Кметът Фандъкова предлага компенсация за родители дори ако откажат детска градина в съседен район (Обзор)

27.05.2021 22:25 Даринка Илиева
Още над 1000 нови места в детските градини в София ще бъдат разкрити до Нова година. СНИМКИ: АДЕЛИНА АНГЕЛОВА
Столичният кмет Йорданка Фандъкова провери във вторник строителството на нова детска градина в район “Витоша”.
МИРОСЛАВ БОРШОШ
Проф. Николай Денков

Такова право да имат и семейства, наели не само учител, но и студенти в педагогически специалности

Кандидатстването да става само с едно заявление, настоява още кметът на София

Право на финансова компенсация да имат и родители, на чиито деца е предложено място в детска градина в съседен район, но те не са го записали там. Това е едно от предложенията на столичния кмет Йорданка Фандъкова за промяна в механизма за получаване на компенсации за неприети в градина деца, научи “24 часа”.

Целта на предложените промени е

финансовите

компенсации

да стигнат до

повече родители

на деца на възраст между 3 и 6 години.

От тази година са заделени пари от държавния бюджет за компенсиране на семействата, ако детето им е останало извън държавна или общинска детска градина. Наредбата, по която става това, е на Министерството на науката и образованието.

В започналия процес по прилагането ѝ обаче се констатира, че част от критериите ограничават получаването на тази компенсация. Поради големия мащаб на София и районното деление предлагането на свободно място в съседен район често е

прекалено

отдалечено от

местоживеенето

на детето и не

представлява

приемлива

възможност,

казват от Столичната община. Например ако детето е от “Младост” и в градините там няма място за него, съседен район се явява “Панчарево”, но за семейството не е възможно всеки ден да го води на 20 км от дома. Затова основната промяна, за която настояват от общината, е да се премахне условието детето да не е прието в детска градина в административния район по настоящ адрес, както и в съседен район.

Освен това оттам предлагат да бъдат разширени професиите на лицата, които отглеждат и обучават децата, при които се плаща компенсация. По действащите критерии средства се предоставят

само ако

родителят има

договор за

обучение с лице,

което отговаря на

изискванията за

длъжността

учител в детска

градина

или в подготвителна група.

“Предлагаме към това изискване да се добавят и други педагогически специалисти, като например педагогически съветник, логопед, психолог, както и студенти в педагогическите специалности”, каза Йорданка Фандъкова.

Кметът на София предлага и значително облекчаване на административната тежест за родителите при кандидатстване - да се подава само едно заявление с приложени необходими документи, без приемо-предавателни протоколи за извършеното обучение.

Министерството на образованието да даде

срок, в който

дирекциите

“Социално

подпомагане”

да изплащат

средствата

на родителите, е друго от предложенията ѝ.

В момента за да получават месечна помощ от около 300 лв. за отглеждане на дете, останало извън общинските и държавни детски градини, родителите трябва

да отговарят

на 6 условия

Първото е детето да е кандидатствало за прием в държавна или общинска градина в прилежащ район, в който е настоящият му адрес, но да не е било прието поради липса на свободни места.

Следващото е то да не е записано в нито една държавна или общинска детска градина.

Третото условие е общината по настоящия адрес на детето да не e предложила на родителите място в друго детско заведение.

Следващото изискване е за съответната учебна година детето “да е записано в самостоятелна организация на предучилищното образование в държавна или общинска детска градина или училище, или в самостоятелна, целодневна, полудневна или почасова организация в частна детска градина или училище”.

Ако пък детето е над 4 г. и е записано в частна градина или училище, то частната институция не трябва да е включена в системата на държавно финансиране.

И накрая - родителите трябва да не получават подпомагане от държавния бюджет или по оперативни програми за същите дейности на друго основание.

Освен да отговорят на 6-те изисквания, от тях се иска да представят десет различни документа.

След първото класиране в столицата стана ясно, че над 10 000 деца са останали извън детските градини. Според експертите на общината именно даването на държавна помощ за незаписаните, както и прирастът на младите семейства в столицата са една от причините за по-големия брой кандидатствали и съответно неприети на първо класиране деца.

Иначе в момента в София се строят 16 сгради на детски градини.

До края на

годината ще се

разкрият още

1080 нови места

и ще започне строителството на още 25 сгради. Очаква се скоро един от столичните квартали, в който няма градина - “Манастирски ливади - запад”, да се сдобие не само с такава, но и с ново училище. По настояване на Фандъкова недовършена сграда на фонд “13 века България” бе предоставена на общината за изграждане на образователен комплекс. Там вече тече разчистването на старата постройка.

“През 2007 г. детските градини и ясли в София се посещаваха от 34 000 деца, днес те са 44 000. Но това не е достатъчно. Затова говорим за ускорено строителство и за други възможности, включително и за промяна в начина на компенсация от страна на държавата за родители, чиито деца не са приети, защото съгласно наредбата много малко семейства ще получат тази компенсация”, заяви във вторник Фандъкова при проверката на изграждането на нова детска градина в район “Витоша”.

Заради постоянно растящия брой на децата, които кандидатстват за градина, тя разговаря с Асоциацията на строителните предприемачи. Целта е инвеститорите също да се включат в процеса и освен в обектите на общината места за децата

да се разкриват

и в частни сгради

По настояване на Фандъкова бяха променени изискванията за строителство на детски градини. Вече е разрешено те да се строят на по-малки терени, както и на партерни и първи етажи на жилищни сгради.

От асоциацията са проявили интерес към изграждането на такива и се очаква още в следващите дни да представят в общината списък с обекти, в които това може да се случи. Идеята на Фандъкова е след това

общината

да придобива

градините,

изградени в

жилищни сгради.

Така в новите

квартали

в южната част

на София

ще може

да се компенсира

недостигът

на места. В тях общината не разполага с подходящи терени.

“Поех ангажимент пред асоциацията да облекчим максимално проектите”, обясни Фандъкова.

Идеята е инвеститорите, които се ангажират да изградят детска градина на партера, да получат бърза писта от общината и облекчени процедури, за да се ускори строителството.

Зам.-кмет иска помощта да е 650 лв. месечно

Според Мирослав Боршош

парите можело да дойдат

от държавата и общината

Пакет от 650 лв. месечно да получават родители на деца, които са останали извън детските градини. Това предлага новият зам.-кмет по култура и образование на София Мирослав Боршош.

“Само строителството на нови сгради не може да реши проблема. Започваме да правим реформа. Предишното правителство определи размер на компенсацията от 291 лв. месечно. Наредбата, която казва кой ги получава, обаче е много тежка. И първата ни работа е тези близо 300 лв. да стигнат до повече родители. Затова наредбата трябва да се промени, за да може още тази година да предложим решение на родителите. Второто нещо - общината отделя около 330 - 350 лв. за отглеждането на дете месечно. Предлагам тази година тези средства също да стигнат до родителите. Това означава един пакет от общо около 650 лв. за хората, чиито деца са извън детските градини”, обясни Боршош пред bTV.

Около 35 млн. лв. трябва да отдели общината, за да осигури своята част от пакета.

Боршош започва разговори за подобна реформа с политически сили не само в Столичния общински съвет, но и с тези, които ще се явят на парламентарните избори на 11 юли и ще имат депутати от София, за да стане промяната до септември. (24часа)

Министър Денков:

Общината прехвърля

своята отговорност

на държавата

“Столичната община абдикира от свое основно задължение - да осигури места в общинските детски градини, и очаква други институции спешно да решат проблема, с който тя не се е справила в продължение на години”, заяви министърът на образованието и науката проф. Николай Денков.

Повод е искането на зам.-кмета на Столичната община Мирослав Боршош Министерството на образованието и науката “от днес” да облекчи достъпа до компенсации за децата извън общинските детски градини и да увеличи повече от два пъти размера на тези компенсации, след като повече от 10 000 деца в София останаха извън класираните. Министър Денков призова общината да обясни причините, поради които се отказва от дългосрочния си ангажимент към децата на София.

Месечната компенсация от 291 лв., определена със заповед на предишния министър на образованието Красимир Вълчев, е изчислена в рамките на приетия бюджет за тази година. Бюджетът за 2021 г. не е актуализиран и в момента България няма работещ парламент, който да го направи. Идеи за либерализация на режима за компенсация и за увеличение на сумата може да се обсъждат само при редовно правителство и действащ парламент, казаха от МОН. (24часа)

Личен асистент ползват

половината от инвалидите и

децата, които имат това право

Около 80 хил. души с увреждания имат право на лична помощ у нас, но едва половината от тях са пожелали да ползват тази услуга. Броят на потребителите е 37 509 души. Това стана ясно от промени в методиката за оценка на хората с увреждания.

В методиката се правят козметични промени, за да се синхронизира със закона. Това обаче ще облекчи подаването на документи от инвалидите. Там липсват исканията на майките на деца с увреждания за по-високо заплащане на ставката за асистент. Те настояваха и всички хора с увреждания да имат право на асистент, но в промените е запазен кръгът - хората с ТЕЛК над 70,1% и чужда помощ, както и децата с увреждания над 90%.

За да имат личен асистент, инвалидите трябва да получат най-малко от 11 до 49 точки в методиката. Тогава те го ползват до 15 ч на месец, за да им помага вкъщи или да ги води на лекар. Тези с между 50 и 100 точки имат право на 42 часа, а с от 101 до 186 - до 84 ч. Максималният брой часове - 168, е за хората с оценка между 187 и 204 точки. (24часа)

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>