Христина Христова: Съвършено решение за пенсиите няма, но е нужно преизчисление
Ако се скъса връзката между приноса и размера на пенсията, ще е тежък удар върху осигурителната система
“24 часа” се допита до всички социални министри от 1990 г. досега. Ще публикуваме техните съвети, а в момента, в който кабинетът е готов със сметките, ще ги съберем отново в клуб “24 часа визионери”, за да подпомогнат с мнението си социалният министър Гълъб Донев и министъра на финансите Асен Василев.
Представяме ви мнението на Христина Христова. Тя бе социален министър в периода 2003-2005 г. В мандата на НДСВ безработицата бе намалена почти двойно - на 10%, с програми като “Старт в кариерата”, "Помощ за пенсиониране” ,"Личен асистент”, които работят и до днес. Увеличението на пенсиите бе около 43%. Създадоха се много нови социални услуги и се децентрализира системата.
Ситуацията с пенсионната система у нас се усложни с даването на допълнителни 50 лв. всеки месец като антикризисна мярка поради пандемията. Нейното даване обаче продължи доста дълго и за тази добавка вече е необходимо да се намери нормативно решение. В противен случай в социалната област отнемането на вече дадена придобивка е сложна и непосилна работа. С политическо решение се увеличи и минималната пенсия, което също доведе до деформации. Едва ли ще се намери някой, който да е доволен от равнището на пенсиите у нас, в това число от равнището на минималната пенсия. Въпросът е в начина на управление.
Административната намеса в пенсионната система вече е традиционен факт. Даже за актуализацията на пенсиите веднъж годишно, което се извършва по швейцарското правило и което е заложено в Кодекса за социално осигуряване, се съобщава като за изключително решение.
Очевидно е дошло времето да се действа не на парче, а тотално. Такъв е процесът на преизчисляване на пенсиите. Тук също не може да мине без политическо решение, но вярвам, базирано на експертиза. Преизчисляването, според което индивидуалният коефициент ще бъде умножен по средномесечния осигурителен доход за страната за 2018 г. ще повиши в голяма степен адекватността на пенсиите. Според различни изчисления това преизчисляване ще струва 1,5-2 млрд. лв. Доста средства вече са дадени за добавката от 50 лв. от преструктуриране на разходите по централния бюджет. Очевидно е необходима актуализация на бюджета или нова, по-далечна дата. Следва да се има предвид, че тази сума ще нараства с всяка следваща година.
Предполагам, че всички си даваме сметка, че над 1,3 млн. пенсионери получават размер на пенсията, който е под линията на бедност - 369 лв. Това обаче достатъчен аргумент ли е да продължаваме да пренебрегваме основния принцип на пенсионноосигурителната система - осигурителното право да е в съответствие с осигурителния принос, за да решаваме многото социални проблеми. Разкъсването на връзката между осигурителния принос и размера на пенсията е тежък удар върху осигурителната система.
За въпросното преизчисляване на пенсиите веднага ще бъде зададен резонен въпрос. С какво пенсионираният човек е допринесъл за създаването на средния осигурителен доход за 2018 г.? Този въпрос може да бъде неутрализиран с факта, че пенсиите неизбежно изостават, защото с актуализирането се покрива само половината от инфлацията и съответното нарастване на средния осигурителен доход.
И ако трябва в едно изречение да се каже - да, време е за преизчисляване на пенсиите. Съвършено решение обаче не съществува.
Очаквайте в следващи броеве на "24 часа" и www.24chasa.bg вижданията на останалите социални министри.