Южното Черноморие ври от сафрид

21.05.2021 19:11 Цанко Цанев
Първата свещена илария е вече в ръцете на рибарите
Варненци клечат за гарги над една от дупките в кея на Морска гара.

Първите граци се появиха и на варненското пристанище

На юг от Бургас късат сафриди на всички възможни места. В социалните мрежи е пълно с информации и снимки на пълни чепарета.

По-едрата риба продължава да се появява на Маслен нос и в Приморско.

Пасажи от пролетния деликатес от Мраморно море има и на Агалина.

Във Варна в сряда се появиха и дългоочакваните граци. Това са най-дребните сафриди и явяването им отчая леко местните. По принцип първи се появяват най-големите сафриди, наричани азмани, но граците подсказват, че едрите им събратя може би ще минат навътре в морето по пътя си към Крим.

На юг и особено на легендарния Шофьорски плаж вече къртят платерини от половинка кило нагоре. Стръвта е познатият морски червей от Варненското езеро.

Около Варна кефаловите са още апатични. Първите кълвания са на плувка на Морска гара. Последният уикенд там бяха уловени стотици дребни иларии. В началото на пролетния риболовен морски сезон илариите са горе, около повърхността на водата. Причината е, че събират първите топли слънчеви лъчи и кълват на плувка на метър-метър и половина дълбочина на морски червей.

Едва след затоплянето на водата пасажите слизат на дъното и тогава почва масовото им преследване с иларджийските такъми по плажовете. Става дума за монтаж с две или три куки с цветни тапички, които се слагат да плуват насам-натам и да дразнят рибата. А също и да не позволяват на попчетата да изяждат скъпия морски червей, който се продава по 3 лева за 30 бройки.

В началото на юни трябва да се появят и големите оригинални наши морски кефали. Те отиват на същите такъми като илариите. Трябва обаче да се внимава, защото с наближаването към брега уловената риба става дива и непредсказуема, прави невероятни пируети във въздуха, щом усети сушата. И често се откача от куката.

От няколко години кефалите от Тихия океан, привнесени в Черно море, изчезнаха. Според руски рибари те още се откриват край Крим и в Азовско море, но у нас като че ли се изпариха напълно. Тези риби стигат до рекордните 12 кила и преди се въртяха в Райския залив на Бяла, във варненското пристанище или в близкото езеро. Характерно за тях е, че щом се появат на определено място, се задържат там със седмици. И че веднъж уловени, те излизат кротко и без диви номера като нашенските черноморски кефали.

Морските гарги вървят на дребни силикони

Тази пролет морските гарги отново атакуват Варна. Изобретателните рибари обаче се изхитриха и вече не ги дебнат на морски червей между тетраподите.

Новата примамка са дребни силикони, които имитират червеи и рибки. На тях мистичните риби кълват като луди. Те атакуват и пилкерите, които са изкуствени рибки със закачена зад тях на 4 сантиметра тройка. Кълването пак е най-силно рано сутрин и привечер.

Тази година обаче нашествието на гаргите е по-скромно от миналата пролет. Преди 2 години тези риби направо заляха варненското пристанище и се превърнаха в национален риболовен хит.

Стридите - сурови, на скара или на супа

Стридите се пият сурови след намирането им на брега. Това е класика от френската литература, където някой клошар е ощастливен от намерената на морския бряг стрида, за да я изпие до дъно от черупката.

Стридите обикновено се ядат сурови, за да усетите в най-голяма степен вкуса и аромата им и за да сте сигурни в силата им на афродизиак. Но може да ги приготвите на барбекю или с други морски дарове в задушено или супа. Може дори да ги панирате.

Българите консумират по-малко от тон родни черноморски стриди на година, съобщи Петър Петров, собственик на единствената ферма за стриди у нас.

Българските стриди са от тихоокеанския вид, които стават най-едри. Оригиналните черноморски стриди са почти изчезнали и ги има само на някои места в морето около Созопол. В Крим също отглеждат тихоокеански още от царско време, макар че там ги смятат за френски. Много от видовете стриди са на изчезване.

В момента някои от търговските вериги у нас продават вносни стриди в лед за 23 лева за кило, а Петров предлага продукцията си за 30 лева. Основната част от нея изнася в Румъния.

Други от Оживление

Телешки скалопини с богат винен сос

Вашата любима рецепта може да спечели 20 лева. Снимайте как приготвяте предпочитаната си манджа и ставате част от рубриката ГАСТРОГУРУ. Един от вас - известен или неизвестен

Георги Георгиев, който подрежда с кауза София

“Да подредим града с Георги Георгиев” - ето така общува със софиянци председателят на СОС Георги Георгиев. Той направи подкаст, в който разказва за всичко - от това как да помогнем на децата със

Силвия Лулчева и Васил Бинев участват във втория филм на Яна Титова – “Диада”

В главната роля във втория филм на Яна Титова - “Диада”, е 19-годишната актриса Маргарита Стойкова, позната от сериала “Татковци”. Тя играе Дида, която е на 16 години и живее в малък град

Въпросът за условията на труд в киното е на дневен ред в Кан

Въпросът за условията на труд в киното е на дневен ред в Кан, съобщи АФП. Да се работи в киноиндустрията е мечта, която все по-често се превръща в кошмар във Франция

Евелин Костова на 30: Влизам в новото ниво с много мечти, малко планове и с верни приятели

Актрисата Евелин Костова отпразнува 30-годишнината си, обградена от любимите си хора. За това сподели самата тя в инстаграм профила си, като сподели снимки със семейството си

>