Не 240, а само 80 мажоритарни депутати препоръча Ива Митева в своя дисертация
Народните представители да се избират през смесена система - 160 по пропорционална, а 80 по мажоритарна система. Доктурантура с такова законодателно предложение защити днес ексшефката на парламента от партията на Слави Трифонов “Има такъв народ” Ива Митева.
“Смятам че този вариант на смесване е оптимален при тази система и добра стъпка към персонализиране на избора и минимизиране на изгубените гласове”, мотивира се тя пред научното жури. И обясни, че предложението ѝ е 80-те мажоритарни депутати да се избират от 80 едномандатни изборни района, а 160-те пропорционални да се избират в осем многомандатни.
Защитата на Митева се проведе в Института за държавата и правото. Тя защити научна степен доктор по констутуционно право. Неин научен ръководител е проф. Емилия Друмева. Тя е и член на научната комисия. В нея влизат и проф. Ганета Минкова, която е председател на комисията, проф. Пламен Киров, проф. Екатерина Михайлова и доц. Наталия Киселова.
Митева е разработила концепция, както и законопроект в 83 параграфа за прилагането на предложената от нея смесена система. В десертацията си тя предлага 160 депутати да се избират пропорционално в осем района, а не както е досега в 31. Тя предлага преференциите в тези листи да бъдат запазени без да се ограничават, но прагът за тях да се намали от 7 на 5% за разместване на листата, както и да се премахне защитата, която на практика водачът на листата има. Предвижда се пък останалите 80 депутати, които ще са в 80 едномандатни района, да бъдат избирани в два тура с абсолютно мнозинство. Митева предлага и създаване на район чужбина, както и да се създаде постоянна комисия, която пък от своя страна да контролира разпределението на районите спрямо демографията и миграцията.
Предлагам и нов подход към избирателните списъци. Без точни списъци няма как да се тръгне към мажоритарен избор, обясни тя пред журито. Идеята на Митева е списъците да се правятпо настоящ адрес, както и да се изработи специален за целта регистър.
Да се премахне възможността кандидатите за депутати да са в две листи, предлага още Митева. “Смятам, че не е допустимо едно лице да бъде кандидат в два района”, категорична е тя.
Рядкост в конституционно правната литература било да се разработи тази тема, а актуалността й не била под съмнение, коментира проф. Киров по време на защита. Според него Митева е показала изключително високо ниво на познаване на проблематиката, но й препоръча да прецизира обособяването на район "Чужбина", както и на тези от новото райониране.
Научният ръководител на Митева проф. Емилия Друмева пък сподели, че много се вълнува и я познавала от достатъчно дълго време, че да следи нейното израстване. Тя разказа, че Митева предлагала да се направи и комисия като независим орган за тази система, която да преразглежда границите на районите спрямо миграцията и демографията. Такава имало във Великобратания, а Друмева разглеждала работата ѝ в собствения си дисертационен труд.
Извисква се смелост да подходиш към тези проблеми, които са белязани от висок градус на напрежение, категорична бе Друмева.
Работили сме с г-жа Митева в Народното събрание и познавам интереса ѝ по тази тема. Всеки път щом въпросът опреше до темата избори, те не минаваха без Ива. Според мен когато си чул толкова дискусии и информация е най-редно да ги разкаже, както тя е направила. Тя ни предлага една много добра комбинация на теоритични познания и изследване на темата. Тя не е спряла дотам само да направи изследвания. Дисертационното изследване притежава безспорна значимост. Тази тема не е спряла да бъде актуална и обект на дискусии през годините, коментира и проф. Михайлова. Тя отбеляза, че Митева е направила труда си преди да започне политическата си кариера и е стъпила на изследванията и познанията си.
Че Митева е била на път да се откаже от защита на докторантурата си пък стана ясно от изказванията на членовете на научното жури.
Благодаря ти, че положи тези усилия, защото леко се беше разубедила, коментира доц. Киселова.
Според мен няма нужда да се поправя този Изборен кодекс. Държавта ни има нужда от изцяло нов доста по-адекватно написан кодекс и ѝ пожелавам тя да може да го направи, каза още тя.