Опозицията в Англия получава по-голяма държавна субсидия

10.05.2021 20:38 Павлина Трифонова
Премиерът Борис Джонсън. Управляващите в Англия получават по-малко пари от опозицията.

Дават ѝ се пари за експерти, офис и транспорт, а на управляващите - само за политики

За разлика от България във Великобритания държавната субсидия за парламентарните партии е различна, като опозиционните политически сили получават повече пари, независимо че са вкарали по-малко депутати. Причина е, че в Обединеното кралство съществува разбиране, че когато не си на власт, по-трудно привличаш дарители. Освен това управляващите разчитат на държавен ресурс като офиси и автомобили заради правителствените си позиции, което ги поставя в привилегировано положение спрямо опозицията.

Този подход се прилага вече 46 г., като периодично избухват скандали около парите на партиите, но те са по-скоро свързани с тяхната отчетност. Държавната субсидия се въвежда през 1975 г. и се казва Short Money (къси пари). Наречена е на името на лейбъристкия депутат Едуард Шорт, който я предлага година по-рано.

Схемата за подпомагане е подкрепена и от британската кралица. По време на годишната си реч през март 1974 г. Елизабет II казва: “Моите министри ще обмислят отпускането на финансова помощ, за да могат опозиционните партии да изпълняват по-ефективно своите парламентарни функции”. Първоначално пари се дават основно за възнаграждения на експерти, които да им помагат да развиват дейността си. От 1993 г. се отпускат средства и за покриване на пътни разходи на депутатите и техните помощници, а от 1999 г. и за служителите в офиса на лидера на опозицията.

“Къси пари” се полагат на политически сили, които са спечелили поне две места от общо 650 в долната камара на британския парламент или са получили 150 000 гласа във всички райони, в които са имали кандидати на последните редовни парламентарни избори. Те не се полагат на Ирландската републиканска партия “Шин Фейн”, чиито депутати отказват да полагат клетва за вярност на кралицата и да заемат парламентарните си места в Лондон. На подобна финансова помощ разчитат и опозиционните партии в горната Камара на лордовете в британския парламент.

Участващите в

правителството

политически сили

не получават субсидия,

но могат да кандидатстват за държавни грантове за разработване на политики, които да включват в предизборните си програми.

Размерът на субсидиите зависи от броя на депутатските мандати, които дадена партия е взела на последните редовни избори, и от общия брой на подадените за нея бюлетини. Например през финансовата година от април 2019 до април 2020 г. са дадени по

18 045 паунда за

депутатско място

и по 36 паунда за

всеки 200 гласа

Отделно са отпуснати пари за пътни разходи и за политики в размер на 2 млн. паунда.

След април миналата година опозиционните политически сили вземат по 18 297 паунда за народен представител и по 36,54 паунда за всеки 200 гласа. Увеличението е направено, за да се компенсира инфлацията.

През финансовата 2018/2019 г. са раздадени близо 13 млн. паунда на британските парламентарно представени партии. От тях 9 млн. са отишли в основната опозиционна Лейбъристка партия, като 823 000 от тях са били за офиса на лидера ѝ. Либералдемократите са взели 1,4 млн. паунда, а Шотландската национална партия – един милион. Управляващата Консервативна партия е получила само 477 000 паунда, и то единствено за провеждане на политики.

По принцип държавната субсидия е важна за по-малките политически сили и тези с регионален характер. Големите набират основното си финансиране чрез членски внос, дарения от граждани, фирми и синдикати, които декларират пред Избирателната комисия. Например през 2018 г. Лейбъристката партия отчете общо 29,4 млн. паунда приходи, а Консервативната партия - 26,1 млн. За сравнение северноирландската Демократична юнионистка партия, на чиито 10 гласа се крепеше предишното консервативно правителство с премиер Тереза Мей, разчита на 182 000 паунда от дарения и членски внос. Тя обаче взема 332 000 паунда “къси пари” от властите в Лондон и още 158 000 паунда от правителството на Северна Ирландия. Успява да си запази държавната субсидия, като не влиза официално в коалиция с торите, въпреки че ги подкрепя да управляват.

Други от От страната и света

НАТФИЗ дължи половин милион лева за такса смет, ще ги плаща през следващите 7 г.

Национална академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов" дължи 473 576,23 лв. за такса смет и данък сгради. Те са натрупани от 2019 г. По голямата част са за битови отпадъци - 418 978

"ДПС-Ново начало": Да се установи има ли чума по дребните преживни животни във Велинград

От "ДПС-Ново начало" настояват за допълнителни проби, които да удостоверят липсата или наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград. Това се посочва в позиция на "ДПС-Ново начало"

„Чай за пушене" е иззет от обувката на ученик в село Георги Дамяново

Наркотично вещество от така нар. вид „чай за пушене" е иззето от обувката на непълнолетен в учебно заведение в село Георги Дамяново, община Георги Дамяново. На 25.11.2024 г. около 17,30 ч

Майката на убитата Евгения пред съда: Орлин има две лица - не прави скандали, направо убива

През сълзи Капка Чорбанова, майката на убитата Евгения, направи емоционална изповед пред съда. На днешното заседание започнаха пледоариите по делото за убийството на младата жена

12 години затвор за умишлено убийство наложиха в Стара Загора

Състав на Окръжния съд в Стара Загора от един съдия и двама съдебни заседатели постанови днес И. И., на 48 години, да търпи наказание лишаване от свобода за срок от дванадесет години, при строг режим

>