Новата ЦИК: президентска, по-малка и без ВМРО. Ще е назначена преди 24 май
Единствено ГЕРБ не подкрепи, давало се повече власт на “пристрастния” Радев
Изцяло нова, по-малка Централна избирателна комисия от 15 вместо досегашните 20 членове ще бъде назначена от президента Румен Радев. Членовете ѝ ще се предлагат само от представените в Народното събрание партии, но не и тези в Европейския парламент. Така се изключва ВМРО, която сега има само евродепутати.
Това решение бе окончателно записано в новите изборни правила с подкрепата на 154 депутати. 72 гласа бяха “против”, а 2 “въздържал се” - всички те от ГЕРБ. Депутатите от партията браниха и отпадането на бившия коалицонен партньор ВМРО, а в дебата спорният текст бе
наречен “член
Джамбазки”
Според разпоредбите на новия кодекс до 14 дни от обнародването на закона президентът трябва да назначи новата ЦИК след “публични консултации с кандидатите”. Това означава, че комисията трябва да бъде конституирана преди 24 май. И буквално от първия си ден да започне работа по подготовката на предсрочните избори, ако и БСП върне мандата и Радев разпусне НС и назначи служебен кабинет. Освен на публични консултации новите изборни надзорници трябва да бъдат представени и на сайта на президентството, се прие вчера.
Аналогични промени бяха въведени и за останалите избирателни комисии - РИК, ОИК и СИК. Така партиите, останали извън Народното събрание, вече няма да имат представители в тях.
Текстовете за формирането на нова ЦИК предизвикаха дълги и остри дебати в пленарната зала. На моменти темата обаче се разми в обсъждане на личните качества и пристрастия на Румен Радев. От ГЕРБ изразиха съмнения в безпристрастността му при назначаването на новата комисия. Досега ръководството на ЦИК се изслушваше и избираше от парламента, останалите членове се назначаваха от президента.
“Как, като давате в ръцете на президента ЦИК, тя да отстоява принципи на безпристрастност? В последната година този човек показа, че нито е безпристрастен, нито е независим”, каза Даниел Митов от ГЕРБ. Досега Радев по никакъв начин не е нарушавал конституционните си правомощия, репликира Крум Зарков от БСП.
Настоящата изборна комисия трябва да се разпусне, защото нейни членове нарушават закона, обяви председателят на групата на “Има такъв народ” Тошко Йорданов. Той разследвал като журналист двама от членовете на ЦИК - Йорданка Ганчева и Георги Баханов. “Те са гласували да си плащат наемите на жилища, които са на свободния пазар, с пари от бюджета на ЦИК. Дали не е трябвало да декларират тези апартаменти? И от КПКОНПИ казаха, че трябва да го направят”, каза Йорданов. Действията им уронили добрата репутация, която трябва да има всеки член на комисията.
От ДПС веднага напомниха, че в 44-ия парламент поискали да се разгледа сигнал за несъвместимост на един от членовете на комисията. Заради случая лидерът Мустафа Карадайъ искаше оставката на тогавашната шефка на НС Цвета Караянчева.
Комисията за конфликт на интереси към НС показа, че няма никакъв конфликт на интереси, а там са гласували и представители на ДПС, обясни вчера тя. “Явно не правите разлика между конфликт на интереси и несъвместимост. Това е като да не правите разлика между кофа от метал и дървена кофа. От това поне разбирате”, отвърна ѝ Хамид Хамид.
Кой чете и кой не чете законите - на тази тема поспориха пък шефката на парламента Ива Митева и предшественичката ѝ на фона на скандиране “Винету” от банките на “Има такъв народ” към ГЕРБ.
“Това, че е голяма комисията, може ли да е основание за смяната на ЦИК. Разбирам някой да не признава комисията, но това, което правите, е наглост. Оставям, че
правите Изборен
кодекс за 3 дни.
За това се
борихте - давате
на президента повече правомощия”, каза Александър Ненков от ГЕРБ и предупреди: “Който се е опитал да нагласи Изборния кодекс, за да спечели дивидент, винаги е сбърквал.”