За 6 г. учени в Пловдив създадоха нов хляб - пази от диабет и не се пълнее

26.06.2021 12:39 Румен Златански
Доц. Цветана Гогова поднася пита на празника на хляба в Университета по хранителни технологии в Пловдив, който се проведе на Спасовден.
Зам. аграрният министър Явор Гечев опита торта, произведена от студентите.

Разработиха и продукт за спортисти да трупат мускули, както и за дами в напреднала възраст

6 г. са били нужни на учени от Университета по хранителни технологии в Пловдив, за да създадат специален хляб, който снижава нивото на кръвната захар и най-важното - от него не се пълнее.

“Произвежда

се само от

натурални

съставки
Суровините са подбрани след внимателни изследвания - пшенично пълнозърнесто брашно тип 1850, пълнозърнесто ръжено тип 1750, брашно от клубените на топинамбур, пресована хлебна мая, готварска сол и питейна вода. Технологията обаче се пази в тайна”, казва доц. Цветана Гогова, която е част от екипа, създал продукта.

Започнали да го произвеждат във вуза, след като провели експерименти сред пациенти в пловдивски болници. Консумацията показала, че този хляб понижава гликемичния индекс на болните.

Тъй като има терапевтичен ефект, количеството, което трябва да се консумира всеки ден, е строго индивидуално. Нужна е консултация с лекар, допълни доц. Гогова.

В момента единственото място у нас, откъдето може да се набави, е Университетът по хранителни технологии (УХТ) и в частност Учебно-производствената база по хляб, хлебни и сладкарски изделия към катедра “Технология на зърнените, фуражните, хлебните и сладкарските продукти”. Всеки хляб тежи 400 грама и струва 1,80 лв.

“Най-основното му качество е, че не позволява нивото на кръвната захар да се повиши след нахранване, затова диабетиците може да бъдат спокойни”, заяви Гогова. Според нея концепцията за този хляб се зародила през 80-те години на XX в. в Япония. На тази база пловдивските учени започнали да проучват и така стигнали до формулата на съставките.

Продуктът, чиято популярност непрекъснато нараства, беше представен на Спасовден в УХТ, където се проведе и Празник на хляба. Гостите се увериха, че

освен полезен

хлябът е и вкусен
И въпреки че от катедрата бяха изпекли повече от 50 бройки, част от присъстващите не успяха да го опитат.

Медици приветстват откритието на вуза и казват, че този хляб, който носи името “Топи”, ще помогне на хората със захарен диабет. Знае се, че 500 млн. души в света са с такава диагноза. Много от тях не знаят това. Според последни проучвания броят на случаите се е увеличил повече от 4 пъти през последните 40 г.

Основните причини са големият стрес, съчетан с неправилно калорично хранене и намалено движение.

Високото ниво на глюкоза в кръвта оказва разрушаващо въздействие върху кръвоносните съдове. Способства и за развитието на атеросклероза, която води до инсулти и инфаркти.  

В УХТ в момента разработват и други видове хляб. Единият е подходящ за спортисти, защото помага да натрупат мускулна маса и да поддържат добра форма. Може да се консумира ежедневно. Той е обогатен с белтък на растителна основа. Вторият е специално за дами в по-напреднала възраст, защото облекчава симптомите на менопаузата.

Хората не

бива да се

притесняват

от консумация

на хляб. От него

не се пълнее,
категорична е доц. Гогова. Според нея по-важно е да се внимава каква друга храна се приема с него. Тя съветва при закупуването на хляб, както и на всяка друга храна внимателно да се чете етикетът.

Първо, да се обърне внимание на суровините, от които е направен хлябът, и дали има такава от тях, която не е подходяща за здравословното състояние на консуматора. Според българското законодателство задължително трябва да има списък на възможните алергени.

След това трябва да се обърне внимание на химичния състав и енергийната стойност на продукта. От тях се виждат количествата на белтъчни вещества, въглехидрати, липиди, наличие на фибри, а също и видът на самите фибри. Не на последно място, е нужно да се види датата на производство и докога е валиден за консумация.

“Моят апел е хлябът в никакъв случай да не се избира само по външен вид, аромат и вкус”, посочва доц. Гогова.

Тя е категорична, че в България хлябът е добър. Всички производители в условията на конкуренция се стремели да произвеждат качествена стока и го правели.

Имало много критерии, по които се избира брашното за хляба: вида на произвеждания асортимент, останалите суровини по рецептура, хлебопекарното му качество, както и показатели като влага, количество и качество на мокър глутен, пепелно съдържание и много други.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>