За българските букви на Европа

24.05.2021 15:45 Соломон Паси
Соломон Паси
През април Атлантическият клуб в България и вестник “24 часа” — две организации с принос за съвременна България, навършиха 30 години. По този повод публикувахме статия на д-р Соломон Паси, основал преди 30+ години Атлантическия клуб, за визионерските цели, които може да има България.

- Размисли за 24 май, сегашното ни съпокровителство на Европа и бъдещото на света

- Коя да е следващата мечта на България? Например, да въведем българицата в G-20

На 30 декември 1980 папа Йоан Павел II обявява Кирил и Методий за съпокровители на Европа, с което българицата (срамежливо наричана у нас кирилица!) получава глобалното признание на католическия свят. България — комунистическа или не — е благодарна на папата, а азбуката ни поема необратимо през Запада към света.

След броени седмици, на 13 май 1981 терорист прострелва папата (едва ли заради Кирил и Методий!), за което извършители и зложелатели наклеветяват България. И ние ще поправяме тази щета чак до м. май 2002, когато папата дойде у нас, за да оневини България и благослови Трабанта на атлантическата мечта. Да, този чудотворец папата — освен че ни направи съпокровители на Европа — е сред причините в същата 2002 след неговата благословия да си вземем поканите за членство в НАТО и датата за членство в ЕС.

Систематичните ни усилия по влизане в Запада (ЕС и НАТО) — крилато наречени от президента Петър Стоянов “цивилизационен избор” — бяха започнали 11+ години преди това, през 1990, след избора на Великото народно събрание.

С подписването на Европейския Договор на България, на 25 април 2005 българската азбука беше приета като третата официална в ЕС — след латиницата и гръцката.

В съответствие с Договора, тя изгря и върху €-банкнотите, печатани от ЕЦБ. Те вероятно (ще) са най-тиражираните някога книжа с надпис на кирилица. (Обявяваме конкурс, кой ще ни каже?)

С умиление си спомням шегите и насмешките от пролетта на 2002 (при закриване с ЕС на главата Икономически и валутен съюз), с които беше посрещната прогнозата на преговарящия екип за това развитие на българската азбука от регионална в глобална…

Но стига със спомените — всеки има своите!

Коя да е следващата осъзната или азбучна мечта на България?

Например, да въведем българицата в G-20 ще е достойно продължение на делото на Кирил и Методий. Ще се намерят някои да скочат, че понеже Русия е в G-20, както и през ЕС и ние също някак си сме там, тя българицата е вече там, та за какво да си даваме толкова зор да влизаме! И пак ще започнат едни шеги и насмешки…
На тях Atlantic Club of Bulgaria ще отговори: като G-20 ви е много голямо, опитайте да въведете България в по-малкото G-7, където все още властват само латиницата и японицата!

И така, честит 24 май!

И освен пред паметниците на Кирил и Методий, поставете цвете и пред паметника на Йоан Павел II на площад Йоан Павел II в София.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>