Пътуването в чужбина за преболедувалите COVID и доказали инфекцията с антигенен тест - само с PCR или ако се ваксинират
Без консенсус по един от големите проблеми от последните седмици завърши срещата между комисаря по здравеопазването Стела Кириакиду и здравният министър д-р Стойчо Кацаров.
Става дума за хората, които са преболедували COVID, но инфекцията е установена и доказана с антигенен тест. Този резултат за момента не се приема като релевантен за преболедуване и съответно не може да се издаде сертификат, както могат да направят хората, доказали заболяването си с PCR тест. Проблемът засяга не само българските граждани, но и тези от останалите европейски страни, които в началото на годината признаха антигенните тестове като релевантни на PCR за доказване на коронавирусната инфекция.
Така за много хора се ограничава свободното пътуване, защото, за да получат сертификат пред тях остава възможността за пълна ваксинация или за PCR тест с отрицателен резултат преди всяко пътуване.
"Този сертификат се базира на недискриминация. За признаването между отделните държави-членки, за тези които са минали през целия ваксинационен цикъл, за тези, които са били болни от COVID и са се възстановили или за тези, които са си направили PCR тест. За момента за бързите антигенни тестове се проучва ситуацията от учените и когато и ако науката позволи, ще можем да променим сертификата", обясни еврокомисарят Стела Кириакиду на брифинг след посещението й заедно с министър Кацаров на ваксинационния екип в УМБАЛ "Света Анна". От думите й обаче не стана ясно каква е причината Европа да приема антигенните тестове като релевантни за доказване на инфекцията, но не и за преболедуване.
На въпрос на "24 часа" какви са опциите пред хората, преболедували скоро COVID, имащи антигенен тест, пред които не седи възможността за имунизация поне в следващите 3 месеца, според препоръките на здравното министерство, комисар Кириакиду посочи, че те ще трябва да си правят PCR тест.