Дани Каназирева: Дясно проевропейско правителство ще даде стабилност и сигурност
Никога няма да изоставя Пловдив и региона, те са моя кауза
Дала съм дума на хората, че всичко започнато ще бъде довършено, казва водачът на листата на ГЕРБ-СДС в Пловдив-област
- Какво най-много искаха от вас хората от Пловдивска област по време на кампанията, г-жо Каназирева?
- В повечето населени места настояват да запазим темпото, с което решавахме проблемите им. Като областен управител показах, че тази институция може да работи. Истината е, че имах много добра комуникация и пълна подкрепа от ресорните министри и премиера. Заставах зад хората, за да видят, че държавата е на тяхна страна. Те разбраха, че съм готова да ги чуя, да откликна и да направя всичко, което е по-силите ми, за да се реши техен проблем.
- Депутатското ви място е сигурно, защото сте водач на листа. Какво правителство очаквате да се състави?
- Като десен работещ човек за мен е изключително важно да има дясно проевропейско управление, което да гарантира стабилност и сигурност. Затова винаги съм смятала, че е нужна консолидация в дясното. Категорично смятам, че
най-после трябва
да се изостави
езикът на омразата
и тази политическа истерия, която наблюдавам в някои опозиционни партии с цел да спечелят някой глас повече. Това е крайно неразумно и води само до уронване на авторитета на институциите. Имаме нужда освен от дясно правителство и от истински десни политици, а не ляво - либерални демократи.
- Вие сте юрист и доктор по конституционно право. Къде виждате ролята си в Народното събрание?
- Бих заложила на децентрализацията - тя е темата на моята докторска дисертация и е кауза от влизането ми в политиката. Трябва реално да се осъзнае, че
децентрализацията
отприщва икономическата
активност
на всички управленски нива и респективно повишава жизнения стандарт. На второ място е въвеждането на индивидуалната конституционна жалба. Това е институт, който е възприет в редица европейски страни. Смятам, че дебатът при нас не е дали да се въведе, а кога и как да стане това. И трето, няма как като юрист да не засегна и частта за съдебната власт, а именно намаляване квотата във Висшия съдебен съвет, избирана от Народното събрание. Това ще прекрати спекулациите, че политиците кадруват в съдебната власт.
- Не съжалявате ли, че отивате в парламента и друг ще довършва започнатите от вас проекти в Пловдивска област?
- Дала съм дума на хората, че ще бъдат завършени. Това са разширението на околовръстното шосе на Пловдив, изграждането на югоизточния обход, довършването на редица ВиК проекти, които чакат своето изпълнение в Пловдивска област. Акцент в моята работа ще бъде и опазването на околната среда, защото много отблизо видях как компромиси, които са допускани на местно ниво назад във времето, пряко влияят върху здравето на хората.
- Казвате, че искате да сте полезна на Пловдив и региона. Какво конкретно да очакват от вас?
- Продължаване на инвестициите в региона и
решаване на проблемите
в пътната и ВиК
инфраструктура,
здравеопазването,
околната среда, образованието и културата. Това всъщност са приоритетите, по които работих и като областен управител и имах немалко инициативи. Проблемите на Пловдив и региона, в който живеят над 700 хиляди души, са идентични на тези във всеки друг регион в страната. Моята дейност ще е свързана с Пловдив и региона, защото познавам в детайли проблемите и знам от какво има нужда нашият регион.
- Няма ли опасност, влизайки в националната политика, да се отдалечите от проблемите на Пловдивска област?
- Прави го този, който иска да се отдалечи. Който иска - работи. Обичам Пловдив и региона си, затова не бих се отдалечила от хората. Смятам, че всяка позиция има много възможности, а който иска да е полезен, винаги може да го прави. Познавайки нормативната база и с юридическото ми образование ще се опитам да бъда максимално полезна като народен представител.