Завещание на седмицата: Служебно изчегъртване или смяна на модела (Видео)
Промяна - да, но ако е за по-добро
Политиката е изкуството на възможното - за тази фраза се твърди, че е на Ото фон Бисмарк - германския канцлер, останал в историята като прагматик и баща на социалната политика.
Вглеждайки се в действията на служебното правителство обаче, човек може да си зададе въпроса кое е възможното. Особено, ако се имат предвид започналите смени на висши чиновници. За да стане нещо възможно, най-често се налага да бъдат направени някакви компромиси. Първоначалната заявка на служебното правителство бе точно такава - изчегъртване няма да има. Няма, няма, колко да няма след смените по министерства и ведомства, служби, приходни агенции, областни управители в рамките само на една седмица.
Няма как да се оспори правото на всяка нова власт да определи кои ще са изпълнителите на нейните политики в различните сфери. И там, където има хора, които не си вършат добре работата заради липсата на умения или по други причини, е редно да бъдат сменени. Но също така е редно това да става със знаещи и можещи хора. А някои от кадровите решения през седмицата може да се тълкуват нееднозначно.
Не става дума за това да няма промяна, напротив - там, където има нередности, позицията може да е само една - нетърпимост, открито посочване и отстраняване. Но не по-малко важно е как става това - ако е с революция, колкото и оправдана да изглежда, дали тя няма да доведе до отговор с бунт, войнственост, агресия и нетърпимост. И така, вместо проблемът да бъде разрешен, да се разпали още повече.
И ако се доверим на това, че е дошло време за нови политики, нови лица, нова визия, нека да става в интерес на хората, а не да е изчегъртване. Защото прилагането на принципа “има човек - има проблем, няма човек - няма проблем”, не решава истински проблема.
Не по-малко важно е как хората приемат всичко, което се случва. Възможно е разправата със старата власт да носи за момента симпатии, а колкото по-безцеремонно става, толкова повече да се качва рейтингът. Но ако не последва промяна и хората не живеят по-добре, дали симпатията няма да се превърне в антипатия.