Проф. Георги Атанасов: Не е виновен Путин! Ние сами казваме неистината, че кирилицата е писана в Охрид

29.05.2021 08:00 Милен Милушев
НАДПИСЪТ ОТ СЕЛО ЦАР АСЕН

Съществена е ролята на Кирило-Методиевите ученици, които трансформират писмеността, казва историкът от музея в Силистра

- Проф. Атанасов, преди дни повторихте във фейсбук своята теза, че кирилицата е създадена от Климент, Наум и Константин Преславски в манастирите около Плиска и Преслав и че в Македония не е открит нито един глаголически или кирилоглаголически надпис. Според вас в Североизточна България те са десетки, което е индикация, че тук започва преминаването от глаголица към кирилица.

- Само ще допълня, че днес (27 май - б.а.) българският президент Румен Радев е в Рим - в Сан Клементе, за отдаване на почит към делото на Кирил и Методий. По традиция българските държавници всяка година посещават това знаково място, където са положени мощите на св. Константин Кирил Философ.

- Наскоро ваш колега историк заяви, че същността на делото на братята Кирил и Методий не е толкова в написването на буквите и азбуката, колкото в тяхното използване.

- Написването на азбуката е репер, то е само фундамент, върху който се изгражда сградата.

Ако с тези букви не бяха преведени от светите отци Библията, Евангелието, богослужебните книги, самите букви като писмени знаци не биха били нищо.

Преводната дейност, напасването - това е един огромен труд със значими последствия. Днес 300 млн. души по света ползват Кирило-Методиевите писмена.

Когато говорим за писмената на двамата братя, 80% от хората свързват кирилицата, на която и сега пишем и четем, със самия Константин Кирил Философ.

А това е грешка.

Тя трябва да се

преодолее
от нас, които се занимаваме с наука, чрез участието в публични дискусии. Длъжни сме това да го обясняваме добре, защото е отговорност на историците. Това е свързано и с учебници, енциклопедии, изобщо широка популяризаторска дейност.

- Според вас каква е причината да се премине от глаголицата към кирилицата, която именно е в чест на Константин Философ?

- Това е проблем, въпрос, разглеждан от български, руски, чешки учени и езиковеди.

Когато се вгледате в графиката на глаголицата, виждате божествена поредица, божествен алфавит, в който основно участва кръстът, триъгълникът и кръгът. Това обаче вече при реална работа с ученици

с написване

на текстове

представлява

затруднение
Тук вече е съществената роля на Кирило-Методиевите ученици, които трансформират писмеността в кирилица. Това продължава почти век в различните части на българското пространство с различен интензитет.

- Всъщност изглежда, че е от особена важност, кога става това и къде?

- Това даже се превърна и в проблем, а в последно време и в политика. Визирам думите на руския президент Владимир Путин, че кирилицата е създадена в македонските земи. Проблемът обаче не е на Путин, той явно се е консултирал с колегите историци от Русия.

Проблемът е по-скоро наш. Който и учебник или енциклопедия по история да погледнете, ще прочетете едно и също - че Климент около 886 г. е изпратен от княз Борис в днешните македонски земи и там е създадена кирилицата.

Моят принос предвид на това, че не съм тесен специалист по Кирило-Методиевите писмена, а съм археолог, е по повод надписа от село Цар Асен. През 50-те години там е разкрита голяма и много важна крепост с площ около 45 декара с 4 църкви. Именно там е намерен този забележителен надпис. 

Текстът му е публикуван, като най-правилно беше разчетен от проф. Казимир Попконстантинов (историк, археолог и епиграф - б.а.) и гласи: “Исус Христос на госпожия ден (има се предвид празника Успение Богородично) поставлен кръст, Господи помилуй Манасия отрока т.е. неговия ученик от Византион”.

- И всъщност къде е създадена кирилицата?

- От този надпис и неговото съдържание се зароди интересът къде е създадена кирилицата.

Общоприето е, че е създадена в днешна Северна Македония, като се взема за репер текстът на краткото житие на Климент Охридски, написано в началото на XIII век. В него е записано, че Климент Охридски е изобретил и други форми на буквите за по-голяма яснота.

Оттук се прави заключението, че в Охридска епархия, където работи Климент Охридски, е изнамерена кирилицата.

Трябва да се обърне внимание, че този текст е написан 250 години след събитията, освен това езиковедите и литературните историци са открили много неточности.

В по-ранното житие на Теофилакт Охридски от края на XI и началото на XII век не пише нищо подобно.

Затова се създава и друг проблем - приема се, че Климент Охридски отива в днешните македонски земи месеци след идването си в България заедно с Наум и Ангеларий. Те обаче пристигат в България около 886-877 г.

Теофилакт Охридски пише, че княз Борис I починал 8 г. след началото на учителстването на Климент Охридски.

Имаме сигурен репер - княз Борис умира на 2 май 907 г. Като извадим 8 г., се оказва, че Климент Охридски отива в македонските земи в 889 г.

Литературният ни историк Георги Попов доста отдавна публикува съвместни химнографски произведения (система от правила за съставяне на религиозни хвалебствени песни - б.а.) на Климент Охридски с Константин Преславски.

Известно е, че Константин Преславски идва по-късно в България - той е сред онези Методиеви ученици, които

немското

духовенство

продава в

робство,

византийският

император

ги откупува,
те са настанени в манастирите в Константинопол и след време може би със Симеон, който по това време също учи в Константинопол, се прибират в България.

Приема се, че това става през 890 г.

Така че Климент и Наум работят заедно в манастирите около Плиска и Преслав поне 3 г., което е време, напълно достатъчно за великолепно подготвените във всяко отношение ученици на Кирил и Методий.
Те виждат трудността, с която българските ученици се справят с изписването на сложната калиграфия на глаголическите писмена, и започнат създаване на ново устроение на буквите, както го казва техният съратник Черноризец Храбър.

- Проф. Атанасов, как се датират тези надписи и кое е насочило историците да смятат, че кирилицата е създадена в района на Охрид?

- Може би в основата стои текстът на Димитър Хуматиян, написан в началото на XIII век, че Климент за по-голяма яснота изменил буквите с други. Тъй като и Климент е пратен с определена мисия от княз Борис.

От голямо значение за подобни твърдения е, че не е обърнато внимание, че той отива там поне 3 г. след като идва в България. Поне 3 г. той е в някои от манастирите в Плиска или Преслав. И оттам е тръгнала недоказана легенда, че в днешните македонски земи е създадена кирилицата.

Що се отнася до датировката на кирилските и глаголическите надписи, се оказва, че най-ранният кирилски надпис у нас, публикуван от проф. Попконстантинов, ще се обсъжда и тази година на конференция по този въпрос.

Това е първият надпис, в чийто край е обозначена дата - 921 г. Има обаче косвени доказателства за датировката на останалите надписи. Например надписът в село Цар Асен, където крепостта е издигната в края на IX и началото на X век, като в центъра има голяма църква с архитектурни белези, които са също от началото на X век, подковообразна абсида на олтарната маса.

В скалния манастир в Мурфатлар има стотина надписи, неговата датировка обаче е също от втората половина на IX и началото на X век. Там в Мурфатлар има гръцки надписи по стените, има и глаголически, и кирилски. Там е показана химията, как се ползват трите азбуки, монасите владеят и трите, редом с останалото те нанасят и текстове по стените, упражняват се, както се казва.

Изписват и кирилския, и глаголическия алфавит, същото е и в Равна. Манастирът е от края на управлението на княз Борис Михаил. Всички тези паметници и находки, когато ги обединим в едно и теглим чертата, се показва, че тук, в тези центрове, ние имаме датирана книжовна дейност в края на IX и началото на X век.

Проф. д.и.н. Георги Атанасов е археологът с най-високото научно звание и научна степен сред действащите музейни археолози в Добруджа и България

Автор е на 240 научни публикации и множество книги в областта на българската средновековна и антична археология и изкуствознание

Специализирал е християнска археология и християнско изкуство в Париж и Бордо, Франция

Над 50 са неговите статии на френски, английски, руски и немски език в реномирани чуждестранни сборници и списания в Германия, Австрия, Русия, Франция, Чехия, Румъния, Украйна, Молдова и САЩ

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>