Внимавайте, КАТ дебне и пешеходци за неправилно пресичане! 1050 глобени за 2 месеца в София
50 лева, ако минеш по диагонал,
за да спестиш 20 метра до светофара.
Ако тенденцията от първите два месеца
на годината се запази, до края на 2021-а
санкционираните може да станат 12 000.
1050 пешеходци са глобени с фиш за неправилно пресичане в София само за януари и февруари т.г., а за цялата 2020 г. санкционираните са 3223-ма, казва пред “24 часа” началникът на отдел “Пътна полиция” в СДВР комисар Мартин Цурински.
Проста сметка показва, че ако тенденцията от първите два месеца на 2021 г. продължи, то в края на годината глобените пешеходци ще са над 12 000. Това е напълно възможно, защото спецакциите на Пътна полиция в София напоследък са все повече.
“Делът на пътните инциденти с пешеходци е голям. Нека да пресичат на определените за целта места.
Инцидентите на
пешеходни
пътеки са много
по-малко
На някои им е по-лесно да притичат през пътното платно, но много от шофьорите не го очакват”, каза комисар Цурински.
Глобата за неправилно пресичане е 50 лв. Всеки ден около 20 столичани отнасят фиш, защото пресичат опасно, а пътните полицаи имат задача да превъзпитат. Проблемът е с възрастните хора, които често нарушават правилата, за да спестят разстоянието до светофара или пешеходната пътека и стават жертви заради по-бавното си придвижване.
13 пешеходци са загинали и 262-ма са ранени в столицата през 2020 г. Почти същата е бройката и на шофьорите, които са станали жертви - съответно 14 загинали и 274 ранени. От пътниците починали при катастрофи са 8 и са ранени 211.
За цялата страна убитите на пътя пешеходци са 94, а ранените са 1369.
Всеки 5-и умрял
или ранен при
пътен инцидент
е пешеходец,
показват данните на МВР за 2020 г. Близо половината от тях са на възраст над 65 г. Мерките на полицията все пак дават резултат, защото през 2019 г. жертвите пешеходци са били повече - 153-ма загинали и 1670 ранени, но целта на униформените е тези инциденти да бъдат сведени до минимум. Затова акциите и глобите за неправилно пресичащи стават все повече.
Расте и публичното възмущение от хората, които рискуват живота си, като предпочитат да преминат през натоварените улици и булеварди, но не на пешеходна пътека или светофар. Наскоро във фейсбук стана хит видео от камера, която улови младеж да пресича неправилно натоварен булевард в кв. “Люлин”. Малко след 19 ч, когато
движението е
най-натоварено и
е тъмно,
той прескача
мантинелата,
вижда приближаваща кола и вдига ръката си, за да я спре. Шофьорът обаче не успява да реагира и го помита. Нарушителят е откаран в болница със счупени крака.
Иначе катастрофите, ранените и загиналите в София намаляват рекордно за 2020 г. в сравнение с 2019-а, което нарежда СДВР сред първенците по спад на пътния травматизъм в страната, показват данните на столичната полиция. Тежките инциденти са със 137 по-малко, леките - с 3042, загиналите с - 40, а ранените - със 132. Тенденцията се запазва и за първите два месеца от 2021 г. спрямо януари и февруари 2020-а. Въпреки че трафикът в столицата се увеличава по време на пандмията според данните на Държавната комисия за безопасност на движението по пътищата. По републиканските пътища е намалял с 30%, но в града е нараснал с около 20%.
“Пандемията не е основният фактор за намаляването на катастрофите и жертвите. Само през 2020 г. са проведени 662 операции. Освен пешеходците дисциплинираме и шофьорите”, казва Цурински.
През 2020 г. в София са издадени 114 000 електронни фиша за скорост, с 27 300 повече, отколкото през 2019 г. Само за първите два месеца на 2021 г. камерите са уловили 50 568 нарушения на скоростта - с 33 662 повече, отколкото за същия период през 2020 г.
200 акта по сигнали
на граждани
Полицаите приемат и записи от
видеорегистратори от частни коли
200 шофьори са глобени от столичната Пътна полиция по сигнали на граждани за първите два месеца на 2021 г., казва комисар Цурински.
Снимки с пояснения пристигат на мейла на Пътна полиция trafficpolicesdvr@mvr.bg, чрез фейсбук страницата на СДВР и платформата “Гражданите”. Има екипи, които работят приоритетно по сигналите, установяват нарушителите от сигналите и ги санкционират.
Много от шофьорите вече имат и видеорегистратори в колите си. Това позволява бързо да изпратят сигнали за неправилно изпреварване например. Не след дълго нарушителят получава “честитка”, без да е спиран на пътя.
Освен по електронен път столичните пътни полицаи се и самосезират от публикации, особно във фейсбук. Там често се постват снимки на неправилно паркирали автомобили. Така например наскоро майка с количка се възмути от джип, заел тротоара на натоварен столичен булевард. За да премине, се наложило да слезе на пътното платно. Жената снима джипа и стикера на министерството на земеделието, поставен на стъклото за респект. Още на следващия ден пътните полицаи намериха шофьорката, която отнесе акт, въпреки че е сътрудник на депутат в парламента и бивш служител в Държавен фонд “Земеделие”.
Рекорд! Столичанин превиши скоростта със 134 км/ч на околовръстното и плати 1450 лв. глоба
Фрапиращи случаи на високи скорости са засечени в София през последните месеци. Най-наглият шофьор е сниман да лети с 216 км/ч на околовръстното в София.
Това означава, че е превишил скоростта със 134 км.ч. Джигитът вече е платил глобата от 1450 лв. Книжката му е взета за 3 месеца и се е простил с 13 точки.
Екипи на столичната Пътна полиция дежурят по рисковите участъци и през нощта и снимат повече, отколкото преди време. Резултатите не закъсняват. Заради засиления контрол в последните месеци рязко са се увеличили освен електронните фишове, издадените наказателни постановления и принудителни мерки.
Другите нарушители са шофирали с 210, 196, 195 при ограничение 80. Всички са платили солените глоби. Засечени по тъмно, повечето от руската суперкамера “Кордон-М”, която е на “въоръжение” в СДВР от октомври и снима трафика във всички платна и в двете посоки.
Мъжът от София, шофирал с 216 км/ч в София бие рекордите на превишаването на скоростта на тези, които често биват засичани АМ “Тракия” край Пловдив. Там са регистрирани 253 км в час, но при ограничение 140, което е превишение със 113, а софиянецът от околовръстното е превишил позволеното със 134 км/ч, защото ограничението е 80.