3 криптографски кода пазят гласът за една партия от машината да не отиде при друга

30.06.2021 18:03 Даринка Илиева
Жена гласува пробно с машина при един от тестовете, организирани от ЦИК. СНИМКА: “24 ЧАСА”
Атанас Шарков
Радомир Чолаков
Крум Зарков

Различни са за всяко устройство, то има по две тройни защити. Така нямало начин и да “изчезне” вот

Две тройни защити ще пазят от манипулации машинния вот, научи “24 часа”.

Първата защита е хешкодът, който ще е различен за всяка секция и машина, с която ще се гласува на парламентарните избори на 11 юли. Хешкодът е защитен криптографски ключ. Той представлява число, получено от едно конкретно произведение на комбинация от други числа. При 8-10-цифров хешкод възможните комбинации от произведения, при които би се получил кодът, е около милион.

За да се разбие

хешкодът, трябва

да бъде въведен

един конкретен

вариант от тези

милион

възможни

комбинации,

от които е съставен защитният ключ, обясни изборен експерт пред “24 часа”.

Освен хешкода всяка операция с машината и всеки подаден с нея глас се записва от два сертификата. Първият е в смарткартата, с която гласува избирателят. След като се подаде глас, вотът се заключва и от втори сертификат, който е вътре в машина.

За да се изтрие или промени подаден глас с машината, е нужно освен хешкодът да се разбият и кодовете на тези два сертификата. Кодовете в смарткартите за гласуване са различни и отговарят на конкретна машина в конкретна секция.

Освен това всички над 11 000 устройства, които ще се използват на вота на 11 юли, не са свързани в обща мрежа, което също е защита срещу хакерски атаки.

Висококвалифициран хакер, който разполага с мрежа от суперкомпютри, би могъл да пробие защитите, но това не би било толкова елементарно. Хората, които могат да направят това, са изключително малко, да не кажа, че у нас може би няма такива. Освен това тази хакерска атака би била доста скъпо начинание, тъй като защитите на машините трябва да се разбиват една по една. Това прави подобни намерения доста неефективни и би отнело много време, обясни изборният експерт.

За да се случи манипулация в изборната секция например и да се гласува повече от един път с машина, е нужно да се смени смарткартата, тъй като с една и съща смарткарта няма как да се гласува последователно два пъти. Това също усложнява подобни намерения.

Освен тази първа тройна защита

всяка машина

притежава и по

три одитни следи

Първата е на разписката, която всяка машина издава, след като е подаден глас. На разписката има QR код, който е машинно четим. След изборния ден разписките от машинното гласуване се съхраняват с останалите изборни книжа в специални помещения, които се запечатват и са определени от кмета на съответната община. На тези избори обаче секционните комисии няма да броят гласовете от контролните разписки, реши в понеделник ЦИК при обсъждането на методическите указания.

Друга документална следа, която се съхранява, са протоколите, издадени от машините след гласуването. Освен това всяка машина има две флаш памети, на които се пази информация за всяко извършено действие.

Машините разполагат със защита, която не позволява да бъдат изключени в по-ранен час, преди да е приключил изборният ден.

“Има няколко едновременно действащи защити, така че

сигурността е

няколко степени

по-висока от

традиционното

хартиено

гласуване

Има лог журнал, в който се записва всяко действие и може да бъдат проследени некоректни действия на членове на СИК или други нарушители. Всяко гласуване се криптира и записва в паметта. Резултатите се записват едновременно в две независими памети. Отпечатва се контролна разписка, която позволява много бързо хартиено преброяване чрез QR код. Резултатите от гласуването се предават директно чрез преносимата памет в компютрите на “Информационно обслужване”, без намеса на хора, които могат да сбъркат при броенето или нанасянето на резултатите”, обясни в интервю за “24 часа” още през февруари изпълнителният директор на “Сиела Норма” Веселин Тодоров.

Достъпът до склада, в който се съхраняват машините за гласуване, е строго ограничен. Преди да получи достъп до него, всяко лице минава през проверка от ДАНС и МВР и след това ЦИК му разрешава да влезе в склада. Вече имаше случаи на лица с отказан достъп заради регистрации в полицията.

Техниците, които ще обслужват машините, пък нямат достъп до паметта на устройствата, така че няма как да ги манипулират. В предизборния ден техник от “Сиела Норма” предава на председателя на СИК в присъствието на зам.-председател, секретар и членове машината за гласуване и останалите нужни пособия. Пред тях той инсталира и тества машината. След това разпечатва разписка за текущо състояние. Разписката, петте карти и ПИН кодът се поставят в плик, който се запечатва и се подписва от присъстващите членове на СИК. Председателят и секретарят на СИК и техникът подписват протокол за предаване и приемане на специализирано устройство за машинно гласуване. В изборния ден, ако машината работи без проблем, ангажиментът на техника е само да прибере устройството след края на гласуването и отново да се състави протокол за това.

В самия изборен ден не се допуска отстраняване на повреди и замяна на части на преустановили работа машини, нито подмяна на устройства. Това също е гаранция срещу евентуални опити за манипулация.

Сбъркана листа спря

е-гласуването в 311 секции

в Търново на 4 април

Сбъркани листи спряха машинното гласуване в 311 секции в целия Великотърновски избирателен район на 4 април.

Тогава се оказа, че въведената в електронната бюлетина листа на “Демократична България” е с грешна подредба на кандидатите - първите трима станаха последни, а четвъртият кандидат - водач. Това наложи ЦИК незабавно да преустанови машинното гласуване и в целия район да се продължи само с хартиени бюлетини.

Повече от два месеца по-късно още не е ясно с категоричност кой точно е виновен за грешно въведената листа.

Според “Сиела Норма” вината е на РИК - Велико Търново. Това стана ясно в началото на юни, когато компанията заяви на заседание на ЦИК, че се отказва от участие в обявената процедура за доставка на още 1500 машини за гласуване. Тогава председателят на ЦИК Камелия Нейкова не се съгласи с твърдението и обясни, че няма категорични доказателства кой е виновен и това ще бъде установено от полицията, която работи по случая.

Иначе от 9398 секции с машинно гласуване на 4 април при отчитането на резултатите успешно са заредени данните от записващите технически устройства от 9275 машини, или 98,69%. Според данните машинно гласуваха 789 923 избиратели, или 26,9% от гласувалите в секциите с машинно гласуване. В 545 секции няма подаден глас чрез машина, а в още 825 с устройствата са гласували под 10 души. Само в една от секциите са гласували с машина всички избиратели, пише в становище на ЦИК, пратено до правната комисия в 45-ото НС при обсъждането на промените в Изборния кодекс.

В него комисията изброи и няколко технически проблема. Първият е свързан с отчитането на резултатите. В 780 секции, или 8,3%, има несъответствия между данните от машините и вписаните от секционните комисии в протоколите. Възможно е това да са грешки при пренасянето на данните в секционния протокол или на неточно преписване на разпечатката от машината.

Друг проблем е свързан с грешките в параметризацията на машините в частта на кандидатските листи, чието навременно отстраняване би било изключително трудно.

Дефектите на машините в изборния ден е друг от посочените проблеми. На 4 април при 88 машини, или 0,94%, са установени дефекти. Става дума за повреди, разменени машини в съседни секции, неразпечатване на разписки и протоколи.

35 машини са се оказали с неактуализиран софтуер, става ясно от анализ на “Информационно обслужване”. При тях не са съвпадали хешкодовете или е имало друг проблем. Става дума за секции в различни населени места в страната. Проверка на гласовете е установила, че няма данни за фалшификации, а вероятно става дума за техническа грешка. Установено е, че вотът от тези 35 секции няма сериозни отражения върху окончателните изборни резултати. (24часа)

Заподозрян от ГЕРБ

симпатизант на

ДБ отрече да е

пипал машините

IT специалистът и симпатизант на ДБ Атанас Шарков е получавал ключове за новите машини, заявиха от ГЕРБ и попитаха дали той е модифицирал софтуера за предстоящия вот. Опитите на “24 часа” да се свърже с него бяха безуспешни - той не отговори до края на редакционното затваряне на броя. Но преди дни пред bTV обясни, че договорът му с ЦИК е бил за софтуера на устройствата, използвани на 4 април, и е приключил. “Физически никога не съм имал достъп до машините. Работихме изцяло със специалистите от фирмата производител, така че България да има един работоспособен софтуер за бъдещи избори”, каза Шарков.

Профилът му в социалните мрежи показва, че е силен привърженик на ДБ, а от коалицията отрекоха да е член на някоя от партиите в нея. Шарков е създател на интернет платформа за поръчване на таксита.

От ЦИК потвърдиха, че в момента нямат договор с Шарков. (24часа)

Радомир Чолаков:

Отказът да се броят

контролните разписки,

както е по закон,

поражда съмнения за

честността на изборите

Ива Митева да помогне на председателката на ЦИК с издаване на нови методически указания към секционните комисии

МИТЬО МАРИНОВ

- Г-н Чолаков, защо от ГЕРБ настоявате да се броят разписките от машинния вот?

- Защото според чл. 271, ал. 2. на Изборния кодекс всички разписки трябва да се броят като бройка. В методическите указания на ЦИК обаче това законово изискване е отпаднало. Защо ЦИК редактира закона? И второ, ние от ГЕРБ искаме разписките да се броят и като съдържание и да се засекат данните в протокола от машината с данните от преброяването на разписките.

Имаме мълчалив отказ от ЦИК и от всички останали партии да изпълнят едно толкова просто и нормално желание. След като има такъв демонстративен отказ, аз лично се питам защо. В хода на обсъжданията на Изборния кодекс в 45-ото НС имаше предложения на вносителя Ива Митева в 5% от секциите да се броят контролните разписки. ДПС направи контрапредложение в 100% от секциите да се броят разписките, но при окончателното гласуване неясно защо и двете предложения отпаднаха.

Основен принцип в правото е, че всичко, което не е забранено, е разрешено. След като в закона няма изрична забрана да се броят разписките по съдържание, значи е разрешено да се броят. Просто ЦИК трябва да даде методически указания на секциите.

- Според последните решения на ЦИК контролните разписки се броят, но само ако машината е спряла да работи.

- Точно така, но защо го има, когато е спряла машината, а не се прави във всяка ситуация, след като законът изрично го предвижда. Защо ЦИК нарушава закона?

След като законът постановява да се броят като бройка, нищо не пречи на СИК да ги броят и като съдържание и да проверят съответствието им със съдържанието на машинния протокол.

- Това няма ли едновременно да забави работата на секционните комисии и да отвори вратичка за манипулации и преправяне на протоколите?

- И машинният протокол, и разписките, и другият протокол вървят заедно. Ако в машинния протокол примерно пише 250 са гласували, 250 разписки имаме. Ако в машинния протокол пише 100 души са гласували за ГЕРБ, 100 за втора партия и 100 за трета и в разписките е същото, няма проблем. Кой се страхува от това да се броят разписките и да се сверят с машинния протокол? И защо?

- Според вас кой се страхува от това? Имате ли отговор?

- Има достатъчно информация от други страни, в които е имало машинно гласуване, че е възможно софтуерът да допусне грешки. След като е възможно, може и у нас да се случи. За да избегнем недоверието, най-простото нещо е да се засекат разписките с машинния протокол. Искреното ми желание и на ГЕРБ е да има пълно съответствие и да няма проблем. Но когато някой казва: “Не, няма да сверяваме, няма да броим”, аз съм в правото си да имам съмнения.

- Кой според вас се опитва да манипулира вота?

- Искрено се надявам никой да не иска да манипулира вота. В крайна сметка нали идеята на всички е изборите да са честни и прозрачни. Прие се, че изборите с бюлетини не са честни и се каза, че машинното гласуване ще ги направи честни.

Само че при машинния вот има тази особеност, че се доверяваме на софтуер, а той може да сгреши. Това го знае всеки, който има компютър. Най-нормалното нещо, което всички държави, имали такова гласуване са възприели, е да се броят контролните разписки и да се сверят с машинния протокол, за да няма бъгове по софтуера.

- Призовахте председателката на 45-ото НС Ива Митева като вносител на промените в Изборния кодекс да помогне на ЦИК, за да преодолее всички съмнения за изборния процес. Как си представяте тази помощ?

- Председателката на ЦИК е нейна приятелка. До колкото съм информиран са колежки, работили са заедно и се познават добре. Най-нормаланото за мен е Ива Митева да помоли председателката на ЦИК да внесе проект за решение, с който СИК да бъдат поканени да броят разписките първо в изпълнение на закона по чл. 271, ал. 2 като брой и втори път по съдържание. Така да се разсеят всякакви притеснения.

- Бойко Борисов вече няколко пъти споменава, че очаква всеки 3-и или 5-и глас да отива за ГЕРБ. В партията има съмнения, че машините се манипулират ли?

- Има решения от други държави, в които е провеждан машинен вот, че се е случвало дистанционно манипулиране на машините. След като се е случвало някъде, няма никаква причина да смятаме, че няма да се случи и в България. И след като това е правено в чужбина и след като ни се отказва да се броят разписките, нямаме ли причина да смятаме, че някой не се подготвя да го манипулира.

Крум Зарков: Пресилено е да се говори

за манипулиране на устройствата,

рискът не е по-голям от хартията

ЛИЛЯНА КЛИСУРОВА

Не виждам нищо, с което машинният вот да е по-рисков от хартиения по отношение на манипулациите. Това заяви Крум Зарков от БСП, който бе един от най-големите привърженици за въвеждането на машинен вот.

“Не разбирам откъде идват опасенията, че машините могат да бъдат манипулирани, това не е така. Първо, законът натоварва две държавни институции с тяхната проверка преди това. Второ, бе дадена възможност за граждани и НПО-та, които имат експертизата и желаят да го направят. И трето, на място си остават и членовете на СИК, и застъпниците, и наблюдателите, които непрекъснато следят процеса”, обясни Зарков. Той допълни, че заедно с паметта на машината и резултатите от вота, които се съхраняват на флашки, разписките от машината също играят ролята на допълнителна гаранция при оспорване на вота.

Пълното повсеместно броене на разписките обаче ми се вижда излишно, каза още червеният юрист. Той припомни, че част от членовете на ЦИК са предложили избирателно, на случаен принцип на някои места да се броят и контролните разписки, за да се прави засечка като допълнителен вид гаранция, но това не е било прието.

“Машините не се наложиха от самосебе си, бяхме принудени да намерим решение на един от основните проблеми - огромния брой невалидни и недействителни гласове, неотчетени преференции и драскани и променяни протоколи. Машините решават тези проблеми”, коментира Зарков. Той обясни, че подобни проблеми, констатирани през годините, сами по себе си не са панацея, но могат да бъдат решени само чрез въвеждането на пълно машинно гласуване.

“Затова е пресилено да се говори, че могат да бъдат манипулирани машините. Мога един час да изброявам какво се случваше в последните години с хартиените бюлетини, но примерите са широко известни. Машините бяха предизвикани именно от тези неща. Риск винаги може да съществува, но той не е по-голям, отколкото с хартията”, категоричен бе Зарков.

“Машините отговарят на няколко въпроса. Има ли вече възможност за сгрешен вот? Не. Има ли възможност за сгрешена бюлетина? Не. Протоколът накрая чист ли ще е? Чист ще е. Ще има ли броене на ръка? Не. Това са нещата, за които тези машини помагат”, допълни юристът.

Като друг голям плюс на машините той посочи факта, че протоколите са готови много бързо след края на изборния ден и се съставят практически с натискането на едно копче.

Ако случайно има фалове или техническа неизправност с дадена машина, Изборният кодекс е предвидил възможност веднага в съответната секция да се мине на хартиен вот, успокои Зарков.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>