11 партии и коалиции по-малко искат участие във вота на 11 юли (Обзор)
ГЕРБ сменя мотото “Работа, работа, работа”,
БСП зове в новия парламент поне да си говорят
19 партии и 9 коалиции са подали документи в Централната избирателна комисия за участие в предсрочните парламентарни избори на 11 юли. Срокът изтече вчера.
Този път за вота на избирателите ще се борят по-малко формации. На парламентарните избори на 4 април документи подадоха 31 партии и 8 коалиции. Впоследствие по различни причини 9 от партиите бяха заличени или получиха отказ за регистрация и така в бюлетината останаха 22 партии и 8 коалиции.
Окончателният брой на партиите и коалициите, които ще участват сега, ще стане ясен след приключване на всички проверки на подадените подписи за регистрация.
Формациите с най-големи шансове за влизане в 46-ия парламент оставиха подаването на документите си за последния момент. Първи в 9 ч в сряда в ЦИК дойдоха от коалицията ГЕРБ-СДС. За 2 дни събрахме 32 хил. подписа, а очакванията са отново да сме първа политическа сила, каза зам.-председателят на ГЕРБ Даниел Митов.
“От “Работа, работа, работа” (мотото на ГЕРБ -б.а.) не бягаме. Доказали сме, че работим най-добре от всички останали, а мотото най-вероятно ще го сменим”, обяви той.
“Радев направи така, че
служебният
кабинет да се
превърне в негов
предизборен щаб, което е категорично недопустимо”, не пропусна той да атакува президента. Митов отправи апел към служебните министри: “Недейте да се оставяте да бъдете използвани и да участвате в предизборна кампания, която не е ваша. Нямате интерес от това.”
Близо половин час след ГЕРБ пристигнаха лидерите на “Демократична България”. Коалицията внесе нужните 10 хил. подписа, от които над 250 бяха електронни. Именно заради тях се забавили с регистрацията, обясни Христо Иванов.
“Искахме повече хора да научат за възможността за подаване и на електронни подписи. За нас въвеждането на тези електронни услуги е национална кауза. Доказахме, че електронното управление на изборния процес е мисия възможна”, добави съпредседателят на ДБ. От формацията ще настояват в новото Народно събрание да се извърши парламентарен контрол по казуса с подслушването, обяви колегата му Атанас Атанасов, от чието изказване всъщност избухна скандалът. Той се зарече да внесат предложения за по-ефективно законодателството в тази посока, “защото тези безобразия, които са вършени по време на управлението на Борисов, са резултат от липсата на контрол”.
Многобройна група начело с Корнелия Нинова се появи пред ЦИК в 10 ч - соцлидерката дойде с коалиционните партньори и водачи на листи. Две цели си поставя левицата - промяна и стабилност. “Ако на предишните избори се постигна задачата - свалянето на ГЕРБ от власт и начало на промяната, то тази промяна трябва да се продължи, но
вече да се
предложи с
какво да бъде
заменен
моделът ГЕРБ”, обяви Нинова.
Тя призова партиите в следващия парламент поне да си говорят. “Нека има поне диалог. Ако някой саботира този диалог, саботира и държавата”, заяви председателката. Такъв обаче не бил възможен с ГЕРБ.