До 10% повече бременни с COVID, бебетата се заразяват от майката след раждането

17.03.2021 20:33 Йоана Русева
СНИМКА: PIXABAY

Ваксина за тях не се препоръчва, защото няма достатъчно данни при изпитанията на препаратите

Въпреки ръста на заразените бременни, те боледуват по-рядко и по-леко от общата популация, успокояват специалистите

Увеличение с 5-10 на сто на заразените с коронавирус бременни отчете най-голямата специализирана АГ болница у нас “Майчин дом” . Данните съобщи за “24 часа” д-р Иван Диков, шеф на Диагностично-консултативния блок и управител на Медицинския център към болницата.

По неофициална информация подобна е статистиката и в останалите големи АГ болници.

Наред с децата до 10-годишна възраст ръст и на инфектираните бременни жени е тревожният тренд в третата вълна на COVID. Преди дни почина 42-годишна бременна в Разлог, която обаче дълго се лекувала у дома, а близнаците на жена от Карнобат в изключително тежко състояние бяха оперативно изродени. Късно снощи стана ясно, че е починала. Преди 6 дни от инфекцията почина и таткото на бебетата, а малко преди това и неговият баща. 

Вируса срещна и актрисата Радина Кърджилова, но съобщи, че вече е оздравяла. До дни се очаква да роди втория си син от Деян Донков.

Увеличението в заболеваемостта сред бъдещите майки е очаквано, защото тя следва общата тенденция, обясни проф. Асен Николов, началник на Родилна зала в “Майчин дом” и председател на Експертния съвет по акушерство и гинекология към министъра на здравеопазването. По същия начин

ръст на болните

бременни е

имало и през

ноември и

декември,

когато беше втората вълна на епидемията, след което случаите намалели.

“Въпреки че следват общия темп, бременните се заразяват по-малко, отколкото общата популация, защото те действително полагат повече грижи да спазват мерките. От бременните, върху които имам пряко наблюдение, абсолютно всички спазват сериозно всички мерки както в семейството, така и в обществото. Да, и те боледуват, и сред тях има настанени в секторите и отделенията, но са по-малко”, обясни проф. Николов.

За тези от тях, които се лекуват вкъщи, най-важно е да се установи точният момент, в който да бъдат хоспитализирани, ако се наложи, допълни той. Според лекарите в благоевградската болница починалата там бременна е постъпила вече в утежнено състояние и с дихателна недостатъчност.

Проф. Николов успокои, че

бременността е нормално

физиологично състояние

и ако жената няма съпътстващи

заболявания, това не я

прави по-рискова за заразяване

от всеки друг човек

В момента обаче всички 15 легла в COVID отделението на “Майчин дом” са заети от бременни жени, докато преди броят им бил около 2-3, каза д-р Иван Диков.

Самият той води женски консултации на около 100 жени и отчита ръст на пациентките си, които съобщават, че са се разболели. Но досега няма тежък случай. Повечето го прекарват леко, а други имат симптоми като температура и силно главоболие. Има и такива, при които инфекцията води до дихателни затруднения, но сравнително рядко. При всеки е индивидуално.

“Вече съвсем не е толкова рядко срещано някоя от жените да се обади и да каже, че е карантинирана или положителна. Когато се обадят, ние ги успокояваме, а след като свършат изолацията и оплакванията и покажат отрицателен тест, възобновяваме консултациите. Предупреждаваме ги обаче, ако имат проблем, да дойдат веднага”, обясни д-р Диков. Според специалиста прекарването на вируса по време на бременност поне засега не е нещо, което трябва да буди притеснение.

Само в “Майчин дом” до момента около

20 жени са

родили, докато

са карали

коронавируса

В същото време от есента досега там има 3-4 случая на бебета с положителен резултат 72 часа след раждането си, като заразяването според лекарите е станало след контакта им с външния свят.

“Според мен най-често това става при контакта майка - дете, включително при неправилно поставяне или носене на маска и при недобра хигиена на ръцете след пипане на различни предмети и повърхности”, обясни д-р Диков.

Обикновено подобни случаи има, когато родилата жена е заразена, но не винаги. Според препоръките, когато не е налице тежка COVID инфекция,

майката може

да кърми,

но именно при този близък и продължителен контакт и неглижиране на противоепидемичните мерки може да се предаде вирусът и на бебето.

“Освен това всеки се ражда с различна степен на готовност към нагаждане за извънутробен живот и някои, които са с по-добра реакция, дори да имат контакт, няма да се заразят. Други, при които имунната система не е толкова безотказна, може да се заразят”, обясни д-р Диков.

Бебетата вече са изписани, вирусът при тях не е протекъл тежко и е преминал за 10 дни, каза още специалистът. 

Ваксинацията по време на бременност обаче остава непрепоръчителна, категорични са специалистите. Това е и препоръката, която издаде за България експертният съвет по акушерство и гинекология. В някои други страни, като Израел например, инжекции се слагат и на бременни.

“Независимо че одобрените ваксини са качествени и безопасни, за което потвърждава Европейската агенция по лекарствата (ЕМА), поради относително краткия период на разработване и клинични изпитания, в които изключващ критерий е било наличието на бременност, няма достатъчно данни за приложението им при бременни, кърмещи жени, както и при такива, намиращи се отскоро или скоро реализиращи бременност”, обясни каква е причината за тази препоръка проф. Асен Николов.

Всичко, което експертният съвет по АГ обсъжда, е съгласувано и с проф. Илко Гетов, който е представител на България в Комитета за лекарства за хуманна медицина в ЕМА.

“Това е институцията, която дава насоките и картбланш на това, което трябва да се случва, защото там има представители от всички страни, които вземат предвид абсолютно всички положителни и отрицателни становища”, допълни проф. Николов.

Той обясни още, че проучвания за ефекта на ваксините при бременност са правени само върху животни и в кратките характеристики на продуктите е записано, че не са устновени преки или непреки ефекти, свързани с ембрионалното и постнаталното развитие. Затова при хората приложението им по време на бременност трябва да се обмисля в реален аспект само когато потенциалните ползи надхвърлят всички потенциални рискове за майката и плода.

“Още не е известно и дали ваксините се екскретират (отделят - б.а.) в кърмата, което е и причината те да не се препоръчват и за кърмещи жени. Проучванията с животни отново не показват преки или непреки вредни ефекти”, каза проф. Николов.

Подобна препоръка Световната здравна организация дава единствено към жени, които след раждането си биха попаднали в среда или контакт, който може да доведе до COVID, обясни д-р Иван Диков.

Препоръка за въздържане от имунизация експертният съвет има и към жените, които планират бременност в най-скоро време. Съветът към тях е

ваксина да се

направи поне

6 месеца по-рано

Мярката е основно превантивна, докато успеят да се натрупат още данни за влиянието на ваксините, като според специалистите до 2-3 месеца ще има по-ясна информация за това.

Другата причина е, че е необходимо да се даде време на организма да изработи антитела и да създаде нужния имунитет, който се търси с ваксинирането, обясни проф. Асен Николов. Това отнема повече от месец, дори 2-3, тъй като антитела започват да се образуват едва на 14-ия ден след поставянето на втората доза.

Препоръка за 6 месеца изчакване преди планирано забременяване експертният съвет дава единствено с цел за максимална защита.

Като цяло за всички небременни жени, които отговарят на условията обаче, позицията на съвета е, че те трябва да се ваксинират.

“Това е единствената разумна и действаща алтернатива като противодействие и с всички средства трябва да я поддържаме”, категоричен е проф. Николов.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>