Кои са опасните акули в Черно море

05.06.2021 19:04 Цанко Цанев
На кея във Варна се ловят бебетата на черноморските акули.
Художествена интерпретация на образа на Карадагския змей

Във Варна ловят малките им, докато хвърлят такъми за попчета

Свикнали сме да говорим с любов за черноморската акула. Тази риба метър и половина, този кьопек, както турците го наричат, е единствено ядлив за българите. Другите черноморски нации като че ли се отвращават от него, само руснаците споменават нещо за вкусните акулски коремчета.

Черноморската акула идва до брега и перките ѝ се показват над водата, когато ражда потомството си. Една есен току-що появилите се акулчета бяха хващани на кея във Варна, докато въдичарите хвърляха такъми за попчета на мида. Иначе на 40 км навътре в морето корабите за лов на този хищник стоят на котва по една седмица. Те използват парчета от океанска скумрия и големи куки, нанизани на парагад.

През годините се появиха различни сведения в медии за наличието и на други видове акули в нашето море. Става дума за онези, които се смятат за много опасни. Пример е бялата акула, която според споделено от рибари в социалните мрежи преди 6 г. е срещана около Емине и Маслен нос. Рибарите подкрепяха твърденията си с факта, че през този сезон е имало малко карагьоз, а явно той е основната храна на върховните хищници, защото и двата вида риби са студенолюбиви.

Пред сайт морските вълци допълват, че акулите можело да станат нормална гледка за нас, понеже от година на година температурата се повишавала в Черно море, а това би разширило географията на естествената среда за хищника. Другият мотив бил в завишеното замърсяване на Средиземно море през последните години и изчерпаният рибен запас там. Рибарите твърдят, че белите чудовища бързо се адаптирали към високи нива на сероводород, каквито има в Черно море.

Назад в годините у нас бе уловена акула таласъм и на нея се приписва безследното изчезване на украински рибари. На въпроса може ли черноморските делфини да се справят с врага, отговорът на ихтиолозите е уклончив. “Нашите делфини са дребни, за разлика от братята си в океана, и могат да станат жертва на големите акули.”

В Черно море има петниста котешка акула и 6-метрова акула морска лисица, която обаче е много рядка. Двете и акулата чук могат да влязат от Босфора.

Бяла акула бе снимана миналата година от руски аквалангист около плажа на руския град Анапа, на другия край на Черно море. В руски научен материал сочат, че у нас и по турските брегове има цял букет от опасни акули.

Ако Турция прокопае новия канал за Мраморно море, то със сигурност след пасажите с риби ще се появят и нови видове акули. Най-зловещата от тях е синята акула, за която се смята, че се крие в дълбините на Адриатическо море. Появата на тази твар на гръцки или турски плаж предизвиква истински ужас.

Рецепта: Уха по царски от глава на акула с обгорено дърво

Уха е названието на легендарната руска супа за изтрезняване. Тя може успешно да бъде направена от глава на акула. Главата от акула има прекалено много бяло месо и може да се яде цяла седмица. Важното в оригиналната руска рецепта е да се сложи обгорена дървена пръчка в края на варенето на супата.

Необходими продукти:

1 глава от акула, 2 глави лук, 100 г пащърнак, 100 г целина, черен пипер, пресен копър, дафинови листа, девесил, бахар, сол, 3 картофа, моркови, 1 супена лъжица ориз, половин чаена лъжица шафран

Начин на приготвяне:

Главата се измива, вари се до кипване и след това водата се изхвърля. Наливат се 2-3 литра студена вода и започва варенето на главата за 1 час на слаб огън. 10 минути преди края на варенето се пуска обгорялата дървена пръчка. Добавят се подправките и зеленчуците. Като се сварят зеленчуците, бульонът се прецежда. Очистеното от главата бяло месо се изважда, обезкостява се и обратно се слага в бульона да поври за 10 минути.

В някои от рецептите за уха се слага и 50 г водка. Чорбата се сервира с резенчета лимон.

Показаха сянката на митичния Карадагски змей

Българските рибари са щастливци, защото си нямат змей. За разлика от тях кримските от 350 г. пр.н.е. често се срещат с 30-метрово чудовище с глава на дракон и крака, което скача над вълните и гризе делфините като гризини.

Праисторическото създание живее в дълбоки подводни пещери под склоновете на вулканичната планина Карадаг, Черната планина. Тя се намира на югоизточния бряг на Крим. И е чудно как при почти успоредното разположение на Тюленово в скалите му не се е завъдил такъв звяр.

Руски изследовател показа за последно преди няколко години как сянката на змея се плъзва на метър под водата, за да догони малко корабче.

Може би с надеждата, че пред него по традиция плуват делфини. Трупове на тези бозайници често са изхвърляни на брега на Карадаг.

Други от Оживление

Телешки скалопини с богат винен сос

Вашата любима рецепта може да спечели 20 лева. Снимайте как приготвяте предпочитаната си манджа и ставате част от рубриката ГАСТРОГУРУ. Един от вас - известен или неизвестен

Георги Георгиев, който подрежда с кауза София

“Да подредим града с Георги Георгиев” - ето така общува със софиянци председателят на СОС Георги Георгиев. Той направи подкаст, в който разказва за всичко - от това как да помогнем на децата със

Силвия Лулчева и Васил Бинев участват във втория филм на Яна Титова – “Диада”

В главната роля във втория филм на Яна Титова - “Диада”, е 19-годишната актриса Маргарита Стойкова, позната от сериала “Татковци”. Тя играе Дида, която е на 16 години и живее в малък град

Въпросът за условията на труд в киното е на дневен ред в Кан

Въпросът за условията на труд в киното е на дневен ред в Кан, съобщи АФП. Да се работи в киноиндустрията е мечта, която все по-често се превръща в кошмар във Франция

Евелин Костова на 30: Влизам в новото ниво с много мечти, малко планове и с верни приятели

Актрисата Евелин Костова отпразнува 30-годишнината си, обградена от любимите си хора. За това сподели самата тя в инстаграм профила си, като сподели снимки със семейството си

>