5 денонощия не стигат да се направят сметките от вота с новите протоколи (Обзор)
Над 10,3 млн. числа трябва да се въведат в изчислителните пунктове. А при неминуемите грешки - много повече
Опитът на ЦИК да опрости протоколите се провали, след като против се обявиха членовете ѝ от БСП и ДПС
Пет денонощия може да не стигнат за обработка на резултатите от парламентарните избори на 4 април, предупреди държавната фирма “Информационно обслужване” с писмо до ЦИК.
Причината - “значително повишаване на трудоемкостта и необходимото време за компютърна обработка в РИК и ЦИК на данните от протоколите на секционните и районните комисии и от техническите носители от машинното гласуване”.
Изчисляването на резултата ще се забави заради новите, по-сложни протоколи, които изискват да се правят повече сметки и контроли, твърдят от “Информационно обслужване”. Според Изборния кодекс секционните комисии трябва да отчетат гласуването в РИК до 24 ч след края на изборния ден. А РИК има 48 ч за отчет пред ЦИК, или
най-късно
на 6 април
Писмото изброява няколко причини за очакваното забавяне - многото подвижни секции заради карантирани избиратели, рекордните 450 секции в чужбина и главно съчетаването на машинно и хартиено гласуване в над 2/3 от секциите в страната.
С 50% повече са регистрираните партии и коалиции спрямо парламентарните избори през 2017 г. Сега са 30, а преди 4 г. са били 20. И кандидатите за депутати сега са с 48% повече - общо 6989.
Същевременно приетите от ЦИК протоколи изискват членовете на секционни комисии, в които освен с хартиена бюлетина ще може да се гласува и с машина, да въвеждат данните от бюлетините, после от устройствата и накрая допълнително да ги сборуват за всяка една клетка в разпределението на действителните гласове и преференции.
“Това, освен че увеличава обема на обработваните данни с 200%, предполага и множество възможности за допускане на грешки от секционните комисии и съответно множество интерпретации при изчистването на тези несъответствия”, пишат от фирмата. Между 14 и 20 ще са страниците на протоколите, които трябва да се сканират.
Обемът на числата, които трябва да бъдат обработени в РИК, пък
се е увеличил до
400% в сравнение
с вота от 2017 г.
10 376 245 е общият брой на числата, които предстои да бъдат въведени в изчислителните пунктове, и то ако няма нито една грешка, предупреждават от фирмата. Което на практика е невъзможно, тъй като секциите често грешат при броенето. Затова от “Информационно обслужване” предупреждават, че и с увеличен състав на екипите ще са нужни между 14 и 51 часа, “като в това не е включено времето за отстраняване на техническите грешки в протоколите на СИК, неравномерното пристигане на комисиите, разпечатването на различните приемно-предавателни разписки и документи, сканирането на протоколите и останалите дейности, изпълнявани в изчислителните пунктове към РИК”.
Фирмата планира да удвои хората си в 14 изчислителни пункта към РИК, ще се работи на смени.
След въвеждането на данните от секциите в районните комисии всяка от тях трябва да ги въведе отново в ЦИК - това е второто ниво на контрол, същото се прави и в изчислителни пунктове. При 70 оператори нужното време ще е над 164 часа, или близо 7 денонощия, и то при пълна заетост и пристигащи равномерно изборни книжа в ЦИК. Ако операторите бъдат увеличени до 100 като на предходни избори (това е максимумът предвид наличните помещения), времето за повторно въвеждане при пълна заетост ще е 115 ч, или близо 5 денонощия, изчисляват от “Информационно обслужване”.
Заради големия обем на данните и контролите оттам очакват и сериозно увеличение на протоколите, които ще се нуждаят от анализ на несъответствията от ЦИК.
“Предвид горното ви информираме, че заложените времена за компютърна обработка на изборните резултати ще бъдат практически неизпълними въпреки предприетите допълнителни мерки”, предупреждават преброителите ЦИК.
За проблема в петък предупредиха и от трите софийски РИК-а.
Как се стигна до
заложения хаос с
отчитането?
В основата на проблема е съчетаването на гласуване на хартия и с машини в едни и същи секции, припомниха от екипа на президента Румен Радев пред “24 часа”. То бе прието през есента на 2020 г. и държавният глава наложи вето, което бе отхвърлено. “Създава се необходимост от допълнителни технически операции, свързани със сумиране на общия брой на тези видове бюлетини, който следва да бъде отразен в протоколите”, припомниха от президентството мотивите за ветото на Радев.
Съчетаването на двата вида броене в един протокол доведе до това ЦИК да одобри сегашните изборни книжа за СИК. В протокола са предвидени 6 стъпки за попълване на данните за гласуването с хартиени бюлетини и 9 стъпки за отчитане на машинния вот. Комисиите обаче не само ще нанасят поотделно гласовете с хартиени бюлетини и с машини за всяка партия и коалиция, но и ще трябва да ги събират. Такава нова графа има и за преференциите, подадени за всеки кандидат от партийната листа.
След множество искания от РИК-ове и предложение от обществения съвет към ЦИК комисията направи опит да опрости протоколите на 11 март. Той се оказа неуспешен, тъй като нито едно предложение не събра нужните 2/3 гласа.
“В работна група “Изборни книжа” се обединихме около няколко промени. Не постигнахме съгласие по едно от предложенията”, казва докладващият Емил Войнов на заседанието, сочи справка в архива.
Работната група се обединила данните за гласуването с хартия, с машина и сборът им да се изписват вертикално в протокола. Спорили дали да се премахне изискването за сборуване на получените преференции за всеки кандидат.
“Сумирането трябва да остане, защото изискването на Изборния кодекс е да се обяви общият брой на преференциите за всеки кандидат. Това няма как да стане, ако не се съберат данните от бюлетините и от машинното гласуване. Досега никога не е имало протокол, в който да липсват обобщени данни”, казва Войнов, който е в ЦИК от квотата на БСП.
Той направил проверка в най-дългите листи на 23-и МИР. В секции с над 800 избиратели имало между 40 и 52-ма кандидати, т.е. ще се събират 50 суми, най-вече едноцифрени числа. “Това ще увеличи времето с 5 -10 минути”, твърди той.
“Смятам, че от протоколите трябва да отпадне редът за сборуване на данните от хартиеното и от машинното гласуване. Това може да доведе до допълнителни грешки от СИК при попълването им”, заявява обаче шефът на ЦИК Александър Андреев.
“Благодаря, че дадохте статистически данни - ако увеличението е 5-10 мин за листа, сега имаме 30 листи, т.е. това са 300 минути, или 5 ч допълнително работа”, казва Андреев. Войнов отговаря, че изчисленията му са за 5-10 мин допълнително за отчитане на преференциите за всички кандидати от всички листи. А с преференции било гласувано за не повече от 50 кандидати, средно по 2-3-ма от листа, като за единици гласовете са двуцифрени числа.
“Щом разглеждаме отново изборните книжа, очевидно има какво да опростим. Призовавам ви да го направим и да улесним СИК”, казва Йорданка Ганчева от квотата на ГЕРБ.
“Пише ли в закона, че трябва да се събират данните? Пише. Пише ли, че трябва да се обяви общият брой получени преференции за всеки кандидат? Пише. Е, как да стане, ако не се сборуват. Говорим за 5-10 числа от 1 до 20. Това е първи клас. Всеки има смартфон с калкулатор. Това е гаранция за точното отразяване на преференциите. Какво значи, че щели да допускат грешки. По тази логика е добре учителите да дават прости тестове, за да не грешат учениците”, намесва се Ерхан Чаушев от квотата на ДПС.
При гласуването да отпадне изискването за сбор на хартиените и машинните преференции 11 от общо 18 присъстващи гласуват “за”. 7 са “против” - членовете от квотата на БСП Николай Николов, Силва Дюкенджиева (която е зам.-шеф на ЦИК), Силвия Стойчева, Емил Войнов и Цветанка Георгиева, както и Ерхан Чаушев и секретарят на комисията Севинч Солакова от квотата на ДПС. Така
само един глас
не стига
за опростяване на протоколите. По предложение на Ганчева комисията прави втори опит, като гласува в протокола да остане само сбор от хартиеното и машинното гласуване, без данните да се въвеждат и поотделно, но това събира само 6 гласа - на членовете, излъчени от ГЕРБ. Така протоколите остават в първоначалния си вид.
До редакционното приключване на броя ЦИК не беше обсъдила писмото на “Информационно обслужване”. Оттам коментираха, че опростяването на протоколите вече е било обсъдено веднъж. Изискването за сборуване на данните от двата вида гласуване е записано в чл. 281 от Изборния кодекс, а ЦИК е правоприлагащ орган. Ако това изискване не бъде приложено,
данните може
да паднат при
обжалване
в съда. Освен това в по-малките градове, които излъчват по-малък брой депутати и съответно са с къси листи, сметките, които ще се правят, не били толкова много. Повече ще се смята в София и големите градове като Пловдив и Варна.
ГЕРБ: Някои операции
да минават по служебен
път, иначе ще има
грешки и напрежение
С 200% повече данни се изчисляват при
пренасянето на ръка на резултата от
машините в хартиения протокол,
предупреждавали експерти на ДБ
Изходът от ситуацията е в ръцете на ЦИК и указанията, които тя дава на изборната администрация. Отчитането на резултатите може да бъде опростено, смята вицепремиерът Томислав Дончев. Но времето било твърде кратко.
“Би могло да се излезе с указание някоя от операциите да не се извършва, а да бъде направена по служебен път. Над 10 млн. числа трябва да въведе “Информационно обслужване” и логично това не може да се случи в сроковете, както досега”, каза той пред “24 часа”.
“Няма нужда българското общество да чака още седмица за обработка на резултатите. Това ще натрупа много напрежение в и без това нажежената ситуация”, добави вицепремиерът.
Основният проблем идвал от това, че трябва някои операции по сборуване на гласовете да бъдат правени в СИК, когато хората там са уморени в края на изборния ден. “Подобна операция в 20-21 ч предполага грешки, а това предполага и книжата да се връщат, докато аритметично операцията се извърши коректно - разясни Дончев и добави - Всички участници в изборния процес трябва да положат усилие той да бъде по-прост, прозрачен и да води до бързо произнасяне на резултатите от изборите.” ГЕРБ са против всяко усложняване на изборния процес.
“Предупреждавахме, че не трябва резултатът от машините да се пренася на ръка в хартиения протокол. Така данните, които СИК трябва да изчислят, скачат с 200% - трябва да съберат числата за партиите и преференциите и да образуват сборове от машинния вот и хартиените бюлетини. Това повишава и рисковете за грешки, защото “Информационно обслужване” трябва да свери контролите и да изчисти грешките”, каза изборният специалист Антоанета Цонева. За да са легитимни изборите, резултатът по закон трябва да се обяви от ЦИК до 4 дни, напомни тя.
“Удължаването е направено, за да бъдат нагласени така резултатите, че да бъдат удобни на управляващите”, убеден е пък Волен Сидеров. “На “Информационно обслужване” само за последните 2-3 месеца му гласуваха между 20 и 25 млн. лв. за нови техники, а сега обясняват, че няма да се справи. Това потвърждава моята теза, че е задкулисно дружество, където на тъмно се решава кой ще влезе и кой няма да влезе в парламента”, коментира лидерът на “Атака”.
Проф. Константинов предлага сметките да се правят на компютрите в РИК
Така ще се спести поне една трета от времето за получаване на резултатите от вота, а има да се събират 20 млн. числа
- Проф. Константинов, какъв сериозен проблем виждате при преброяването на гласовете?
- Ако нещата останат такива, каквито са в момента, обемът на работата по въвеждане на данните ще бъде увеличен 4 пъти в сравнение с 2017 г. И това при наличие на същите срокове в Изборния кодекс.
И когато се увеличи 4 пъти работата, дори да се скъсате от бачкане, то ще ви трябва ако не 4, поне 3 пъти повече време - защото действат физически закони. Действа законът на гравитацията, за съжаление,
действа и
законът на глупостта
В повечето български секции - 9400, ще има и машинно гласуване. След края на изборния ден изборната комисия ще трябва да преброи бюлетините, ще трябва да преброи гласовете от машинното гласуване и освен това в момента е предвидено - което според нас е по грешно - да събере тези две групи числа. Става дума за около 400 суми. Точно тук се очакват грешки.
- Защо говорите за очаквана перфектна изборна буря?
- Защото освен тези, които изброих дотук, има още 5-6 други фактора, които
предвещават класическа
перфектна изборна буря
Комисиите масово ще са с подменен състав, масово ще са недообучени (не може онлайн да обучите качествено изцяло променени комисии).
Има и още редица други фактори и ако те се случат, процесът на обработка на изборните резултати ще се забави. И тъй като има хора, които искат да не признаят изборния резултат, защото знаят, че губят изборите, те ще започнат да разправят как някой ги лъже и как някой ги мами... Хората са изнервени, вярват и в глупости, затова ние искаме да избегнем, доколкото е възможно, подобно развитие на нещата.
- Какво е вашето конкретно предложение в създалата се ситуация?
- Много не може вече да се направи. Глупостта с машинното гласуване е факт - казвам, че е глупост, в Европа няма такова нещо, правим се на по-хитри от всички европейци. В Европа с машини гласуват под 1% от населението - град Брюксел и селата наоколо. Никъде другаде не се гласува с машини. Където имаше, ги изхвърлиха. Ирландците си унищожиха нови машини, в Германия Конституционният съд ги забрани. Ние обаче ги въведохме. Това е моето становище, не казвам нещо ново - така или иначе те са влезли в закона и ние трябва да го спазим, но не можем да свършим 4 пъти повече работа за същото време, няма как да стане.
- Какво е предложението на “Информационно обслужване”?
- Затова нашето предложение от “Информационно обслужване” като минимум е
секционните комисии да
не решават нищо на ръка
- защото там, освен да сбъркат, няма какво друго да направят. Те трябва вярно да преброят бюлетините, вярно да отчетат машинните гласове и сумата ще бъде пресметната в районната комисия в изчислителния център.
Така, първо, ще се спести една трета от сумите на всички числа - имате една база данни от хартиените бюлетини, една група данни от машините и накрая сумите. Така едната група числа не се въвежда в секционните комисии.
Това ще намали времето за изчисляване на резултатите дори с повече от една трета, защото, като започнат комисиите да грешат и ние ги връщаме и връщаме, това силно увеличава допълнително времето.
Ще спестим време и ще повишим доверието към изборния процес, като просто премахваме една излишна операция.
- От кого зависи това решение?
- В момента, тъй като това не е дефинирано в закона, зависи от Централната избирателна комисия. Тя трябва в своите указания да каже, че секционните комисии не сумират - сумирането ще го извършат компютрите. А ако някой умен и красив иска да си смята на ръка, да си сумира.
- Какви контрааргументи очаквате на това предложение?
- Не съм чул контрааргументи и едва ли има. Тук предлагам да се повишат сигурността, точността и доверието в изборния процес - не виждам какви контрааргументи може да има. Да, някои може да кажат, че така се премахва една контрола. Но аз ще им отговоря, че при опасността от грешки това не може да бъде никаква контрола. Затова ние предлагаме да бъде както през 2019 г. - тогава имаше 3000 машини за гласуване, но никой нищо не събираше.
Сега увеличаваме машините до 9400, започваме да събираме безкрайни групи от числа - говорим за порядъка на 20 милиона числа. Има хора, които дори не могат да си представят за какво говоря.