Институтът “Ройтерс”: “24 часа” е всекидневникът с най-голямо доверие и аудитория (Обзор)
Признанието е за 4-а поредна година
“24 часа” е всекидневникът с най-голямо доверие сред читателите, показва за 4-а поредна година годишният доклад за 2021 г. на Института за изследване на журналистиката “Ройтерс” към университета в Оксфорд.
59% се доверяват на новините и цялостното съдържание, което вестникът публикува, показва проучването.
В класацията по доверие БНР е на първо място със 72%, следвано от БНТ (70%), Би Ти Ви и Нова тв с по 67% и седмичника “Капитал” (60%).
Сред медийните топбрандове (телевизия, радио, печат), които се търсят най-често като източник на новини, “24 часа” е в челото на класацията веднага след Нова тв, Би Ти Ви и БНТ.
Според доклада 30% от потребителите четат вестника всяка седмица, а 10% - поне 3 пъти седмично. В тази категория Нова тв е на първо място с 66% на седмична база, Би Ти Ви е с 62%, БНТ - с 47%.
Сайтът на “24 часа” е сред лидерите онлайн, показва още годишният доклад на “Ройтерс”. 31% от седмичната аудитория четат 24chasa.bg, а 14% от българите стигат до сайта поне 3 пъти седмично. В класацията на онлайн медиите у нас на първо място е сайтът на новините на Нова тв (49%), следван от сайта на Би Ти Ви новините (41%), abv news (36%) и novini.bg (35%).
За мнозинството българи (86%) основните източници на новини са онлайн, включително социалните медии.
Според изследването всеки трети българин (32%) се доверява на новините, които стигат до него, всеки четвърти (25%) – на новините в социалните медии. Фейсбук все още е социалната медия, от която близо 2/3 от българите научават новини (64%), но те са с 5% по-малко от предходната година. 77% достигат до новините през смартфони, а 61% - през компютър.
Ограничителните мерки заради пандемията са довели до увеличаване на аудиторията на медиите. След кратък спад приходите от реклама са се върнали на нивата от 2019 г.
Докладът на института “Ройтерс” за 2021 г. изследва медиите в 52 държави. Проучването е направено чрез онлайн въпросник в края на януари и началото на февруари. От България вземат участие 2018 души, а достъп до интернет имат 67% от населението ни, отбелязва докладът.