Зараза и строги мерки до вота. Какво променят - 4 сценария
На 4 април ще имаме класическа битка - ГЕРБ срещу БСП
Намираме се в пореден локдаун, който няма как да ни изненадва, защото всеки, който следи статистиката на броя заразени, починали и натиска върху болниците, си дава сметка, че беше предизвестен.
Защо тогава отпуснаха мерките преди това? Отварянето на заведения, фитнеси и молове бе плод на желанието и на надеждата на правителството за някаква нормализация. Но
въвеждането
и отмяната на
локдауни е нож
с две остриета
1. Заради ръста на заразени с коронавирус на 4 април вероятно ще има ниска избирателна активност.
Тя може да промени много конфигурацията и броя на политическите формации, прескачащи 4-процентовата бариера, в сравнение с тези, които мерим в момента.
Няма как хората, които са възрастни, имат някакви заболявания и не са изкарали COVID, да не се страхуват да отидат до урните, да стоят в затворени пространства, да пипат машина за гласуване или химикалка, да се срещат с представители на комисии и т.н. Те ще имат такива притеснения и
това може да
ги откаже да
гласуват,
но няма да има общо със затягането и отпускането на мерките.
2. Но локдаунът може да има и други последствия. Една хипотеза е, че може да мотивира хора, особено в ресторантьорския бранш, да отидат да гласуват и да провокират някакъв протестен вот.
Сега ситуацията много прилича на тази при първия локдаун, защото отворени са оставени единствено аптеките, хранителните магазини и болничните заведения.
Едва ли обаче след 10 дни ситуацията с коронавирусната зараза ще се подобри, за да се предприеме ново отваряне. А изборите са след 13 дни.
Впрочем ние, както и други колеги от социологическия бранш, измерваме немалка дистанция между ГЕРБ и БСП в пандемията.
Изненадата е след регистрираните паритетни стойности на двата големи опонента през септември и октомври миналата година по време на протестите. Тогава имаше други хипотези за изхода от предстоящите избори.
3. В рамките на няколко месеца ГЕРБ започна да се мобилизира и
сега ядрото
на тази партия е
много твърдо
4. БСП по-скоро са поставени в ситуацията “всичко е COVID”. Електоратът на социалистическата партия все пак е от по-възрастни хора, а част от тях може да не отидат да гласуват, защото се страхуват да не се заразят.
Затова и
мобилизацията
на червения
електорат
остава
с повече
неизвестни
В резултат разликата между двете политически сили може да бъде изненадваща на фона на онова, което се мереше и се коментираше миналата година по повод парламентарните избори.
Не се виждат впрочем много други политически формации и лица, които да са ключов опонент на ГЕРБ.
На 4 април битката ще е класическа, т.е. отново ще е между ГЕРБ и БСП. Отсъствието на алтернатива, било то парламентарна или извънпарламентарна, която да оспори позицията на ГЕРБ, също оказва влияние.
Напоследък много се коментира дали и как ще гласуват младите. Но от проучванията, които до момента сме направили, не се изявяват като много сигурен електорат. Декларират политически предпочитания, но по-често те остават извън урните. Вероятно няма да има изненада в поведението им и на 4 април.
Колкото по-ниска е обаче избирателната активност, толкова повече обществото ни ще има усещането, че нещо не е както трябва. Ще има и говорене на другите политически формации, които ще оспорват резултата от тези избори и легитимността им.