Дават и на общинските болници да обучават специализанти
И общинските болници ще могат да станат бази за обучение на специализанти. Това предвиждат промени в наредбата за изискванията към лечебните заведения, които обучават студенти и специализанти, предлагани от служебния здравен министър д-р Стойчо Кацаров.
Те предвиждат отпадане на изискването от минимум второ ниво на компетентност на кандидатстващите клиники/отделения. Такова имат обикновено областните болници, а с първо ниво са именно общинските. Най-високото трето ниво на компетентност имат университетските болници, някои частни и част от по-големите областни болници.
В момента има голям брой индикатори за изпълнение на критериите, на които трябва да отговаря структурата и организацията на дейността в лечебното заведение, необходимото оборудване и квалификацията на персонала, за да може то да осъществява дейностите по обучение, но голяма част от тях не са пряко свързани с провеждането на обучение, посочва в мотивите си за промяна министър Кацаров.
Промените предвиждат още отпадане на индикаторите, които нямат пряко отношение към обучението на студенти и/или специализанти. Намалява се и изискването за броя на специалистите, работещи в лечебното заведение на пълно работно време по трудов договор с придобита специалност и трудов стаж по нея не по-малко от 5 години от двама на един.
Тези болници, които не могат да осигурят обучение по всички модули и раздели от практическото обучение на специализантите, ще трябва да сключват договор са друга база, която може да го осигури, предвиждат още промените.
Според Кацаров има нормативна непълнота в реда за предлагане на състава на експертната комисия, която проверява дали условията в болниците - бази за обучение съответстват на критериите, и тя е, че не е предвидена възможност лицата, които искат да участват в такива комисии, да могат да заявят това, което сега се допуска. Наред с това са оптимизирани и критериите, на които трябва да отговарят членовете на тази комисия, а именно да имат опит в организирането, координирането и/или провеждането на обучение на студенти
и/или специализанти, да имат опит в работа с документи, които се оценяват според наредбата, както и да притежават сертификат за оценяване и акредитация на лечебни заведения.
С промените отпада изискването комисията да прави нужните проверки за съответствие с криетериите задължително в лечебното заведение. "Това ще може да се случва въз основа на представените документи – обосновката на лечебното заведение за съответствието му с критериите и условията, на които трябва да отговаря структурата и организацията на дейността в лечебното заведение, необходимото оборудване и квалификацията на персонала, както и доказателствения материал, въз основа на който е изготвена обосновката", пише в проектонаредбата.
При нужда, проверки ще се правят и на място. По този начин обаче се спестяват разходи за болниците, които към момента плащат командировъчните на експертите от комисията.
С промените се цели облекчаване на процеса по получаване на одобрение на лечебните заведения за извършване на дейности по обучение на студенти и/или специализанти, като се даде възможност на повече да кандидатстват, но в същото време се запази и целта одобрение да получават само тези, които биха могли да осъществяват обучението. Индикаторите пък ще бъдат насочени действително към обучението на студенти и или специализанти, с което ще се улеснят максимално кандидатстващите за одобрение лечебни заведения. Лечебните заведение пък ще имат по-голяма ангажираност към обучението на специализантите във връзка с предвиденото изискване за договореност на кандидатстващото лечебно заведение с друга база за обучение за модулите и разделите пециалност, които лечебното заведение не може да проведе.