Кристиан Вигенин: Време е за прошка, в левицата обединението ще продължи
В 46-ото НС безпринципни компромиси в името на властта няма да правим и безпринципни обединения само “срещу” някого не са ни по вкуса
Още акценти от интервюто:
По каква логика да се разместват водачи на листите там, където постигаме успехи? Съжалявам за хода на Весела Лечева
Няма абсолютно никакво съмнение, че БСП ще подкрепи Румен Радев и Илияна Йотова
Лявата алтернатива на Жан Виденов не е заплаха за БСП
Ако през 2017 г. служебният кабинет остави Бойко Борисов да се измъкне по терлици и после да влезе отново с шут във властта, този път виждам похвалната амбиция да бъде осветено всяко ъгълче от тъмното наследство
на ГЕРБ
Голямото его и личните амбиции пречат на процеса вляво и трябва да се загърбят
С председателя на предизборния щаб на БСП разговаря Лиляна Клисурова
- Г-н Вигенин, изненадахте с водачите на листи - мнозина очакваха повече промени, а се оказа, че 2/3 от тях запазват местата си?
- Ако 1/3 нови водачи на някого изглеждат малко, значи няма понятие от политика и не познава БСП. Промените са толкова, колкото е необходимо, за да се постигнат едновременно няколко цели: по-висок резултат в съответните области, знак за консолидация вътре и за обединение на левите сили извън БСП, както и да се гарантира силна парламентарна група с необходимите експерти.
Този подход е в съответствие с приетия от Националния съвет План за действие, който очерта стъпките за преодоляване на допуснатите в предишните избори грешки и слабости.
- Но и сега има много недоволни от спускането на водачите. Удовлетворихте исканията на някои - Кюстендил например, на други като Велико Търново, Перник, София - не. Защо, по какви критерии?
- Всеки район има специфика и подходът е индивидуален. Ако някъде не е предложена промяна на водача, то най-често е, защото в самите областни структури няма единомислие коя е най-подходящата личност. А на немалко места възраженията бяха не толкова по отношение на водачите, колкото на мястото на гражданската квота и коалиционните партньори, като в диалог много от тях бяха отчетени. Не е възможно да се постигне пълно съгласие, но съм обнадежден, че новият подход дава резултати - процесът по обсъждане и утвърждаване на водачите на листи и гражданската квота мина далеч по-безболезнено, отколкото в много минали избори.
- Но недоволни продължава да има. Ето, Весела Лечева се отказа въобще от надпреварата във Велико Търново.
- Съжалявам за решението на Лечева, тя не го обяви пред Националния съвет и не зная какви са нейните мотиви. Да припомня, че именно с водач Явор Божанков и втора Весела Лечева листата ни във Велико Търново получи втория най-добър резултат за БСП в страната. Ниски резултати са основание за промени и те се направиха, но по каква логика да се разместват водачи там, където постигаме успехи? А иначе всеки разбира, че няма как да бъдат удовлетворени всички желания и очаквания, избираемите места са много по-малко от кандидатите за тях. Но ръководството се стреми да ангажира в съдържателна дейност всеки социалист, който иска да допринесе за общия успех. Промените в състава на ИБ на БСП потвърждават този подход.
- Защо не ви се получи с Татяна Дончева? За места в листите и субсидията ли беше пазарлъкът, или, както казва тя - за признаване на партньорството, за равноправни отношения в коалицията?
- До последно се надявах, че ще може да се намери приемлива формула за включването на “Движение 21” в лявото обединение. Основният проблем беше краткото време, което силно ограничи възможностите за постигане на компромиси. Но приемам за успех дори факта, че такива сериозни разговори бяха проведени и от двете страни беше подчертана нуждата от по-тясно взаимодействие.
Обединението на левите сили е процес, който ще продължи и след изборите. Вярвам също, че ако “Изправи се! Мутри вън!” прескочи 4-процентната бариера пак, ще има не една и две теми, по които ще работим с “Движение 21”.
- Тази голяма коалиция обаче не се приема еднозначно. Отвън звучи добре - левицата се събира, но как ще убедите хората си да приемат обратно тези, които наричаха ренегати?
- Сигурно ще има и недоволни, но като цяло първите реакции, които виждам, са позитивни.
Има очакване лявото да започне да се събира. След години на разделение и разцепления, на вътрешни и междупартийни противоречия хората жадуваха да дадем сигнал, че започва обратният процес. Както се казва - има грешка, има и прошка. Дошло е време да си простим.
Всички започнаха да разбират, че когато сме заедно, сме по-силни. И можем по-успешно да защитаваме общите ни ценности, каквито са свободата, справедливостта и солидарността.
- Оптимист сте, че може да се оставят зад гърба всички тежки думи, които са се казали през годините между лицата на тези формации?
- Трябва да може. Трябва да гледаме напред. Тежките думи са изричани в друго време, в друг контекст. Сега политическата среда у нас е много различна. Видя се, че голямото его и личните амбиции пречат и трябва да се загърбят. А нека не забравяме, че има и много нови лица, които не са участвали в старите конфликти.
- Колко очаквате да се разшири подкрепата за БСП с тази голяма коалиция? С изключение на АБВ, вземате за партньори хора без реално политическо представителство като Георги Кадиев и Минчо Христов?
- В БСП направихме сериозен анализ кое ни доведе до тези 15% и третото място и ми се струва, че ще успеем да преодолеем много от допуснатите слабости. Един от факторите е разделеното ляво, което сега събираме. Партиите и личностите, които споменавате, имат своето присъствие в политиката и в обществения живот и правят коалицията по-цветна и по-интересна.
Не е тайна, че има и вътрешни противоречия, които не успяхме да овладеем адекватно на предишните избори. Сега е доста по-различно. Центробежните сили намаляват и има желание за събиране на партията и на личностите в нея. И най-големите критици на ръководството би трябвало да са разбрали, че с негативизъм се постига единствено отслабване на БСП. А когато БСП е под заплаха, естествен е инстинктът на всеки социалист да я защити.
- Как си обяснявате, че точно сега се създава Платформа “Социализъм ХХI век”?
- Подходихме позитивно към инициативата. Заявките бяха, че целта е да се подпомогне укрепването на БСП. Но ако това е така, сякаш моментът не е подходящо подбран и усещането на хората беше за ново разделение. Но съм по-скоро оптимист и разчитам участниците да се ангажират с кампанията на БСП в тези избори и да докажат на практика, че искат по-силна партията.
- А заплаха ли е за БСП Лявата алтернатива на Жан Виденов?
- Не. Възможно е да отидат единични гласове там, но не считам, че е реална заплаха.
- На 4 април вие бяхте отличникът на БСП - в Ямбол партията бе първа сила, но на много места остана дори четвърта, включително в столицата. Сега сте начело на предизборния щаб, какви съвети ще дадете на колегите си?
- Честно казано, за София ми е най-голямата болка, защото ние сме показали, че можем много повече тук. Очаквам мобилизация, за да тръгнем отново нагоре.
Всеки район е специфичен. Смея да твърдя, че един от ключовите фактори за успеха ни в Ямбол е, че аз, като депутат от региона в предния мандат, положих много усилия да не допуснем разцепление и конфликти, листата да бъде подредена без сериозни противоречия и всеки да се чувства част от отбора. Защото не можеш да тръгваш в кампания с организации, които са сърдити една на друга или на ръководството. Но отговорността това да не се случва е на всички.
- Защо предвиждате ограничения за преференциална кампания?
- Ние подкрепяме преференциалното гласуване, борихме се за това в парламента, дори го напуснахме временно заради опита на ГЕРБ да го обезсмисли. Нямаме намерение да поставяме ограничения, само сме дали препоръка преференциалните кампании да се съчетаят по-добре с общата политическа кампания на БСП на национално и на регионално ниво. На някои места балансът не беше намерен и това навреди.
Ето още един съвет - в Ямбол предварително се разбрахме всеки да прави собствена кампания, но поне два дни в седмицата цялата листа, всички заедно да се срещаме с хората, за да ни видят като екип, като политическа сила. Задача на водача е да гарантира това единодействие.
- Защо не искате да признаете, че БСП влезе в управлението през служебния кабинет? Казахте, че само Янаки Стоилов е ваш представител, но и земеделският министър е член на БСП, имате и зам.-министри, и областни управители.
- Има няколко имена, които са по-видимо свързани с нас, но в самия кабинет с решение на НС на БСП има само един представител - Янаки Стоилов. Проф. Бозуков е по-скоро в ролята си на експерт. Затова и тезата, че БСП влиза в управлението през служебния кабинет, не почива на факти. Участваме скромно, но и знаково. Защото искаме да подчертаем, че БСП подкрепя президента, подкрепя усилията на правителството, но все пак нашата политика не може да се реализира през служебен кабинет. Ще се борим да получим достатъчно широка подкрепа, за да можем да формираме мнозинство, което да реализира политическа програма.
- Това правителство обаче тръгна много реваншистки и с голяма чистка, което не е практика за един служебен кабинет с основна задача да подготви вота. Това ли бяха вашите очаквания?
- Не виждам чистка. Всеки министър идва със свой политически кабинет, сменят се зам.-министри, ръководителите на ключови агенции също е редно да бъдат в синхрон с променените обстоятелства, напълно в логиката е да се сменят и областните управители - те са представителите на правителството по места, имат роля в организацията на изборния процес. Ако иска да изпълни задачата си, правителството не може да допусне саботажи от висшите представители, назначени от предишната власт. Остава да видим и какви ще са мерките за блокиране на купуването на гласове, което е основна задача пред ОД на МВР. Надолу в администрацията нещата видимо са спокойни.
Изкарването на светло на злоупотребите и корупцията на предишната власт не са реваншизъм. Ако през 2017 г. служебният кабинет остави Бойко Борисов да се измъкне по терлици и после да влезе отново с шут във властта, този път виждам похвалната амбиция да бъде осветено всяко ъгълче от тъмното наследство на ГЕРБ. Това очаква и мнозинството от гражданите.
- Един от големите скандали от последните дни е с подслушванията. В БСП имате ли повече информация и какво ще предприемете?
- Нямаме. Очакваме всички факти да бъдат съобщени, проверени и този път отговорността да се понесе от всички, замесени в това предполагаемо престъпление, включително поръчителя на най-високото политическо равнище.
- Защо БСП все още няма категорична подкрепа за втори мандат на Радев? Така се дава възможност за спекулации - като тази, че може да подкрепите Първанов, ако се кандидатира, макар той вече категорично да отрече това.
- Това е абсурдно! Решението на Националния съвет, с което подкрепяме кандидатурата на Радев, е взето единодушно и е много ясен и категоричен сигнал.
Нека да обясня, надявам се за последно. Президентът Радев обяви, че ще се кандидатира за втори мандат, но формално още не го е направил, защото по закон не е дошло времето за това, нали така? По същия начин БСП политически е подкрепила неговото намерение, но формалната процедура по устав ще бъде извървяна, когато дойде времето за това. Няма абсолютно никакво съмнение, че Румен Радев и Илияна Йотова ще бъдат кандидат-президентската двойка, подкрепена от БСП.
- Пред “24 часа” Христо Иванов призова партиите да се ангажират, че следващият парламент ще излъчи кабинет, като се фокусират върху темите, по които може да се води диалог. БСП би ли поела такъв ангажимент? И възможно ли е в 46-ото НС да си партнирате с някоя от партиите на протеста, които отказаха да работят с вас?
- БСП има дълъг политически опит. В най-новата ни история винаги сме били партия на разума, на диалога, на устойчивите решения и стабилността. В 45-ото НС декларирахме готовност за общи действия с новите партии за демонтиране на престъпния управленски модел, създаден от ГЕРБ. Не се получи не по наша вина. Ще бъдем конструктивни и открити и в 46-ото НС, но при едно ясно условие - безпринципни компромиси в името на властта няма да правим, безпринципни обединения само “срещу” някого също не са ни по вкуса. Ще водим диалог и ще търсим разбирателство по същностни въпроси, по политики за развитието на България.
CV
Роден на 12 юни 1975 г. в София
Завършил международни отношения и макроикономика в УНСС
Министър на външните работи в кабинета “Орешарски"
Член на Европарламента 2007-2013 г.
Член е на ръководството на ПЕС
Избиран четири пъти за депутат, зам.-председател на 44-ото и 45-ото народно събрание
Заместник-председател на Националния съвет на БСП
Начело на предизборния щаб на БСП
Женен, с двама синове