Финална оферта от 30 млн. лв. за машините, ако се включи и президентският вот. ЦИК спря преговорите (Обзор)
Колкото повече се бави поръчката, толкова по-скъпо става, предупреди “Сиела Норма”
Да се вземат под наем устройства, предлагат IT експерти на комисията
ЦИК прекрати преговорите със “Сиела Норма” по обществената поръчка за доставката на 1500 машини за гласуване. До задънената улица се стигна, след като в петък от компанията, доставила устройствата за гласуване на 4 април, обявиха заложените 6,5 млн. лева за крайно недостатъчни. Преговори между нея и комисията бяха насрочени за понеделник.
Свой вариант за техническа спецификация представиха на тях от “Сиела Норма”. И отново обясниха, че за доставка на 1500 машини, както и логистично осигуряване за частичните местни избори на 26 юни и парламентарния вот на 11 юли цената е 14 млн. лв. без ДДС. Ако към това се включат логистичното осигуряване и техническото обслужване и за предстоящите тази есен президентски избори, сумата става 30 млн. лв. без ДДС, цитира сметките им зам.-шефът на ЦИК Емил Войнов.
По думите му в отговор на въпрос какво би могло да се направи в рамките на заложените 6,5 млн. лв., от дружеството отговорили, че за тази сума могат да осигурят логистика само за частичните местни избори и извънредните парламентарни.
“Също така за 6,5 млн. лв. биха могли да осигурят само 1200 машини без нищо друго. 1500 машини биха стрували около 8 млн. лв. При това положение, тъй като не може да бъде изпълнен предметът на договор така, както е определен с решение на ЦИК за максималната прогнозна цена, преговорите бяха прекратени”, обобщи Войнов.
Комисията покани на заседанието си IT експертите, които я подпомагат, за да се обсъди как може ЦИК да продължи да изпълнява задачите си с осигуряването на машинното гласуване за предстоящите избори.
Да се влезе в контакт с големите производители на машините, предложиха компютърните специалисти. “Те имат
универсални
машини, които
лесно могат да
се настройват за
различни видове
избори,
често те са доста гъвкави. Освен това държат стотици хиляди машини на склад. Смятам, че това е един от разумните подходи”, посочи един от експертите.
Другият подход би бил вземане на машини назаем.
Той допълни, че ако имат всичко налично за софтуера, както и възможността за верифицирането му ще бъде възможно
да се произведе
нов софтуер
за изборите с
наличните
машини и без
участието на
“Сиела Норма”
“В момента липсват два ключа, един от които е този, който позволява да се зареждат машините с нов софтуер за всеки избор”, добави специалистът.
По-рано през деня от “Сиела Норма” изпратиха позиция до медиите, в която обясняват защо разходите няма да се впишат в обявената от ЦИК цена. От дружеството посочват, че освен закупуване на 1500 машини в заложената сума от 6,5 млн. лв. са включени дейности, многократно надвишаващи услугите, извършени на предходния парламентарен вот на 4 април.
Такива дейности включват доставката на допълнителните устройства, модифициране на софтуера за предстоящите частични местни, парламентарни и президентски избори, логистиката, както и обучението на ЦИК, ОИК, СИК и РИК за работа със софтуера за всеки конкретен избор.
Също така
се очаква
техническо
обслужване
от 2400 техници
по места и
експерти в
колцентър,
което включва работа на екип за местните избори, за парламентарните на 11 юли и за президентските.
Друга услуга, която оскъпява заложената цена от 6,5 млн. лв., е обучението на специалисти за използване на системния и приложния софтуер за модифициране за всякакъв вид избори, предвидени в Изборния кодекс.
От дружеството отново предупредиха, че забавянето на процедурата с всеки изминал ден повишава цената, която производителят иска, защото поръчката става експресна, както и за риска да се стигне до ситуация, в която независимо от сумата посто няма да има време и начин да изпълнят дейностите по поръчката.
От “Сиела Норма” опровергават внушенията, че обявената от тях в петък прогнозна цена от 15 млн. лв. била само за доставката на нужните допълнителни 1500 машини, както и че извивали ръце.