен Китай е широко акламирано като "село номер едно по реформи в Китай". Още през 1978 г., 18 фермери в засегнатото от бедността село поеха големи рискове, подписвайки тайно споразумение за отдаване на колективна земя на отделни домакинства. За няколко години системата за договорна отговорност на домакинствата, която произлиза от Сяоган, беше разпространена в цялата страна. Историята на Сяоган е широко цитирана като пример как ККП използва мъдростта на обикновените хора за решаването на национални проблеми.

Китайската "демокрация на целия процес", признак на социалистическата демокрация, който я отличава от Западните политически системи, преминава през всички процеси, включително изборите, вземането на решения, управлението и надзора. Всички основни взимания на решения се основават на процедури, и са резултат на демократични разисквания.

При формулирането на предложенията на партийното ръководство за плана за 14-та петилетка, масово бяха искани коментари и идеи от различни сектори. Онлайн анкетите също получиха над 1 милион коментара в рамките на няколко седмици.

Общо 546 коментара и идеи бяха включени в крайна сметка в предложенията, чийто процес на изготвяне Си нарече "ярък пример за вътрешнопартийната демокрация в ККП и на социалистическата демокрация в Китай".

Партията, която вярва, че Китай няма нужда от Западния модел на демокрация, е създала демокрация, която е подходяща за самата държава.

БЕЗКРАЙНО САМОУСЪВЪРШЕНСТВАНЕ

През изминалото столетие, Партията непрекъснато се адаптираше към променящите се обстоятелства, правейки промени в политиките си - една от последните такива корекции е приемането от Китай на политиката за три деца, с цел подобряване на демографската структура на най-многолюдната държава в света.

Но едно нещо, което остава непроменено, е връзката на ККП с китайския народ, която често е описвана като "неразделна както рибата и водата".

ККП гледа на корупцията като на "най-голямата заплаха" за оцеляването на партията и за нейните отношения с китайския народ.

През 1952 г., в Китай бяха екзекутирани Лиу Циншан и Джан Зишан, двама корумпирани висши партийни служители, и това още тогава беше демонстрация на решимостта на ККП за справяне с корупцията. Тази решимост продължава и до днешния ден.

През последните години, органът на ККП за борба срещу подкупите изгони корумпирани служители от всички нива - от "мухи" на ниско ниво, до високопоставени "тигри".

Разследването срещу Джоу Йонкан, бивш член на Постоянния комитет на Политбюро на ЦК на ККП, беше шокиращо за някои лаици, които се съмняваха, че антикорупционната кампания на ККП някога ще разшири обхвата си до толкова високо ниво.

Когато през 2015 г. обикновен държавен служител не плати две ябълки на местен продавач в провинция Шандун, той беше наказан. И все пак това не е случай на правене на планина от къртица, както е показано в известния анекдот на Мао. През 1948 г., когато Китай е обхванат от гражданска война, комунистическата армия избра да не отнеме нито една ябълка от цивилни, тъй като "това бяха ябълки на народа", според Мао.

Подчертавайки този ангажимент, Си призова всички членове на ККП да имат решимост и упоритост в "безкрайната" борба срещу корупцията. През 2020 г., около 604,000 души бяха наказани от антикорупционния орган на Китай.

Партията не само взима мерки, за да остане принципна и професионална, но също така гарантира, че е в крак с най-новите тенденции.

По време на срещата, на която наскоро беше обявена кампания за обучение и образование по историята на Партията, Си подчерта важността на поддържането на тясната връзка на Партията с хората. Кампанията беше последното от усилията на ККП да обедини мисленето на своите членове, да подобри дисциплината и да повиши духа им по пътя им напред.

Започвайки ново пътуване, ККП води китайския народ към изграждането на велика модерна социалистическа страна, която е просперираща, силна, демократична, културно напреднала, хармонична и красива, като целта е това да бъде постигнато към стотната годишнина на Китайската народна република. Това ще бъде най-голямата модернизация в историята на човечеството, постигана чрез мирно развитие.

Наскоро трима китайски астронавти, всички те членове на ККП, полетяха в космоса и влязоха в "Тиенхъ", основния модул на орбиталната космическа станция, който ще бъде техният дом през следващите три месеца.

Чуждестранните астронавти са добре дошли да сътрудничат с китайските си колеги след завършването на строителството на китайската космическа станция, и това е олицетворение на концепцията на ККП за "общност на споделено бъдеще за човечеството".

ККП записа славен век в аналите на историята, и е готова да напише нова глава за народа и от народа.

Други от От страната и света

Павела Митова: Не гарантираме, че Силви Кирилов няма да бъде служебен премиер

„Няма да гарантираме, че ако Силви Кирилов бъде избран за председател на парламента, няма да бъде номиниран за служебен премиер". Това заяви депутатът от ИТН Павела Митова пред NOVA NEWS

Катастрофа затруднява движението по пътя Стара Загора - Казанлък

Движението по пътя от Стара Загора за Казанлък в района на Стара Загора е затруднено заради катастрофа, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ)

Атанас Зафиров: Младите са надеждата и моторът на левицата

На конференцията на Младежкото обединение на БСП председателят на БСП-Обединена левица Атанас Зафиров изрази своята признателност към младите социалисти и подчерта тяхната ключова роля за бъдещето на

Александър Симидчиев от "Да, България" за офертата на ГЕРБ: Принципи преди имена

Това, което се случва в България, в момента е, че една личност в България е овладяла значителна част от ключови институции, които отговарят за върховенството на правото

Ураганният вятър обърна товарен автомобил на подбалканския път София – Бургас

В Сливен ураганният вятър счупи клони, отнесе ламарини от покриви и нанесе щети на търговски обекти. Навесът за колички на голям супермаркет беше отнесен на няколкостотин метра

>