Пращат на записани за ваксина SMS да отидат, а пунктът не работи или няма заявения препарат
Единствен начин за санкция е чрез сигнал до здравното министерство или РЗИ
Жертвите за ден пак минаха 200, намаляват хората в болница
Сигнали за неработещи ваксинационни пунктове, които обаче са включени в е-системата и тя предлага сводобни дни и часове за тах, подават недоволни граждани. При отиване на място се оказва, че или кабинетът изобщо не работи, или липсва посоченият при записването в платформата желан препарат - най-често РНК ваксина.
В пукнтовете, обхванати от платформата, продължават да предлагат само ваксината на “АстраЗенека”, въпреки че вече две пратки от другия тип пристигнаха у нас този месец. Очаква се възможност за избор и в пунктовете да има още от началото на май.
Случаи с върнати желаещи или дори заключени кабинети имаше и преди седмица. Оттогава явно няма подобрение в системата.
Става дума за пунктове, които сами са заявили желание пред РЗИ да получат ваксини и съответно да имунизират. Така те попадат в одобрен от здравния министър списък с временни кабинети, който се синхронизира с електронната система за записване на часове. Едва когато се отиде на място се установява, че ваксинация там е невъзможна. Но електронната система генерира предния ден напомняне човек да се яви и десетки чакащи инжекция се разкарват напразно.
Такъв е казусът с пункт в столичното 8-о ДКЦ. Информация, че от 3 седмици стои заключен, са получава постфактум на място. Сигнала подаде читател на “24 часа”.
Оказва се, че ако пунктът реши да промени работното време или дори да спре да работи поради слаб интерес, той трябва да информира за това Министерството на здравеопазването или РЗИ. Само тогава информацията може да бъде коригирана по съответния ред и в системата, иначе пациентите се разкарват напразно.
“Налага се да приемам разреждащи кръвта хапчета след сърдечна операция за поставяне на стенд. По препоръка на кардиолога ми 3 дни преди планираната ваксинация ги замених с инжекции. Накрая се оказа, че пункът просто не раблоти!”, възмутена е дългогодишна медицинска сестра, която вече 4-и месец не може да се дореди до ваксина въпреки че е в групата на пенсионерите с придружаващи заболявания.
Единственият начин за контрол обаче, оказва се, е да има подаден сигнал от потърпевшите към РЗИ или министерство, обясниха от двете места за “24 часа”. Те просто няма как да знаят за промените и съответно това да се отрази в платформата, освен ако не ги алармират граждани или самият пункт за ваксинации не съобщи коректно за това.
Иначе списъкът на МЗ с пунктове се актуализира постоянно, а при подаден сигнал пунктът, подвел пациентите, се санкционира. В министерството обаче нямат точни данни колко такива сигнала са получили до момента и какви наказания са наложени.
Облекчение за личните лекари в София, които поставят ваксини, подготвя столичната РЗИ. Работи се по онлайн система, чрез която те ще могат да заявяват количество и вид на ваксини, обясни шефът на инспекцията д-р Данчо Пенчев на заседание на Софийския оперативен щаб. От вторник са възобновени и плановият прием и операции в столицата.
В София вече са поставени над 200 000 ваксини, а за последното денонощия в страната са поставени общо 7044.
Има тенденция за намаляване на заболеваемостта в столицата, осезаем вече е и спадът на хоспитализираните - в болница вчера бяха под 9000 души. Висок обаче остава броят на пациентите в интензивни отделения (780), както и на жертвите на инфекцията. Нови 217 починали бяха отчетени в понеделник. Въпреки че тази цифра включва и случаи от почивните дни, броят остават тревожно висок.