Фронтът анти-ГЕРБ се спихна заради ревизия на Борисов и Орешарски (Обзор)
Управлението за 10 г. назад ще проверява временна комисия начело с Мая Манолова, за 3 месеца ще проучи 40 сектора. Соцдепутат: От амбиция да разследваме всичко накрая може да се окаже нищо
Проверка на изхарчените от правителството пари в последните 10 години, която обхваща управленията на Бойко Борисов, но и на Пламен Орешарски, доведе до разпад на фронта анти-ГЕРБ в парламента. Специалната временна комисия бе одобрена само с гласовете на ГЕРБ-СДС, БСП и ДПС.
Първоначалното предложение на Мая Манолова от “Изправи се! Мутри вън!” бе комисията да провери само изхарчените през последните 4 г. средства. По предложение на зам.-шефа на ГЕРБ-СДС Румен Христов обаче бе прието това да се приложи за последните 10 г.
“Започна се. Еуфорията от вчерашната ситуация за голям анти-ГЕРБ фронт започна да се спихва”, коментира гласуването лидерката на БСП Корнелия Нинова. Тя подчерта, че социалистите не са получили подкрепа от останалите партии в НС за искането си да бъде наложен мораториум върху сделки на кабинета “Борисов”, докато е в оставка.
Комисията за проверка на правителствените харчове ще събере всички сигнали за злоупотреби и нарушения, банкови, касови справки и други документи в предприятия с над 50% държавно участие. Освен това в нея
ще бъдат изслушани
и всички директори
на предприятията
Начело ще е Мая Манолова, а Георги Георгиев от “Има такъв народ” ще бъде неин заместник.
В комисията ще влязат като членове Дани Каназирева, Маноил Манев и Тома Биков от ГЕРБ-СДС, Иван Хиновски и Пламен Абровски от ИТН, Румен Гечев, Явор Божанков, Пламен Милев от БСП, Йордан Цонев, Сергей Кичиков и Адлен Шевкед от ДПС, Иван Димитров, Борислав Сандов и Калоян Янков от “Демократична България” и Драгомир Ушаков и Андрей Вълчев от “Изправи се! Мутри вън”.
“Ще бъдат проверени 40 сектора с висок корупционен риск. Това са черни каси, в които през последните месеци правителството на Борисов наливаше пари, които отиваха в приятелския кръг на фирми на олигарси, на приятели за карти, на хора с двузначни прякори”, закани се Манолова. Първоначално тя искаше да бъдат проверени и частните пенсионни фондове, но по предложение на Йордан Цонев от ДПС те бяха извадени от решението. Депутатите обаче приеха предложението на Георги Ганев от “Демократична България” в списъка с дружества, които ще се проверят,
да се включат
и военните заводи
“Терем”, столичната
топлофикация
и Комисията за финансов надзор. Има риск в стремежа си да разследваме всичко да не разследваме накрая нищо. Но ще подкрепим комисията, каза Явор Божанков от БСП. Социалистите щели да предоставят всички сигнали, които са внасяли през годините срещу правителството на Бойко Борисов.
Мащабността на работата, която си поставяте, няма как да стане за три месеца. Затова предлагам да е постоянно действаща, каза Любен Дилов от ГЕРБ-СДС. Според него работата на комисията предполагала изслушването на поне 1100 сътрудници. А накрая обясни, че ако другите партии направят кабинет, ще могат да видят всичко, защото документите лесно щели да се извадят от чекмеджетата.
“Как си представяме, че тази комисия ще излезе с обективен доклад? Имате много точен план, по който се движите - промяна в изборните правила. Неслучайно сме се съгласявали за такива предложения винаги. Когато се управляват публични финанси, винаги трябва да има контрол. Но когато го правиш за политически дивиденти, значи имаш много къс мироглед на управление и просто искате да викате някакви шефове на дружества, а информацията, която ще дойде, ще е колосална - за поне 10 г. работа. Просто хвърляте прах в очите. Нищо повече”, категоричен бе Александър Ненков от ГЕРБ. Според него трябвало първите законопроекти на партиите в парламента да са за това какво могат да направят по-добре от постигнатото досега.
Вие правите шоу и се занимавате с това да унижавате. Вместо да кажете - днес правим правителство и можем да направим еди-какво си по-добре от ГЕРБ, вие се криете. Стига сте се крили, призова той.