Лидия Гимишева: Партийни членове са окупирали всички институции - дори църковните настоятелства
Работещите бедни са много тежък проблем за България
В малките населени места няма лекари, липсват аптеки
Лидия Гимишева е завършила международни икономически отношения в ПУ „Паисий Хилендарски“. Участвала е в анализа на кредитния рейтинг на над 60 български общини. Работила е 15 г. като счетоводител на частни дружества. Тя е активен участник в каузата „Стоп на кариерите в Родопската яка“. Председател е на Форум активни граждани и демократично общество. В момента е съветник в община „Родопи“. Кандидат-депутат е от коалиция „Изправи се!Мутри вън“ с №18 в листата й за Пловдив област. За Лидия Гимишева може да се гласува преференциално с №103.
- Г-жо Гимишева, какво ви споделят хората, с които се срещате по време на кампанията?
- През изминалия месец посетих повечето населени места в Пловдивска област. Ще отбележа, че състоянието на пътищата е изключително лошо. Снимките на мегапроекти и репортажите от джипа нямат връзка с реалността. Явно за управляващите работата се ограничава само до магистрали и метро, но има и България извън София.
Няколко са основните проблема, които мога да обобщя от срещите си с хората. На първо място са ниските доходи и мизерните пенсии. Мъката на хората е, че работят, осигуряват се, но не им достигат парите. Оттук и следствието- няма да им достигат и пенсиите. На една от срещите в средно голям град жена ми сподели, че и двамата с мъжа й работят, от 15 години нямат и ден без заплата, но трудно отглеждат двете си деца. Ниските възнаграждения на работници и служители в реалната икономика са много тежък проблем в България. Работещи бедни!
Като втори, но много опасен феномен, е окупирането на институциите в малките населени места. Масово хората казват, че ако са инакомислещи, са държани в изолация от обществения живот на селото или града. Партийни членове са превзели пенсионерските клубове, читалищата и дори църковните настоятелства. В малките населени места обикновеният човек изпитва страх да има гражданска позиция, защото ще бъде заклеймен. Хората трябва са да свободни и да знаят, че тези институции се издържат с нашите данъци. Служебната кола на кмета, заплатата на библиотекарката, токът на пенсионерския клуб се плаща с нашите данъци! Публичните институции не са секти за отбрани членове!
Пандемията разкри още един проблем, който през годините беше неглижиран, и това е достъпът до здравеопазване в малките села. Там хората са привикнали да ходят на лекар, едва когато са тежко болни, липсват лични лекари, липсват аптеки.
- Защо решихте да се кандидатирате за народен представител?
- Основно зариди несправедливостта, на която сме свидетели през последните години. Защото имам кауза и съм доказала, че мога да я защитавам. Защото трябва да се сложи край на партийно назначените депутати. Свидетели сме как в ръцете на неподготвени хора властта служи за всичко друго, но не и за опазване интереса на гражданите. Ако разгледате листите на „големите“ партии, ще видите, че повечето лица са държавни или общински служители. Попадайки в парламента тези хора нямат мнение, защото някой ги е сложил там. Нямат свободата да решават!
- Вашите каузи, ако бъдете избрана за депутат?
- Един от приоритетите ми е опазване на околната среда и здравето на хората. Основен проблем с вредните производства е липсата на наредба за отстояние от жилищен район. Трябва да се приеме законово минимално разстояние от къщите на хората, което да им осигури здравословен и безопасен живот.
Друга моя дългогодишна битка е създаването на правила за разходване на общинските бюджети. В началото на годината се предлагат едни „амбициозни“ бюджети, а в края на годината те са изпълнени на 60-65%. Всичко остава на хартия и с трикове и повечко пиар хората не могат да се ориентират как са изхарчени данъците им. Обикновено разходите за заплати са доминиращи и данъкоплатецът издържа администрация с много нисък коефициент на полезно действие. Съществуват заради себе си. Това трябва да се промени и тук имаме единомислие със сдружението на кметовете на кметства в България.
- Очакванията ви за вота на 4 април и след това?
- Всеки български гражданин да гласува, да изрази своето виждане за бъдещето на страната и да се сложи началото на нормална държавност. Нека всеки избере своя народен представител, да гласува преференциално за личност, а не за партиен функционер.
- Разкажете за себе си и семейството. Как те приемат участието ви в изборите?
- Не е тайна, че аз и съпругът ми сме политически активни още от студентските си години. Имаме две деца и те са напълно наясно с какво се занимавам, а много често са заедно с нас в кампании или протести. Свикнали са с разговорите на политически теми, но им изглежда скучно, засега. Щастлива съм, че имам пълната подкрепа на семейството си.
- Как прекарвате свободното си време, имате ли някакви хобита?
- През изтеклата 2020 г., която мина под знака на карантината, имах повече свободно време. Успях да вложа доста от него в облагородяване на двора на манастира "Св..Георги" в Белащица. Послучай 1000- годишния му юбилеи заедно с хора от селото успяхме да възродим двора, погрижихме се за цветята, изградихме доста пейки и най-важното - изпитахме удовлетворение в тези наистина трудни времена. Обичаме да правим походи в планината с децата и нашия домашен любимец. От почти две години участвам в танцов клуб по народни танци „Калина“ в с.Белащица. Стремя се свободното време да прекарвам със семейството си, затова и хобитата ни са общи - караме ски, велосипеди и често си организираме пикник с приятели. Нашата природа е много красива и в близост до Пловдив има страхотни места, които могат да се посетят .
- Кои са нещата, които най-много ви възмущават като човек?
- Лъжата, лицемерието и лакейството. Една от най-вредните български поговорки е „Наведена главица сабя не я сече“. Предпочитам друга, макар и скандинавска поговорка: „Високо вдигната глава сабя не я достига“. В страха няма нищо градивно. Изправете се и гласувайте в неделя!
Купуването и продаването на гласове са престъпления!