Шотландия поема към нов референдум за независимост
Лондон отказва да разреши допитване, което може да доведе до дълга съдебна битка и конституционна криза
Проевропейски партии спечелиха изборите в Шотландия и обявиха, че ще настояват за нов референдум за независимост от Обединеното кралство. Минути след като бяха обявени изборните резултати, лидерката на Шотландската национална партия Никола Стърджън обяви, че 64-те им места в парламента в Единбург и осемте на Зелената партия, с която си партнират, им осигуряват мнозинство да стартират процедура за повторно допитване по въпроса.
Референдум за отделяне на Шотландия бе проведен през 2014 г., но тогава 55% гласуваха против. След допитването за излизането на Великобритания от ЕС две години по-късно обаче голяма част от шотландците се обявиха срещу Брекзит, което доведе до засилване на настроенията за независимост. Темата бе водеща и по време на предизборната кампания преди сегашния местен вот.
“Шотландия
скоро ще бъде
отново в Европа
Оставете лампата включена”, написа Стърджън в туитър.
Процедурата за свикване на нов референдум преминава през одобрение от парламента в Лондон, а премиерът Борис Джонсън, който държи в момента мнозинството в него чрез Консервативната си партия, заяви многократно, че няма да разреши гласуване, което би довело до разпадане на страната. Според него подобни допитвания се правят “веднъж на поколение”.
Но някои юристи смятат, че този регламент може да се заобиколи чрез приемане на ново законодателство от парламента в Единбург. За такова обаче ще е необходимо становище от най-висшата съдебна инстанция в Обединеното кралство – Върховния съд.
Прогнозите са, че предстои голяма политическа и съдебна битка по въпроса, която може да прерасне в конституционна криза. Подобни сюжети вече имаше около преговорите с Брюксел за Брекзит.
Стърджън не обяви кога точно ще задействат процедурата за нов референдум, но подчерта, че намерението остава, след като бъде преодоляна коронавирусната криза. “Просто няма никакво демократично оправдание да се прави опит за блокиране на правото на шотландския народ да избере собственото си бъдеще”, коментира тя след изборната победа. Проучвания показват, че в момента около 50% от шотландците биха гласували за независимост, като проевропейските настроения продължават да се увеличават заради
трудностите,
които местните
рибари и
производители
на уиски имат
да доставят продукцията си в ЕС от началото на тази година след Брекзит.
Джонсън честити победата на шотландските националисти, но и ги предупреди, че “разпадането на страната ще бъде безотговорно и безразсъдно”. “Вярвам силно, че интересите на хората в цялото Обединено кралство и по-конкретно в Шотландия са по-защитени, когато работим заедно”, написа той до Стърджън. Премиерът покани нея и лидерите на останалите самоуправляващи се нации в Обединеното кралство от Уелс и Северна Ирландия на спешна среща, за да обсъдят как съвместно да работят за възстановяването на държавата от коронавирусната криза. Конкретен план по въпроса ще има и в традиционната реч на британската кралица на 11 май за откриването на новата сесия на парламента в Лондон.
Стърджън определи офертата на Джонсън за съвместна работа като хитра маневра за отклоняване на вниманието от конкретните искания на нейните сънародници и подчерта, че тя няма да се откаже да ги защитава. От екипа ѝ обясниха, че първо ще бъде изработена пътна карта за референдума, в която ще бъдат очертани всички плюсове и минуси от него. Вероятно този процес ще отнеме около година.
Трябва да бъде даден отговор и на големия въпрос
дали въобще
Шотландия
би покрила
критериите за
членство в ЕС
По последни данни бюджетният ѝ дефицит е достигнал до 25% от брутния вътрешен продукт, което е близо 8 пъти над разрешеното в Евросъюза. Освен това трябва да се отчете и как това би се отразило на търговските ѝ отношения с Англия, в която продава 60% от продукцията си и е основен неин търговски партньор.
Ако Шотландия се отцепи от Обединеното кралство, то ще загуби около 1/3 от територията си и 1/10 от населението си. А е възможно да бъдат предизвикани подобни процеси и в другите му съставни части - Северна Ирландия и Уелс. Някои анализатори предупредиха, че Борис Джонсън трябва да преосмисли политиката си, тъй като Консервативната му партия има популярност на местно ниво само в Англия, ако иска да спре разделението между различните съставни части на Великобритания. Това трябва да мине през ново отношение и нови разходи, които трудно могат да бъдат направени в момента заради големия бюджетен дефицит вследствие на коронавирусната криза.
Други коментатори пък разчитат резултатите от местните избори като шанс за Джонсън без особени промени да укрепи лидерството си и
да управлява
дори по-дълго от
Маргарет Тачър,
която бе на власт 11 г. Причината е лошото представяне на основната опозиционна Лейбъристка партия на тях. Тя загуби около 300 съветнически места, и то в градове, в които традиционно печели от десетилетия. Това се възприема като знак, че лейбъристите не са в състояние да се противопоставят адекватно на консерваторите и да претендират отново да оглавят държавата. След слабото им представяне техният лидер Киър Стармър предприе кадрови промени в партийното ръководство, но срещна сериозна съпротива и намерението за обновяване просто се сведе до разместване на позиции, което още повече засили усещането, че ги очаква второ десетилетие в опозиция.