Без опашки гласуват на Великден и в локдаун българите в Италия
В Рим улиците навсякъде са като пустиня - заради Великденските празници цяла Италия е “червена зона”, което значи, че се прилагат и най-строгите противоепидемични мерки до 5 април включително. Хора из града няма, но и градският транспорт е сведен до минимум. Това значи, че ако решите да гласувате, може да разчитате единствено на собствен превоз.
В 16 часа италианско време, когато температурата е 20 градуса, пред сградата на посолството ни в Рим има само няколко българи. Малко повече хора е имало сутринта, или преди великденското обръщение на папата Urbi et Orbi, което се гледа по традиция във всеки италиански дом. Самото гласуване в посолството трае буквално само няколко минути.
За пръв път избирателните секции са две в дипломатическата ни мисия. В цяла Италия пък има 25 секции, и това е рекорд, като се има предвид, че на изборите за Народно събрание през 2017 г.бяха 11. Техният брой сега е много по-голям заради пандемията и за да се даде възможност на българите за по-лесно придвижване. Няма информация за инциденти или струпване на никое от местата за гласуване. В Милано например има три секции. За пръв път имаме секции в градове като Перуджа, Верона, Торино, Тренто, Болоня, Триест. Открити са и секции в Колеферо и Нетуно, до Рим, където има големи български общности. Според информация на “24 часа” по всяка вероятност на сегашните избори ще има около 20 на сто по-голям брой гласували българи в Италия. Така поне върви гласуването до късния следобед из Ботуша.
По традиция политическата активност на българите в Италия е много ниска и това е открай време. На изборите през 2017 г.например са гласували общо 2478 българи, според данните на ЦИК. Тогава официално регистрирани като жители в Италия са били 59 000 българи, а в края на 2019 г. са намалели на 56 000, според последните данни на Италианския статистически институт. Реално техният брой се смята, че е двойно по-голям. Сега се предполага, че са около 110 000. Повечето от тях са жени, най-вече работещи като гледачки на болни или възрастни хора. Мъжете работят предимно в земеделието и строителството. За много от тях придвижването до избирателната секция през единствения им почивен ден е проблем, а им липсва и стимул. В Италия гласуват обикновено трайно установилите се българи, а не дошлите да припечелят за известно време.
Или с други думи, от близо 110 000 българи в Италия по всяка вероятност ще гласуват около 3000.