Българи в чужбина искат да имат свои депутати в София
Предлагат да гласуват електронно или по пощата и да ги обособят в отделен избирателен район
Рекордното гласуване на българите зад граница вероятно ще даде тласък на кампания за промяна на техните права на гласоподаватели в България.
Подобна идея се появи сред изборните доброволци във Великобритания, които се сблъскаха с голямото предизвикателство да осигурят възможност на около
32 000 души да
пуснат бюлетина
в едва 35 секции
в неделя. Статистиката от изборния ден показва, че на някои места в Лондон за една минута са успявали да гласуват по двама и половина души. Въпреки това се стигна до километрични опашки и невъзможност доста хора да упражнят правото си на глас.
Затова още в понеделник сънародници на Острова започнаха консултации в социалните мрежи какви промени е добре да се направят, за да не се повторят срамните сцени от неделя и на предстоящите в края на годината избори за български президент.
Идеите, които получат най-голяма подкрепа, ще бъдат обсъдени с българи от цял свят и предложени на депутатите още в първите дни на новия парламент, за да станат част от промени в изборното законодателство.
Сред тях са да бъде премахнато ограничението от 35 секции за страни извън ЕС, да има електронно или гласуване по пощата, каквото съществува в Англия и в съседна Румъния например. Също така да се обсъди възможността за създаване на отделен избирателен район за сънародниците зад граница, за
да не се създава
усещане, че те
подменят вота на
живеещите в страната,
както сега се случи след голямата им активност да гласуват в неделя. Подобна практика съществува в Северна Македония, Хърватия и Румъния.
Според изборните доброволци 180-те хиляди гласа, дадени от българи зад граница в неделя, не бива да се подминават с лека ръка, тъй като те се равняват например на всички бюлетини, пуснати в област Бургас.
Освен това показват, че броят на гласуващите зад граница се е удвоил след 2016 г., независимо от въведеното тогава ограничение от 35 секции в страни извън Европейския съюз, за да се попречи на масово гласуване в Турция.